Günün Tarihi:19 Şubat 2020

Sakarya’da denetimler başlıyor


Çalış ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Müfettişleri yapı sektöründeki iş sağlığı ve güvenliği denetimlerine Nisan ayında ilimizde başlıyorlar. Denetimler öncesi ilimize gelen müfettişler gazetemizi ziyaret etti.

Gazetemize ziyaret

Yapılacak denetimler öncesi farkındalık yaşatmak için kamu kurum ve kuruluşlarını gezen Bakanlık İş Müfettişleri Hayati Mehmet İnam, Hamdi Recep Doğan ve Emre Tufan gazetemizi ziyaret ederek Yazı İşleri Müdürümüz Ekrem Ürdüç’e yapılacak olan denetimler hakkında bilgi verdi. 

 

İş kazaları için

Denetimler başlamadan toplantılar düzenleyeceklerini belirten Müfettiş İnam, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanlığımız, Sakarya’da özel yapı işyerlerine dair toplantılar düzenliyor. İş kazalarının önlenmesi ve işverenlerin teftiş dönemine hazırlanabilmesi için bu toplantılar çok önemli” dedi.

 

Düzenli denetim

Müfettiş İnam, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanlığınca 2018 yılında yürütülecek olan programlı teftişler belirlenmiştir. Bu kapsamda Sakarya ilinde yer alan yapı sektöründe faaliyet gösteren işyerlerinin Nisan ayından itibaren düzenli olarak denetime alınması planlanmıştır.

 

132 inşaata ceza

İnam, “Ülkemizde en çok ölümlü iş kazasının meydana geldiği yapı sektöründe son istatistiklere göre 496 çalışan yaşanan kazalar sonucu hayatını kaybetmiştir. Yapı işyerlerini daha sağlıklı ve güvenli hale getirebilmek, iş kazası ve meslek hastalıklarını azaltabilmek amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Müfettişlerince yapılan denetimlerde geçtiğimiz 2017 yılı içinde hayati risk tespit edilen toplam 132 inşaatta durdurma, 320 inşaatta ise toplam 4 milyon 185 bin TL idari para cezası uygulanmıştır” dedi. 

 

Farkındalık çalışması

İnam, “İş kazalarının yaşanmaması ve benzer müeyyidelere maruz kalınmaması için Sakarya İlinde yapı sektöründe faaliyet gösteren işverenler ve sosyal taraflar İş Müfettişlerince yürütülmekte olan farkındalık çalışmaları kapsamında bilgilendirilmektedir” dedi.

 

47 ilin bağlı olduğu

Sakarya’da yürütülmekte olan farkındalık çalışmalarında heyet başkanı olarak görev yapan İş Müfettişi Hayati Mehmet İnam,  İş Teftiş Ankara Grup Başkanlığı’na toplam 47 ilin bağlı olduğunu, bu iller içinde Sakarya nın da yer aldığı sadece 7 ilde yapı sektörüne yönelik söz konusu farkındalık çalışmalarının yapılmasının planlandığını söyledi.

 

Denetimler başlayacak

İnam, “Bu yönüyle bakıldığında Sakarya ilinde Şubat ayı boyunca yürütülecek olan farkındalık çalışmalarının özellikle yapı sektöründe faaliyet gösteren Sakaryalı işverenler açısından önem arz ediyor. Amacımız yapı işyerlerinde Nisan ayında başlanması planlanan programlı teftişler öncesi bu sektörde faaliyet gösteren işverenler başta olmak üzere sosyal tarafları bilgilendirmektir. Yapı işleri çok tehlikeli işler kapsamında yer alıyor. Dünyada ve ülkemizde en çok ölümlü iş kazasının meydana geldiği iş kolu olması nedeniyle iş sağlığı ve güvenliği yönünden yapılacak her çalışma hayati önem arz ediyor” dedi.

 

Faydalı olacaktır

Müfettiş İnam, “Sektörde yaşanan kazaların tamamına yakınının önlenebilir nitelikte kazalardır. Sakaryalı işverenlerimizin olası iş kazalarının önüne geçebilmesi ve Nisan ayında yapılacak denetimler öncesi gerekli hazırlıklarını tamamlayabilmeleri açısından söz konusu farkındalık çalışmalarına katılımları faydalı olacağı düşüncesindeyiz. Şubat ayı başında başlayan çalışmalar kapsamında ilgili kamu kuruluşları, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarını ziyaret edeceğiz” dedi.

 

SATSO’da toplantı yapılacak

Müfettiş İnam, “Bu ay sonuna kadar devam edecek bilgilendirme çalışmaları 27 Şubat yine  Sakarya Sanayi ve Ticaret Odası Konferans Salonunda saat 14.00 de düzenlenecek Yapı İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliğine Yönelik Farkındalık Toplantısı ile sonlanacak. Bu toplantıya başta yapı sektöründe faaliyet gösteren işverenler, iş sağlığı ve güvenliği profesyonelleri, inşaat mühendisleri olmak üzere tüm sosyal tarafların katılımlarını arzuluyoruz” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Müfettişleri H ayati Mehmet İnam, Hamdi Recep Doğan ve Emre Tufan beraberinde SGK Sakarya İl Müdürü Erhan Çavuş ile birlikte Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu’nu da ziyaret ederek yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdiler.

8 Şubat 2018 , Perşembe Bu haber toplam 806 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU