Günün Tarihi:1 Aralık 2020

Ferizli çok istiyor


Ferizli Belediye Başkanı Ahmet Soğuk, AK Parti Ferizli İlçe Başkanı Dursun Ali Dal, Ferizli Muhtarları ve STK başkanları ile birlikte Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu’na teşekkür ziyaretinde bulundular.

Ferizli OSB uygun

 “Otomotivde Vizyonumuz Made In Turkey” toplantısına katılan BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak’ın yerli otomobil ile ilgili “yerli otomobilin Sakarya’da üretilmesini isterim” demişti. Ethem Sancak’ın bu açıklamalarından sonra Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu’da “Ferizli OSB bu iş için uygundur” açıklamasını yapmış ve bu açıklama ilçede ses getirmişti. Vali Balkanlıoğlu’nun açıklamalarından sonra Ferizli ilçesinde heyecan oluşmuş ve alınan bir karar ile Vali Balkanlıoğlu’na teşekkür ziyaretinde bulunulmuştur.

 

6 bin 500 dönüme

Gerçekleştirilen ziyarette konuşan Başkan Soğuk, “Bundan yaklaşık 3 yıl önce yerli otomobil açıklamasının ilk yapıldığı zaman bizler, milletvekillerimiz, büyükşehir belediye başkanımız ve ticaret sanayi odamızla birlikte bir çalışma başlattık. Bu çalışmamızda ilçemizin Doğanca-Seyifler mahallelerimiz arasında kalan, 6 bin 500 dönüm arazimizin yerli otomobil için uygun olduğuna karar verdik. Aradan geçen zaman içerisinde de bu alan ile ilgili çalışmalarımıza devam ederek belirli bir noktaya getirdik” dedi.  

 

Susuz topraklar

Soğuk, “Önceki günlerde de Ethem Sancak’ın Yerli Otomobilin Sakarya’da üretilmesini isterim demesi ve konu ile ilgili Ferizli bu iş için uygundur açıklamalarında bulunmanız bizi ziyadesiyle heyecanlandırmıştır. Bu açıklamanıza biz de muhtarlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız ve ilçe başkanımız ile birlikte teşekkür etmek istedik. Susuz kalmış toprağın yağmuru beklediği gibi bizde bunu büyük bir heyecanla bekliyoruz. Sizinde bu konuda önemli bir çalışma yaptığınızı biliyor ve arkadaşlarımla birlikte yakından takip ediyorum. Biz Ferizli’ye yapılacak böyle bir yatırım için hazırız” dedi.  

 

Marmara’nın en büyüğü

Soğuk, “Eğer bu proje Ferizli ilçemizde yapılırsa Marmara Bölgesi’nin en büyük OSB’si olacaktır. Ferizli olarak yerli otoya talibiz, çok istiyoruz ve arzuluyoruz. Bu konuda herkesin desteğini bekliyoruz. Yerli oto üretimi Ferizli’mize de, Sakarya’mıza da birçok katkıda bulunacak, istihdam sağlayarak milli gelirimizi arttıracaktır. İnşallah bundan sonrada hep birlikte gece gündüz çalışacak bu projeyi Ferizli’ye kazandırmak adına elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Yerli otomobil kararını heyecanla bekliyoruz” dedi.

 

Karar aşamasında

Heyeti ağırlayan Vali Balkanlıoğlu ise, “Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla 5 tane babayiğit seçildi. Bu 5 babayiğit yerli otomobil üretimini yapacaklar. Bu otomobil çağımıza uygun, en yeni teknolojiye sahip, dünya çapında da satışı yapılacak Uluslararası markalar ile rekabet edebilecek kaliteye sahip bir otomobil olacaktır. Bu projenin hayata geçirileceği yer henüz karar aşamasındadır. Ferizli ilçesi konum itibariyle de son derece uygundur. Karasu limanı, 3. Otoyol güzergâhı, çevre yolu, alt yapısı ve ulaşım imkânı ile Ferizli’yi yerli otomobil üretimine uygun olarak görüyoruz” dedi.

 

Sıkıntısız yer

Balkanlıoğlu, Birde yerli otomobil konusunda en büyük avantajıİstanbul ve Ankara gibi merkezlere çok yakın olması. Gerek Türkiye’ye dağıtım konusunda ve gerekse yurtdışı ulaşımı konusunda sıkıntısız bir yer olarak görülüyor. İstanbul ve Ankara gibi merkezlere çok yakın olması lojistik olarak büyük bir avantajdır” dedi.  

 

Şanslı görünüyor

Vali Balkanlıoğlu, “Bizde Ferizli’nin yerli otomobile uygun olduğunu her fırsatta dile getiriyoruz. Hatta Yüksek hızlı treni ’de oraya getirmenin faydalı olacağını her fırsatta belirtiyoruz. Ferizli bu anlamda şanslı görünüyor fakat karar mekanizması nerede karar kılacağını henüz açıklamadı. Bizler bu konuda elimizden geleni yapıyor, takdiri karar mercilerine bırakıyoruz.

 

Yeni fabrikalar

Balkanlıoğlu, “Bir otomobilin binlerce parçası mevcut. Bu parçalar tek bir yerde üretilmiyor. Bu da demek oluyor ki yan sanayi anlamında da yeni fabrikalar kurulacak ve bu OSBFerizli’de yeni işletmelerin açılmasına sebep olacaktır. Eğer yerli otomobil Ferizli’de üretilirse Ferizli bu bölgenin Paris’i olacaktır. Ayrıca Sakarya’ya da büyük bir katma değer sağlayacaktır. İnşallah bu katma değer Ferizli’ye nasip olur diye düşünüyorum” dedi.  

8 Şubat 2018 , Perşembe Bu haber toplam 692 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU