Günün Tarihi:19 Ağustos 2022

10 dönümü 18 oyla devrettiler!


6 bin üyesi olan Adapazarı Fındık Tarım Satış Kooperatifi’ne ait ve üzerinde hizmet binalarının da bulunduğu 10 dönüm arazi Olağanüstü Genel Kurul’da 18 üyenin onayı ile Fiskobirlik Genel Merkezi’ne devredildi.

Olağanüstü

Adapazarı Fındık Tarım Satış Kooperatifi’nde dün tek gündem maddeli Olağanüstü Genel Kurul gerçekleştirildi. Kooperatifin hizmet binasının da üzerinde bulunduğu 10 dönümlük arazinin Fiskobirlik Genel Merkezi’ne devrini içeren gündem maddesi üyelerin tepkisine rağmen genel kurulda kabul edildi. 6 bine yakın üyesi bulunan Adapazarı Fındık Tarım Satış Kooperatifi olağanüstü genel kurulu için kendilerine haber verilmediğini söyleyen fındık üreticileri genel kurul öncesinde kooperatif binası önünde toplanarak devir işlemine tepki gösterdiler.

 

Sıra Adapazarı’nda mı?

Olağanüstü Genel Kurul’da sadece 26 üyenin oy kullanacak olmasından dert yanan üreticiler, “ Devlet Denetleme Kurulu’nun, İl Tarım Müdürlüğü’nün bu yönetimi denetlemesini istiyoruz, araştırsınlar, burası çiftçinin malı. 2 milyon lira borç var diyorlar, borç varsa ödenir, burası 6 bin üreticinin yeri, burasını Fiskobirlik Genel Merkezi’ne peşkeş çekemezsiniz. Biz devir ve satışına karşıyız. Ordu ve Trabzon’daki Fiskobirlik’in arazilerini sattılar, şimdi sıra Adapazarı’na mı geldi” şeklinde konuştular.

 

‘Çiftçiye yazık’

Muhtarlar aracılığı ile üreticilere haber verildiğinin belirtilmesine rağmen muhtarlara bilgi verilmediğini dile getiren fındık üreticileri, “ Burada 5 tane muhtar var şu an, onların da sabah telefonla haberi oldu, hiçbir muhtarlıkta askıya çıkmadı bu olağanüstü genel kurul kararı. 26 kişi oy kullanacak, bakın oy kullanacak listeye, çoğu akraba, kendi aralarında işi halletmişler, bu olağanüstü genel kurul için bu 6 bine yakın üyeden kimsenin haberi yok, yazık bu çiftçinin malına mülküne” dediler.

 

Polis çağırıldı

Fındık üreticilerinin genel kurul öncesinde ve sırasında tepkilerini göstermeleri üzerine

olay yerine polis ekipleri çağırıldı. Burada Fındık üreticilerine yönelik bir konuşma yapan Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, “Yasal düzenlemede diyor ki; 2 yıl içinde bütün kooperatifler mali bilançosunu düzeltmez ise, Fiskobirlik Genel Müdürlüğüne diyor ki ‘Ya birlikten o kooperatifi at, yada en yakın kar eden kooperatife devir et diyor. Bu şartlarda bu işin olmaz ihtimali var mı? Yok. zaten burası birliğin malı, 50 yıllığına birliğe (Fiskobirlik Genel Müdürlüğüne) devretmiş eski yönetim. Dolayısıyla 50 yıl zaten hiçbirşey yapma şansımız zaten yok buraya. Dedik ki; ‘Buraları kapatmayalım, gayrimenkulleri birliğe geçirelim” dedi.

 

Dışarı çıkarıldılar

Bayraktar, “Burası kapanır arkadaşlar ama kapanınca da iş bitmiyor, 2.3 trilyonluk borç icraya verilir, yasal yöntem bu, bu borç Adapazarı’nın borcu sadece. Benim derdim Adapazarı Kooperatifi kapatılmasın, burası birliğe devredilecek, eğer devredilmezse buranın borcu sıfırlanmıyor” ifadelerini kullandı.Tartışmaların devam etmesi üzerine polis ekipleri, tüm üyelerin dışarı çıkarılmasını, ardından sadece oy kullanacak üyelerin içeri alınmasını istedi.

 

18 oyla devredildi

İsimlerin okunması ve oy kullanma hakkı bulunan üreticilerin yerini alması ile divan oluşturuldu, saygı duruşuna bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından söz alan bazı üyeler, devir işlemine karşı çıktı. Konuşmaların ardından açık usul oylama yapılırken, üzerindeki binalar dahil 10 dönümlük arazi, 18 kabul, 7 ret oyu ile Fiskobirlik Genel Müdürlüğüne devredildi.

9 Şubat 2018 , Cuma Bu haber toplam 965 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU