Günün Tarihi:6 Mart 2021

‘Biz sizden, sizde bizdensiniz’


Erenler Belediyesi tarafından yaptırılan Hocalı Parkı ve Anıtı’nın açılışı görkemli bir törenle yapıldı. Açılışta ‘Tek Millet Tek Gözyaşı’ birlikteliğini de gözler önüne serildi.

Açılış töreni

Erenler Sakarbaba Türbesi’nin yanında inşa edilen Hocalı Parkı ve Anıtı’nın açılış törenine Vali İrfan Balkanlıoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, AK Parti Sakarya Milletvekilleri Mustafa İsen ve Ayhan Sefer Üstün, Azerbaycan Milletvekilleri Ganire Pashayeva ve Sona Aliyeva, Erenler İlçe Kaymakamı Salih KarabulutAK Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, İl Jandarma Komutanı Albay Cengiz Yiğit, davetliler ve vatandaşlar katıldı.

 

‘Acısı yüreklerimizde’

Program Hocalı Katliamında şehit olanlar başta olmak üzere tüm şehitlerimiz adına yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Kur’an-ı Kerim Tilaveti okunması ile başladı. Ardından bir konuşma gerçekleştiren Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk, “ Tüm Dünya’nın gözlerini kapadığı bu katliamda soydaşlarımız sadece vurularak öldürülmedi.  Canlı canlı derileri yüzüldü,  gözleri oyuldu, karınları deşildi. İnsanlık dışı işkenceler yapıldı.  Dünyanın gözlerini kapadığı bu katliamın acısı halen yüreklerimizde taze” dedi.

 

Hizmet madalyası

Öztürk, dün Hocalı’da katliam yapanlarla 15 Temmuz’u planlayanların aynı kaptan yal içtiklerini belirterek Türk İslam dünyasının kenetlenmesi gerektiğine vurgu yaptı. Başkan Öztürk anıtın açılışında kendilerini yalnız bırakmayan Azerbaycanlı milletvekilleri, şairler ve misafirlere teşekkür etti.Öztürk’e konuşmasının ardından İLEMSAN Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız tarafından İLESAM Yönetim Kurulu adına İslam ve Türk Dünyasına hizmet edenlere verilen ve şimdiye kadar sadece 16 kişinin aldığı Hizmet Madalyası takdim edildi.

 

‘Özgeçmişi yeniledik’

Azerbaycan Milletvekili Sona Aliyeva ise, Azerbaycan için Hocalı soykırımının, çok büyük ve en acı bir tarih sayfası olduğunu söyledi. Zaman zaman Türk halkının da bu tür soykırımlarla karşı karşıya kaldığını kaydeden Aliyeva, “Biz özgeçmişimizi bir kez daha yeniledik. Özgeçmişini bilmeyenin, geleceği olmaz. Doğma toprakta tek millet Türkiye. Bizlerde daima Türk halkının yanındayız. Bugün bu anıtın açılışında emeği geçenlere sonsuz minnettarlığımı bildirmek istiyorum. Böyle bir günde bizi unutmamışsınız bizim acımızı, bizimle birlikte yaşamaya devam etmişsiniz. Sizlere çok minnettarım” şeklinde konuştu.

 

‘Bizler Türk’üz’

Milletvekili Ganire Pashayeva ise “Bize Azeri demeyin, biz Türk’üz Türk” sözleri ile konuşmasına başlayan Pashayeva, “Vatanımız olan Azerbaycan’dan, yine vatanımız olan Türkiye’ye selamlar getirdik. Biz sizden, sizde bizdensiniz. Biz iki devlet, tek milletiz. O da bizim devlet, buda bizim devlet. Biz bu güzel milletin evlatlarıyız. Biz bu coğrafyanın, bu vatan toprağının vekilleriyiz” dedi.

 

‘Bu coğrafya bizim’

Pashayeva, Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk’e de teşekkür ederek, “Hocalı parkı ve anıtını açarak çok güzel bir mesaj verdi. ‘Bizim gözyaşımız, acımız bir’ dedi.  Nasıl Çanakkale’de Azerbaycan Türkleri şehit olduysa, Karabağ’da da Türk kardeşlerimiz bizler için şehit oldu. Öldürülenler Türk, Müslüman olduğu için Avrupa’nın sesi çıkmadı.  Batı Avrupa’nın, bugün nasıl Türkiye’nin terörle mücadelesinde ikiyüzlülüğü var, biz onu Hocalı’da yaşadık. Bazıları o terör örgütlerine destek veriyorlar, o zamanda o işgalci güçlere destek verdiler. Bu coğrafya bizim. Bu coğrafyada artık gözyaşı olmasın” ifadeleri kullandı.

 

‘Tek millet tek heyecan’

AK Parti Sakarya Milletvekili Mustafa İsen, bazen bu gibi felaketlerden sonra toplumların birleşmesi adına güzel sonuçlar ortaya çıktığını ifade ederek, “Biz bu acılar ile kenetlendik. Cumhurbaşkanımızın ifadesi ile ‘Uyuyan dev uyandırıldı’ İnşallah bu Uyuyan Dev güzel şeyler yapacak. Gerçekten öbür Türk Cumhuriyetleri’nde olduğu gibi, Azerbaycan ile de acılarımızı, sevinçlerimizi paylaşıyoruz. 2 devlet olsak da; tek millet, tek heyecan, tek mutluluğu yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

 

Kurdele kesildi

Vali İrfan Balkanlıoğlu ise, “Maalesef her yerde bir Müslüman’ın canı yanıyor. Ancak sorun hala çözülmüş değil. Bir yeri işgal ederek, fetih ederek bir yere sahip olamazsınız. Ancak burada katliam yapıldı, soykırıma uğradı, toprakları işgal edildi ve dökülen kanlar yerde kaldı. İnşallah biz güçlendikçe bundan Azeri kardeşlerimizde faydalanacak. Oradan kaçan göç eden Azeri vatandaşlarımız yurtlarına geri dönecek” dedi.Konuşmaların ardından günün anısına programa katılanlara plaketler takdim edildi.  Plaket töreninin ardından da anıtının kurdelesi kesilerek açılışı yapıldı. 

10 Şubat 2018 , Cumartesi Bu haber toplam 898 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU