Günün Tarihi:10 Nisan 2020

Okullarda afet seferberliği


Sakarya Afet ve Acil Durum (AFAD) İl Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘O Kahraman Benim Projesi’ kapsamında Serdivan Anadolu İmam Hatip, Serdivan Anadolu ve Sakarya Spor Lisesi Öğrencilerine afet eğitimi verildi.

3 okulda birden

Afete Hazır Türkiye Projesi ve O Kahraman Benim projesi kapsamında ‘Afet Bilinci, Afet Farkındalığı ve gönüllülük eğitimleri yarıyıl tatilinin bitmesiyle birlikte ilimizde bulunan okullarda hız kesmeden devam ediyor. Eğitimlerin son durağı Serdivan Anadolu İmam Hatip, Serdivan Anadolu ve Sakarya Spor Lisesi öğrencileri ile devam etti.

İlk 72 saat

AFAD İl Müdürü Hüseyin Kaşkaş tarafından verilen eğitimde öğrencilere; 'Afetler öncesi, sırası, sonrası neler yapabileceğimiz ve hangi doğru davranış modellerinin uygulanacağı, afetler sonrası ilk 72 saat, ilimizde ve ülkemizde görülen afet türleri, afet çantasının önemi ve içinde neler olması gerektiği ve yangınlara ilk müdahale tekniklerini anlatarak ‘olası bir depremde insanları çoğu zaman binaların ya da binalardaki eşyaların öldürdüğü’ konuları anlatıldı.

Eşyaları sabitleyin

Müdür Kaşkaş, “Binaların 2007 yılından öncemi? Yoksa sonra mı yapıldığına dikkat edilmesi gerekiyor. 2007 yılından önce yapılmış ise mutlaka depreme dayanıklılık testinin aileleri tarafından araştırılıp yapılmasını ve güçlendirilmesi gerekiyor. Kesinlikle güçlendirilme yapılmasını ailelerine söyleyin. Olası depremde birde insanlara zarar veren evlerdeki sabitlenmemiş eşyalardır. Mutlaka ailenizden evdeki eşyaların sabitlenmesini isteyiniz’ diyerek öğrencileri deprem ve afet türleri hakkında bilgilendirdi.

Katılanlara teşekkür

Eğitim sonunda öğrenciler okulda kurulan AFAD standında gönüllü faaliyetleri ve AFAD gönüllü eğitimleri hakkında bilgiler alarak kayıt yaptırdılar. Müdür Kaşkaş, eğitimlere ilgi ve dikkatle katılan öğrenciler, öğretmenlere ve okul yönetimlerine teşekkür etti.

13 Şubat 2018 , Salı Bu haber toplam 326 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU