Günün Tarihi:28 Kasım 2021

OKUMA YAZMA seferberliği başladı


Okuryazarlık Seferberliği kapsamında oluşturulan ‘Sakarya Seferberlik İl Yürütme Kurulu’ üyeleri Vali İrfan Balkanlıoğlu başkanlığında ilk toplantısını gerçekleştirerek yapılacak çalışmalara yönelik kararlar aldı.

Bilgi verdi

İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Sakarya ilinde okuma yazma bilmeyen tek bir vatandaşın kalmaması için tam bir seferberlik içinde başlatılan çalışmalarla ilgili kurul üyelerine bilgi verdi. Daha sonra Hayat Boyu Öğrenmeden Sorumlu Şube Müdürü Yakup Çakmak, okuma yazma seferberliğinin içeriği ve nasıl yürütüleceği konusunda bir sunum yaptı.

 

26 bin 499 kişi

Yapılan bilgilendirmelerde; 2016 yılı verilerine göre ilimiz genelinde okuma yazma bilmeyen vatandaşların nüfusa oranının yüzde 3.03 olduğu, bunun da 26 bin 499 kişiye karşılık geldiği ifade edildi. 2017 yılı içerisinde halk eğitim merkezleri aracılığıyla açılan okuma yazma kurslarında bin 216 vatandaşımıza okuma yazma öğretildiği belirtildi.

 

İlkokul düzeyi

Okuryazarlık Seferberliği İl Yürütme Kurulu Başkanı Vali İrfan Balkanlıoğlu, “Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan ve eşleri hanımefendi sayın Emine Erdoğan’ın himayelerinde, ülke genelinde ‘Okuryazarlık Seferberliği’ başlatılmıştır. Seferberlik kapsamında okuma yazma bilmeyen vatandaşların I. Kademe Yetişkin Okuma Yazma Kurslarına katılmaları sağlanarak okuryazar hale getirilmesi ve ilkokul düzeyinde öğrenim görmelerini sağlayacak olan II. Kademe Yetişkin Okuma Yazma Kurslarına yönlendirilmesi amaçlanmaktadır” dedi.

 

Batı illeri

Hatırı sayılır derecede okuma yazma bilmeyen vatandaşların var olduğunu  belirten Vali Balkanlıoğlu, “Bingöl Valisi iken askeriyede bulunan erlerimizden okuma yazma bilmeyen bir çok sayıda erimizi gördüğümde şaşırmıştım. Okuma yazma bilmeyen erlerimizin memleketin her yöresinden çoğunluğunun batıdaki illerden olduğunu görünce şaşkınlığım bir kat daha artmıştı. Demek ki okumaz yazmazlık belli bir bölgeye has değilmiş. Okuma yazma seferberliğini herkes bir milli görev olarak addeder, elzem bir vazife olarak hisseder ve sorumluluk bilinci içerisinde bunu yüreğinde hissederse kesin başarılı olacağımıza inanıyorum. Açacağımız kurs eğitim merkezlerine ulaşamayacak derecede engelli, hasta ve yaşlı insanlarımız için evlerine gidilerek hizmet verilmesinin uygun olacağını düşünüyorum.” dedi.

Kararlar alındı

Toplantıda görüşlerini ifade eden kurul üyelerinin ardından okuma yazma seferberliğinin yürütülmesiyle ilgili çeşitli kararlar alındı. Kararlardan bazıları şöyle:

Okuryazarlık Seferberliğinin ilk dönemi 5 Şubat 2018 ile 15 Mayıs 2018 tarihleri arasını kapsamakta olup tüm ilçelerimizde okuma yazma bilmeyenlerin tespiti için gerekli alan tarama çalışmalarının yapılması, kurs açılacak yerlerin belirlenmesi, öğreticilerin tespit edilmesi vb. iş ve işlemler ivedilikle yapılacak.

5 Mart’ta başlayacak

Tüm ilçe milli eğitim müdürlükleri okuma yazma kurs programlarının 05.03.2018 tarihinde başlatılmasını sağlayacak şekilde çalışmalarını yapacaklar. Okuma Yazma seferberliğinin etkin duyuru ve tanıtımının yapılması için; yerel basın imkanlarının yanı sıra  belediye anonsu, Cuma vaazlarında konuya yer verilmesi, kırsal yerlerde müftülüklerin kontrolünde minare hoparlörlerinden anonslar yapılması, HEM’in çeşitli yerlere tanıtım stantı açması kararı alındı.

 

Okuryazarlık Seferberliği Yürütme Kurulu

Vali İrfan Balkanlıoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, İl Müftü Vekili Yunus Acar, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mutlu Işıksu, İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, İl Milli Eğitim Hayat Boyu Öğrenme Şube Müdürü Yakup Çakmak, Sakarya Gazeteciler Birliği Başkanı Zeki Aydıntepe, SGC Başkanı Sezai Matur, 15 Temmuz Camili Mahallesi Muhtarı Yunus Özçelik, Erenler Yazılı Mahallesi Muhtarı Şaban Süleyman, Serdivan Köprübaşı Mahallesi Muhtarı Fikret Can, İmam Hatip Okulları Platformu Başkanı Vahdettin Aktaş, Türkiye Sakatlar Derneği Adapazarı Şube Başkanı Sibel Özkal, Erenler HEM Müdürü Adil Şenol, Serdivan HEM Müdürü Cengiz Kıyak, Arifiye HEM Müdürü Sabri Mercan, Selçukbey İlkokulu Müdürü Abuzer Polat, Yenikent İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Erdal Erdem, Yunus Emre Anadolu Lisesi Müdürü Harun Doğan.

 

 

19 Şubat 2018 , Pazartesi Bu haber toplam 1064 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU