Günün Tarihi:7 Temmuz 2020

300 yıllık çınar ağacı korumaya alındı


Hendek ilçesinde yapılan arıtma tesisinin yanında bulunan 300 yıllık çınar ağacı korumaya alındı.

Sakarya Su ve Kanalizasyon İşleri (SASKİ) Genel Müdürlüğü Hendek’in kuzey bölgesinde bulunan 24 mahalleye temiz su verebilmek için Uludere Mahallesinde arıtma tesisi projelendirdi. Proje kapsamında SASKİ ekipleri arıtma tesisi içinde bulunan 300 yıllık çınar ağacını korumaya aldı. Sakarya Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Şube Müdürlüğü ekipleri çınar ağacına bakım yaparak zayıf dalları kesti. SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, bakım yapılan çınar ağacını yerinde incelemek için bölgeye geldi. Yetkililerden bilgi alan Keleş, böyle mirasları korunması gerektiğini belirtti.


“SASKİ olarak bu duyarlılığı hep gösteriyoruz”
Arıtma tesisini ve çınar ağacını inceleyen SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş yaptığı açıklamada, “Bu bölgeden uzun süreden beri yüzeysel suyu alıp buradaki mahallelere veriyorduk. Aşağı yukarı Hendek’in kuzey bölgesinde 24 tane mahallemiz var. Bu bölgemizde mahalleleri besleyen ana kaynağımızdı bu. Fakat yağmurlu havalarda bulanma sorunu yaşıyorduk. Bu sorununun giderilmesi için bir arıtma tesisi projelendirdi arkadaşlar. Kod olarak da cazibeli suyu verebilmek için bu bölgeyi belirlediler. Burada görülen en az 300 yıllık olduğu tahmin edilen bir çınarımız var. Hem kod olarak hem lokasyon olarak arıtma tesisini burada yapmak zorunda kaldık. Fakat çınar ağacını korumak zorunda idik. Özellikle su ve çevre ile ilgilenen kurum olarak bu özeni göstermek zorunda idik. Arıtma tesisimiz istediğimiz şekilde projelendirildi. Hemde çınar ağacımızı hiçbir zarar vermeden korumuş olduk. Çınar ağacını yakından incelerseniz oyuk olduğunu göreceksiniz. Çeşitli vesilelerle insanların sığındığını, korunduğunu gördük. Yani bir noktada bizim arıtma tesisimiz bu çınar ağacının korunmasını olabilecek bir yangından korunmasını sağlamış oldu. Hemde bakımı yapılmış oldu. Arıtma tesisi 15 gün içinde tamamlanmış olacak. Hemde bu arıtma tesisi ve çevrelediğimiz koruma bandı ile bu çınar ağacımızın uzun yıllar ağaçta kalmasını sağlamış olacağız. Örnek bir proje oldu. Bütün kurumlarımızın özellikle çevre ile ilgili kurumlarımızın doğal varlıklarımızı bu şekilde hassasiyet gözeterek koruması konusunda maksimum gayreti göstermeleri gerekiyor. Bu tüm insanlığın mirasıdır. Bizim geleneğimizde kültürümüzde ecdadımız bu tür doğal varlıklarımızı çevreyi korumak için fedakarlıklar göstermişler. Yapışmayı ve şehirleşmeyi ona göre yapmışlar ve çevreyi korumuşlar. Bizimde hem su kaynaklarımızı korumak için şehir planlamalarımızı ve diğer projelerimizi bu hassasiyeti dikkate alarak yapmamız gerekiyor. Bunun güzel bir örneğini burada ortay koymak istedik. Biz SASKİ olarak bu duyarlılığı hep gösteriyoruz” dedi.

 

https://youtu.be/S4IaKhd3AhI

20 Şubat 2018 , Salı Bu haber toplam 599 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU