Günün Tarihi:25 Haziran 2022

Geyve’nin ürünlerini konuştular


Kaymakamlık, belediye, Ticaret Borsası, APEK, Sulama Birliği, Ziraat ve Muhtarlar Derneği Başkanı, Tarım Kredi ve İlçe Tarım Müdürü Geyve Ayvası başta olmak üzere ilçede yetişen meyve ve sebzeler masaya yatırıldı.

Ayva

Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya’nın ev sahipliğinde Geyve Kaymakamı İlyas Memiş, Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Cevdet Mete ve Yönetim Kurulu Üyeleri, APEK Başkanı Sebahattin Karasakal ve Yönetim Kurulu Üyeleri, İlçe Tarım Müdürü Hüseyin Saban, Ziraat Odası Başkanı Süleyman Pınar,  Sulama Birliği Başkanı İsmail Aşçıoğlu, Süt Birliği Başkanı Erdal Üstün, Belediye Meclis üyeleri, Muhtarlar ve üretici temsilcileri ilçenin tarımını özellikle Geyve Ayvasını masaya yatırdılar.

Sulama

Sulama Birliği Başkanı İsmail Aşçıoğlu üreticinin girdi maliyetlerinin düşürülmesi için kapalı devre sulamaya geçilmesi gerektiğini belirterek, “Kapalı devre sulama sistemi elektrik ya da mazot tüketimimizi yok denecek kadar azaltacak. Bu sistemin hayata geçirilmesi için DSZİ ile görüşmelerimiz oldu. Burada bulunan hazirundan bu hususta yardım istiyoruz” dedi. APEK Başkanı Sebahattin Karasakal kapalı sistem sulamaya destek vererek “Kapalı devre sulama sistemi sadece ilçemizin değil komşularımızın da yararına olacaktır” dedi.

Üretenin kazanması

APEK Başkanı Sebahattin Karasakal konuşmasının devamında üreticinin ürününü daha kolay pazarlayabilmesi için kurulan Ayva Üreticileri Birliği’nin önemli olduğuna dikkat çekerek “Hepimizin ortak gayesi üretenin kazanması. İlçemizin ve şehrimizin daha tanınır olması. Birlik ve beraberlik içerisinde sorunların çözümü ve hedefe daha kolay varılabilmesi için Ayva Üreticileri Birliğine çok önemli görevler düşmektedir” dedi.

Pazarlama

İlçe Tarım Müdürü Hüseyin Saban toplantıda söz alarak “Üreticilerin en büyük sorunu pazarlama veya tanıtımdı. Şimdi sırada pazarlama var. Tanıtım ile bir level atladığımızı varsayarsak şimdi hızlı adımlarla pazarlama ve satış meselesini geride bırakabiliriz” dedi. Ticaret Borsası Başkanı Cevdet Mete borsanın bütün üreticilerin olduğunu belirterek “Biz üreticinin ürünü daha değerli olsun diye varız. Belediye Başkanımız Murat Kaya ilçesinin ürünleri daha değerli olsun diye ciddi çalışmalar yaptı. Bizlerde elimizden geldiğince destek olduk. Olmaya da devam edeceğiz” diye konuştu.

65 bin ton

Kaymakam Memiş “Geyve’de 13 bin dönüm ayva bahçesi var. Dönümde 5-6 ton ayva üretildiği gerçeğiyle hesap yapıldığında ilçemizde 65 bin ton ayva üretilmiş. Her geçen gün ayva üretimi artmakta. Elmalarını kesip ayva dikenler var. Boş arsalar ayva bahçesi olmaya başladı.  Bu durumun en önemli sebebi Belediye Başkanımızın ayva ile başlayan tanıtımıdır. Geyve kendini yeni keşfetti. Üretilen meyveleri saymak yerine ilçemizde sadece turunçgiller yok demek daha doğru ve gerçekçi bir durum” dedi.

Dünya markası

Başkan Kaya, “Geyve Ayvası’nın dünya markası olabilmesi için Ticaret Borsamız ile işbirliği yaptık. Borsamız Geyve Ayvasının coğrafi işareti için yanımızda yer aldı. Tanıtım sürecini de aynı tempoda sürdürdük. Fuarlara katıldık, TV programlarına katıldık. Ve emin olun ayvamızın piyasa değerine katkı vermeye çalıştık. Ayvanın Başkenti Geyve sloganıyla çıktığımız yolda hem çiftçimize katkı verdik. Hem de ilçemizin, şehrimizin tanıtımına ciddi katkı verdik. Hedefimiz ayva denince Geyve, Geyve denince insanların aklına ayva gelmesini sağlamaktı. Bunu büyük oranda başardık. Şimdi ilçemizde ki tarımsal faaliyetleri ileriye taşımak için buradayız. Hem ilçemizi hem de ürünlerimizi dünya markası yapacağız” dedi. 

21 Şubat 2018 , Çarşamba Bu haber toplam 669 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU