Günün Tarihi:22 Eylül 2021

3 işadamına şartlı tahliye


FETÖ’nün şehir yapılanmasına ilişkin aralarında elebaşı Fetullah Gülen'in de bulunduğu 19'u tutuklu, 29'u firari 72 sanığın yargılanmasına dün 4. Ağır Ceza’da devam edildi. Tutuklu 3 sanığın adli kontrol ve yurt dışı çıkış yasağı şartıyla tahliyesine karar veren mahkeme heyeti, firari 29 sanığın dosyasını da ayırdı.

19’u tutuklu sanık

Sakarya'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) şehir yapılanmasına ilişkin 19'u tutuklu, 29'u firari 72 sanığın yargılanmasına devam edildi.

SEGBİS ile katılım

Sakarya 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce özel olarak hazırlanan Ferizli Spor Salonu'ndaki duruşmada, tutuklu ve bazı tutuksuz sanıklar, avukatları ve yakınları hazır bulundu. Tutuklu bir sanık ise duruşmaya tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

Tanık ifade verdi

İki celse arasında gelen belgelerin zapta geçirilmesinin ardından ifadesi alınan tanık İ.Ö, tutuklu sanık Yalçın T.'yi tanıdığını söyledi. Sanık Yalçı T’nin, kendisinin imam hatip olarak görev yaptığı cami cemaatinden olduğunu belirtti.

2 ay önce söylemiş

Tanık İ.Ö, "Sanığın FETÖ ile ilgili irtibatının olup olmadığını bilmiyorum. Cami cemaatinden İ.Y, 'Yalçın T. darbe teşebbüsünden 2 ay evvel kadar önce, darbe olacağını söylemiş', muhabbet ederken bunu bana söyledi. Ben bu durumu İ.Y'den duydum. Bilgim bu kadardır." diye konuştu.

Devletin bildiği

Tanık ifadesine karşı söz verilen sanık Yalçın T., "Darbeyi bildiğime dair bir şey söylemedim. Devletimin bilmediği bir şeyi ben bilemem. Darbeyi önceden kesinlikle bilmiyordum. Muhabbet sırasında darbe kelimesi geçmiş olabilir. Aleyhte olan hususları kabul etmiyorum." dedi.

Reddi hakim istedi

Duruşmada görüşünü açıklayan cumhuriyet savcısı, tutuklu sanıkların bu hallerinin devamını ve esas hakkındaki mütalaasını açıklamak için süre verilmesini talep etti. Söz alan sanık Durmuş Ali Ç.’nin avukatı, mahkeme başkanının hem soruşturma, hem de kovuşturma sırasında görev yaptığını belirterek, reddihakim talebinde bulundu.

Değerlendirme sonra

Verilen aranın ardından reddihakim talebinin daha sonra değerlendirileceğine karar veren mahkeme heyeti, duruşmaya devam etti. Söz alan sanık avukatları, dava dosyasına giren belge ve tanık ifadelerinden aleyhte olan hususları kabul etmediklerini aktararak, müvekkillerinin tahliyelerini istedi. Söz alan sanıklar da aleyhte olan hususları kabul etmediklerini, uzun süre tutuklu bulunduklarını dile getirerek, tahliyelerini istedi.

3 kişiye tahliye

Tutuklu sanıklardan Osman T., Ferhat T. ve Ali D.’nin adli kontrol şartı ve yurt dışı yasağı konularak tahliyesine karar veren mahkeme heyeti, aralarında örgütün elebaşısı Fetullah Gülen'in de bulunduğu firari 29 sanığın dosyasını ayırdı.

12 Mart’a kaldı

Mahkeme heyeti, reddihakim talebinin mahkeme başkanının bulunmadığı bir oturumda karara bağlanılacağına, esas hakkındaki mütalaasını açıklamak için cumhuriyet savcısına süre verilmesine hükmederek, duruşmayı 12 Mart'a erteledi.

 İddianamede neler var?

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan 959 sayfalık iddianamede, örgütün "himmet" yolu ile sağladığı gelirlerin, genel olarak mütevelli heyetleri vasıtasıyla toplandığı belirtildi.

Sohbet ggubu

Örgütün sohbet gruplarında yer alan kişilerden, sohbet toplantılarına düzenli katılıp verilen görevleri yerine getiren, örgütün verdiği talimatları sorgulamadan itaat eden ve maddi gücü yerinde olanların seçilerek mütevelli heyeti üyesi yapıldığının belirlendiği aktarılan iddianamede, şöyle denildi:

Mali heyet

"Her üç mütevelli heyetinden bir mali heyet teşekkül edecek şekilde isimler seçilmiştir. Mali heyetler, yurt dışında bulunan örgüte ait yurt ve okulların yapımı için ihtiyaç duyulan paranın, hangi mütevelli heyetinden ne kadar toplanacağına karar vermektedir. Mali heyet toplantıları, dünyanın her yerinde salı günleri sabah namazından sonra gerçekleştirilmekte ve bu toplantılara mütevelli heyet sohbet hocalarının da katıldığı anlaşılmıştır."

15 yıla kadar

İddianamede, "üst mütevelli ve mütevelli heyeti, il, bölge, özel sektör imamları ve il imam yardımcıları"nın da arasında bulunan 72 sanık hakkında "anayasayı ihlal" suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet, "silahlı terör örgütü üyeliği" suçlamasıyla da 7 yıl altışar aydan 15'er yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Gülen için ceza

Ayrıca, iddianamede örgüt elebaşı Fetullah Gülen için "anayasayı ihlal" suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet, "silahlı terör örgütü kurma ve yönetme" suçlamasıyla 15 yıldan 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası talep ediliyor. 

22 Şubat 2018 , Perşembe Bu haber toplam 739 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU