Günün Tarihi:1 Mart 2021

Her yerde afet eğitimi var


‘Afete Hazır Türkiye Projesi’ kapsamında ilimizdeki okullarda öğrencilere yönelik düzenlenen 'Temel Afet Bilinci' eğitimleri devam ediyor.

Eğitimler yoğun

AFAD Başkanlığının ‘Afete Hazır Türkiye, Afete Hazır Gönüllüler, Afete Hazır Öğrenciler, Okullar ve O Kahraman Benim Gönüllü Projeleri’ kapsamında afetler öncesi hazırlıklı, tedbirli ve afetlere karşı bilinçli bir toplum oluşturma amacıyla Sakarya’da eğitimler yoğun bir şekilde sürüyor.

Afet çantası

Eğitimler son olarak Adapazarı Yunus Emre Kız Kur’an Kursu, Erenler Halit Evin İmam Hatip Ortaokulu, Adapazarı Nuri Bayar Ortaokulu ve Mefküre İlkokulu’nda devam etti. AFAD eğitmenleri tarafından verilen eğitimlerde öğrencilerimize; ‘Afet öncesi, sırası ve sonrası alınması gereken tedbirleri ve hangi doğru davranış modellerinin uygulanacağı, afet çantasının önemi ve aile afet planlarının nasıl olması gerektiği, ufak çaplı yangınlara müdahale teknikleri, Sel ve Heyelan durumlarda neler yapılması gerektiği’ anlatıldı.

Tatbikatlar yapıldı

İlimizde ve ülkemizde meydana gelen afet türleri hakkında teorik ve uygulamalı bilgiler verildikten sonra sınıfta ufak tatbikatlar yaptırıldı. Eğitimlerde AFAD İl Müdürü Hüseyin Kaşkaş ve uzmanlar tarafından önemli bilgiler aktarıldı.

Afet sırasında

Öğrencilere ayrıca AFAD’ın tanımı, afetler öncesi ve sonrası neler yapabileceğimiz, afetler sırasında hangi doğru davranış modellerinin uygulanacağı anlatıldı. İl Müdürü Hüseyin Kaşkaş, eğitimlere ilgi ve alaka gösteren öğrencilere, öğretmenlere ve okul yönetimine teşekkür etti.

Komuta aracı

Bazı okullarda ise AFAD’ın Komuta Muhabere aracı tanıtılarak, afet acil durumlarda mobil iletişimin önemi, olağanüstü durumlarda haberleşme ve aracın ne gibi durumlarda kullanıldığı öğrencilere örneklerle anlatıldı. Öğrencilere olası afet ve acil durumlarda hangi doğru davranış modellerinin uygulanacağı, afetler öncesi ne gibi tedbirler alınacağı öğrencilere aktarıldı.

Gönüllülük formları

Eğitim sonunda ‘O Kahraman Benim Gönüllü’ stantları kuruldu. Stantlarda öğrencilere ve öğretmenlere proje kapsamında gerçekleşen eğitimler ve afetlere karşı bilinçlendirme etkinlikleri hakkında bilgiler verildi. Stantta ayrıca gönüllülük formları dolduruldu.

 

28 Şubat 2018 , Çarşamba Bu haber toplam 735 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU