Günün Tarihi:31 Ekim 2020

‘Afet bilinci iyi anlatılmalı’


‘28 Şubat Sivil Savunma Günü’ ve ‘1-7 Mart Deprem Haftası’ dolayısıyla İl Afet ve Acil Durum Müdürü Hüseyin Kaşkaş, teşkilat çalışanları ile birlikte Vali İrfan Balkanlıoğlu’nu ziyaret etti.

‘Unutuyoruz’

Gönüllülerin güçlerine güç kattığını belirten İl Müdürü Kaşkaş, hafta boyunca yapılacak etkinlikler hakkında Vali Balkanlıoğlu’na bilgiler verdi. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dilen getiren Vali Balkanlıoğlu, “Ne yazık ki, başımıza gelen felaketleri çabuk unutuyoruz. Burası deprem bölgesi olmasına rağmen insanlarımıza bıraksak gökdelenler yapacaklar, ancak burada binalar 3 kat ile sınırlandırılmış, bu da gelecekte bir deprem yaşarsak daha az hasar göreceğiz anlamına geliyor. İnşallah bir daha böylesi felaketleri yaşamayız, ama her türlü felakete de hazır olmamız lazım” şeklinde konuştu.

Hazırlıklı olmalı

Vali Balkanlıoğlu, “Nasıl öldükten sonra sorgu-sual edileceğimiz ahirete hazır olmamız gerekiyor ise, burada da hiç deprem olmayacakmış gibi rahat ve huzurlu, yarın deprem olacakmış gibi de her şeye hazırlıklı olmamız lazım. Rahmetli Ahmet Mete Işıkara, hakikaten doğru bir söz etmiş. Siz çalışanların gönüllülerle sürekli eğitimli, hazır olmanız, deprem öncesi ne yapılacağına dair planlar ve hazırlıkların yapılması, bunların planlanması, tatbikatı, bütün sorumlu ve yetkililerin görevinin bilincinde olması çok önemli bir detay” ifadelerini kullandı.

Bilinçli eğitim

Bizim de deprem bilincini, çocuklardan büyüklere kadar iyi anlatmamız ve felaket olmadan tüm yapılacakları hazır halde tutmamız gerekiyor diyen Balkanlıoğlu, “17 Ağustos depreminde elimizde doğru dürüst ekipman ya da afet bilinci gibi bir şey yoktu. Sonradan bir gönüllü kuruluş meşhur oldu. İnsanlar Erzurum’dan, Kars’tan gelerek yakınlarını kendileri çıkarmaya çalıştı, ama bilinçsiz kurtarma faaliyetiyle de insanları toprağa gömdüler, bu anlamda en önemlisi de bilinçli arama-kurtarma faaliyetlerini öğrenmemiz gerekiyor” dedi. AFAD İl Müdürlüğü güçlü, kuvvetli bir ekip ve onlarla beraber hareket eden bazı gönüllülerin var olmasının önemine değinen Vali Balkanlıoğlu, teşkilat çalışanlarına görevlerinde başarılar diledi. 

1 Mart 2018 , Perşembe Bu haber toplam 500 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU