Günün Tarihi:7 Haziran 2020

Vicdanın mitingi 6 Mart


Suriye’de zulme uğrayan hapishanelerde tecavüzlere işkencelere maruz kalan kadınlar için harekete geçen Vicdan Konvoyu 6 Mart akşamında Sakarya’da olacak ve Atatürk Kapalı Spor Salonunda kadınlara yönelik bir miting düzenlenecek.

Balkanlıoğlu’ndan destek

Vicdan Konvoyu 7 Mart Sabahı Suriye sınırına hareket ederek Kadınlar Gününde tüm dünyaya Suriye’de kadınlara yönelik yapılan zulmü haykıracak. Uluslararası katılımcılarla birlikte on binlerce kadının sınırda olması bekleniyor. Vicdan Konvoyu Sakarya İcra Kurulu da ziyaretler yaparak 6 Mart’ta düzenlenecek olan mitinge hazırlık yapıyor. Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu’nun eşi Esma Balkanlıoğlu’nu ziyaret eden heyet konvoyun simgesi Oyalı Yazma hediye ederek programa davet ettiler.  Esma Balkanlıoğlu ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Vicdan Konvoyu ve mitingi için her türlü desteği vermeye hazır olduğunu belirtti.

Heyet

Vicdan Konvoyu hakkında bilgi veren heyet; “Mart 2011’den bu yana devam eden Suriye savaşı sırasında, 1 Milyona yakın insan hayatını kaybetmiş ve on binlerce insan hapishanelere girmiş çıkmış, bir kısmı ise halen hapishanelerdedir. Suriye insan hakları kuruluşlarının son verilerine göre tespit edilebilen tutuklanan kadın sayısı, Mart 2011’den 2017 sonuna kadar 13 bin 581’dir. Mart 2011’den bu yana Suriye savaşı sırasında Suriye rejim güçleri tarafından tutulan ve halen hapishanelerde olan kadın sayısı 6 bin 736’dır. Bu sayının 6 bin 319’u  yetişkin 417 si kız çocuğudur. Bunlar sadece resmi cezaevlerinde tutulanlardır. Hapishane gibi kullanılan diğer türlü boş fabrika vb. binalarda tutulanların sayısı bilinmemektedir.”

Konvoy yolda

Heyet, “Suriye’deki savaş sırasında kadınlara yönelik cinsel saldırı, işkence, hukuksuz tutulmalar, uluslararası hukuka göre savaş suçu ve insanlığa karşı suç niteliğindedir. Bilinen tek gerçek şudur ki; Suriye Rejimi kadınlara tecavüz ve saldırıyı bir savaş silahı olarak kullanmaktadır. Kadınlara yönelik yapılan ihlaller ve suçlar sadece rejim askerlerince değil Şebbiha adlı silahlı çeteler ve terör örgütlerince de işlenmektedir. Bizler Dünyanın dört bir yanından kadınlar olarak Suriye hapishanelerinde hukuka aykırı olarak tutulan ve işkence edilen kadınların seslerini duyurmak ve serbest bırakılmaları için dünyaya bir çağrı olarak ‘Kadınlar için Vicdan Konvoyu’nu yola çıkarıyoruz.”

İşkence

Kadınların, Suriye’de savaşın başından bu yana işkence, tecavüz, infaz, hapis ve mültecilikle gelen dramlarına dikkat çekmek, Suriye’de savaş sebebiyle haksız bir şekilde tutulan tüm kız çocukları ve kadın mahpusların serbest bırakılması için çağrı yapmak ve girişim başlatmak, tüm insanlığı savaşlarda kadınların korunması için etkili tedbirler almaya davet etmeyi amaçlıyoruz diyen heyet, “ Her görüşten, hukukçu, akademisyen, gazeteci, ev hanımı, işkadını, sporcu, sanatçı, STK temsilcisi, aktivist, işçi, memur, öğretmen, doktor, siyasetçi vb. çeşitli mesleklerden ve ülkelerden sadece kadınlar olarak otobüslerle konvoy oluşturacağız” diye belirtti.

6 mart Sakarya

Açıklamada son olarak, “ 6 Mart sabahı basın açıklaması ile İstanbul’dan yola çıkarak sırayla İzmit, Sakarya, Ankara, Adana şehirlerinden geçerek Suriye sınırına ulaşacağız ve 08 Mart Dünya Kadınlar Günü sabahı Suriye sınırından dünyaya sesleneceğiz. Konvoy boyunca oyalı yazmalar sembolümüz olacak. Sınırda basın açıklamamızı yaptıktan sonra bir kamp ziyaretinde Suriyeli kadınlarla bir araya geldikten sonra İstanbul’a döneceğiz. Suriyeli  mahpus kadınlar için yola çıkaracağımız uluslararası nitelikli ve sadece kadınlardan oluşan Vicdan Konvoyu’na katılımınız ve desteğinizden memnuniyet duyacağız” dendi.

 

2 Mart 2018 , Cuma Bu haber toplam 560 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU