Günün Tarihi:13 Nisan 2021

Ülkücülerde anma programları


Ülkü Ocakları Sakarya İl Başkanlığı olarak, ‘Hocalı Soykırımını Anma – Türkistan Coğrafyası ve Bağımsızlık Hareketleri Konferansı’ düzenlendi.

Kıyım

Ülkü Ocakları Sakarya İl Başkanlığı olarak, ‘Hocalı Soykırımını Anma – Türkistan Coğrafyası ve Bağımsızlık Hareketleri Konferansı’ düzenledi. Sovyetlerin Orta Asya coğrafyasındaki Türk yurtlarında yıllar boyunca bir meşale gibi yanan bağımsızlık hareketlerine karşılık olarak uyguladığı baskıcı politikaların, sürgün ve katliamların en kanlılarından birisiydi Hocalı. 25 Şubat 1992 tarihinde Türk yurdu Karabağ’ın Hocalı Kasabası’nda Sovyet destekli Ermenilerin yaptığı kıyımın eşi benzeri görülmemişti.

Katılım

Konferansa MHP Sakarya İl Başkanı Muhammed Levent Bülbül Bey, MHP Sakarya İl Kadın Kolları Başkanı Leyla Tankal, MHP Adapazarı İlçe Kadın Kolları Başkanı Adalet Güneş, Türkav Sakarya Şube Başkanı, MHP İlçe Başkanları, Ülkü Ocakları İlçe Başkanları ve çok sayıda ülkücü katılım sağladı.

Zulüm

Açılış konuşmasını yapan Ülkü Ocakları Sakarya İl Başkanı Soyhan Sofuoğlu, “Bu yaşananlar birer vahşet ve zulümdür. Yüzlerce insan, o gece hunharca, barbarca öldürüldü. Hiç kimsenin aklına gelmeyecek işkence yöntemleri, bu insanların üzerinde denendi. Hiçbir suçları yoktu. Sadece Türk olmalarıydı, gözü dönmüş katiller tarafından hunharca katledilmelerinin sebebi.”

Anma töreni

Sofuoğlu, “Kardeş ülke Azerbaycan Türklerine yönelik bu elim olay Türklük bilincini taşıyan zihinlerden asla silinmeyecektir. İnsanlığın katledildiği, hamile kadınların karnının deşildiği, mazlum ana ve babaların şehit edildiği, sırf  Türk olduğu için yüzlerce insanın katledildiği bu soykırıma bizler gözlerimizi kapatamayız. Gözü dönmüş canilerin gerçekleştirdiği bu soykırım unutulmayacaktır. Bu vesile ile vatanı ve milleti  uğruna soykırıma uğramış, canlarını seve seve vermiş bütün soydaşlarımızı rahmet, minnet ve dua ile yad ediyoruz” dedi.

Duygu dolu anlar

Konferansa konuşmacı olarak katılan Büyük Azerbaycan Birliği Başkanı Aqil Sametbeyli’nin Hocalı Soykırımı ve Azerbaycan’daki Bağımsızlık Hareketleri ile ilgili yaptığı konuşma sonrası, Hocalı Soykırımına ilişkin kısa film gösterimi ve Halk Şairi Dursun Yelken Bey ile Azerbaycan Türkü Şair-Yazar Nezmiyye Hicran Hanım’ın okuduğu şiirlerin yer aldığı program katılımcılara duygu dolu anlar yaşattı. 

2 Mart 2018 , Cuma Bu haber toplam 708 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU