Günün Tarihi:26 Ekim 2020

‘Vicdan Konvoyu destek turunda!’


Suriye’de zulme uğrayan hapishanelerde tecavüz ve işkencelere maruz kalan kadınlar için 6 Mart Salı akşamı ‘Vicdan Konvoyu’nca Atatürk Spor Salonu’nda düzenlenecek olan mitinge katılım sağlanması için destek turları devam ediyor.

Miting ve hareket

Vicdan Konvoyu 6 Mart akşamı Sakarya mitingini yaptıktan sonra, 7 Mart sabahı Sakarya’dan Suriye sınırına hareket ederek Kadınlar Günü’nde tüm dünyaya Suriye’de kadınlara yönelik yapılan zulmü haykıracak. Uluslar arası katılımcılarla birlikte on binlerce kadının sınırda olması bekleniyor.

2011’den beri

Vicdan Konvoyu hakkında bilgi veren heyet; “ Mart 2011’den bu yana devam eden Suriye savaşı sırasında, 1 Milyona yakın insan hayatını kaybetmiş ve on binlerce insan hapishanelere girmiş çıkmış, bir kısmı ise halen hapishanelerdedir. Hapishane gibi kullanılan diğer türlü boş fabrika vb. binalarda tutulanların sayısı bilinmemektedir”.

Tedbir alınsın

Kadınların, Suriye’de savaşın başından bu yana işkence, tecavüz, infaz, hapis ve mültecilikle gelen dramlarına dikkat çekmek, Suriye’de savaş sebebiyle haksız bir şekilde tutulan tüm kız çocukları ve kadın mahpusların serbest bırakılması için çağrı yapmak ve girişim başlatmak, tüm insanlığı savaşlarda kadınların korunması için etkili tedbirler almaya davet etmeyi amaçlıyoruz.

Her meslekten

Her görüşten, hukukçu, akademisyen, gazeteci, ev hanımı, işkadını, sporcu, sanatçı, STK temsilcisi, aktivist, işçi, memur, öğretmen, doktor, siyasetçi vb. çeşitli mesleklerden ve ülkelerden sadece kadınlar olarak otobüslerle konvoy oluşturacağız. 6 Mart sabahı basın açıklaması ile İstanbul’dan yola çıkarak sırayla İzmit, Sakarya, Ankara, Adana şehirlerinden geçerek Suriye sınırına ulaşacağız ve 08 Mart 2018 Dünya Kadınlar Günü sabahı Suriye sınırından dünyaya sesleneceğiz” dediler.

Davet ettiler

Vicdan Konvoyu Sakarya İcra Kurulu Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nun eşi Gönül Toçoğlu’nu, Karapürçek Belediye Başkanı Orhan Yıldırım’ın eşi Meliha Yıldırım ve Karapürçek Kaymakamı Elif Nur Yaman’ı ziyaret ederek konvoyun simgesi ‘Oyalı Yazma’ hediye ederek programa davet ettiler.

 

5 Mart 2018 , Pazartesi Bu haber toplam 643 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU