Günün Tarihi:3 Nisan 2020

‘Gerçeği çarpıtmanın hiçbir anlamı yoktur’


Basın İlan Kurumu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcileri Mustafa Arslan (Yönetim Kurulu Üyesi), Nuri Kolaylı (Denetim Kurulu Üyesi) ve Şevket Erzen, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca’nın gerçeklerin üzerini örten ve çarpıtan beyanına yazılı bir açıklama ile yanıt verdiler.

Açıklama

BİK Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcilerinin açıklamasında, “Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca’nın, Konkordato ilanlarını bahane ederek, BİK Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcilerine yönelik haksız, gerçek dışı ve gerçekleri çarpıtan bir açıklama yapmıştır. FETÖ taktiği ile üste çıkmaya çalışarak kendini gizleyen Karaca, Konkordato ilanlarına ilişkin çalışmalarımızı gizlemeyi tercih etmiştir. Asıl gerçek şöyledir; Konkordato ilanlarının yayın yöntemini de içine alan Yatırım Ortamının İyileştirilmesi ’ne ilişkin yasal düzenleme bilgisi tarafımıza ulaşır ulaşmaz hemen harekete geçtik ve başbakan yardımcısı, Adalet Bakanlığı ve bürokrasisi nezdinde girişimde bulunduk. “

Çalışmalar

“Söz konusu ilanlar her ne kadar yerel gazetelerimizi ilgilendirmese ve sadece yaygın basını ilgilendirse, tüm ilanların yalnızca yüzde 0.35’lik bir kısmını oluştursa da etkin bir mücadele yürüttük. Ancak düzenleme tüm karşı çıkışımıza rağmen, ne hükümet ne de muhalefet partilerinden herhangi bir itiraz gelmeden genel kuruldan geçerek Cumhurbaşkanlığı’na gönderildi. Buna karşın mücadeleden vazgeçmedik ve icra-iflas ilanlarının tahtaya asılmasını engelleyecek, yerel gazetelerimizde ağırlıklı olarak yayınlanmasını sağlayacak bir sistem üzerinde çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Basın İlan Kurumu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcileri olarak gerek genel kurulda gerekse görev yapmakta olduğumuz kurullarda, genelde basınımızın, özelde ise yerel basınımızın, gazeteci, gazete sahibi ve meslek örgütlerinin sorunlarının çözümüne yönelik ciddi, kararlı ve sonuç alıcı çalışmalar yürütmekteyiz.”

Farkındalık

Açıklama kapsamında, “Basınımızın temel görevi olan halkın doğru ve güvenilir haber alma özgürlüğünün sürdürülebilirliğinin yanı sıra demokrasinin işlerliği, sivil toplumun güçlenmesi, yönetilen adına yönetimi denetleme görevinin icra edilmesi için tam bir farkındalıkla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu süreçte en büyük dayanağımız, kendilerine karşı sorumluluk hissi ile dolu olduğumuz, her rengi ve her zenginliği ile istisnasız temas halinde olduğumuz Anadolu Basını’dır. Son dönemde ekonomik ağırlıklı olarak yaşamakta olduğumuz sorunların bir nebze olsun çözümü için resmi ilan fiyat tarifesindeki artışın hayati önem taşıdığının bilincindeyiz. Öte yandan doğrudan alım, acil alım, işlerin birleştirilmesi ya da ayrılması ve benzeri yöntemlerle resmi ilanlardan kaçınma yoluna gidildiğinin de farkındayız.” 

Dosya iletildi

Açıklamanın devamında ise, “Yakın zamanda hayata geçen Süreli Yayınlar Yönetmeliği ile geleceğe dönük bir sistemin hayata geçmesi, borç para miktarının artırılması, kadrolara ilişkin tıkanıklıkların aşılması, muhtaçlık yardımlarının kapsamının gelişmesi, gazetecilik odaklı çalışmaların teşviki başta olmak üzere genel kurulumuzda alınan pek çok kararda üzerimize düşeni yapmış olmanın gönül huzuru içindeyiz. Mesleğimizin gazeteler, televizyon ve radyolar ile internet mecrasının bütünsel olarak ele alındığı ve desteklendiği bir yapıya kavuşması için hükümet, muhalefet temsilcileri ve bürokratlar nezdinde girişimlerimizi mekik diplomasisi ile sürdürüyoruz. Resmi ilan fiyat tarifesi başta olmak üzere, resmi ilanlardaki daralmanın giderilmesi konusunda tam 4 kez Sayın Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ile yüz yüze görüştük, Sayın Başbakanımıza da bizzat dosyamızı ilettik.”

Çözüm

“İcra iflas ilanları konusunda yeni sistem getirilmesi için Sayın Adalet Bakanı ile de yüz yüze görüşerek çözüm önerilerimizi ilettik. Mesleğimize ilişkin sorunların çözümü için Sayın Cumhurbaşkanımıza da sıkıntılarımızı ve çözüm yollarını içeren mektubumuzu ulaştırdık. Resmi ilanlar dışında Hazine, KOSGEB, İŞKUR, Kalkınma Ajansları destekleri ile kurumsallaşmanın sağlanmasına dönük bir sistemin oluşturulması için gayret göstermekteyiz. Mesleki standartlar için getirdiğimiz önerinin hayata geçmesi konusunda da girişimlerimizi yoğunlaştırdık. “

Yıpranma hakkı

“Resmi ilan ve reklam yayınlama hakkı bulunmayan mevkutelerde bu nevi ilanların yayınının durdurulması ve hak sahibi gazetelerimizin mağduriyetinin ortadan kalması için yürütülmekte olan çalışmaların bizzat içinde yer alıyoruz. Bu sorunu da çözeceğimize inanıyoruz. Ayrıca, meslektaşlarımızı yakından ilgilendiren “yıpranma hakkı” konusunda yaşanan sorunların çözümü için önerilerimizi sunduk, konunun takipçisi oluyoruz. Basın Kartları Yönetmeliğinin meslektaşlarım lehine iyileştirilmesi konusunda da çalışmalarımızı tamamladık.”

Ayrıcalıksız

Sonuç olarak; “Meslektaşlarımızla iç içe, cemiyet, gazete, gazeteci üçlüsüne hizmetlerimizi birey bazında ve ayrımcılık yapmadan yürütüyoruz. Siyasetçi ve bürokratlarla olan temaslarımızı, mesleğimizin onurunu koruyarak, nakış işler gibi sürdürüyoruz. Tüm bu çalışmaları samimiyetle, önyargısız ve aşkla yürüttüğümüze, özveriyle çalıştığımıza, insaf sahibi ve aklı başında tüm meslektaşlarımız tanık olmaktadır. Ne var ki; İnsaf ve vicdan ile tanışıklığı bile olmayan, zihni kirlenmiş, daha düne kadar FETÖ yayın organları ile iç içe kol kola olan, açıklamaları ile FETÖ yayın organlarına payandalık yapan, bulunduğu yapıda kredisini tüketmiş bir kişi şiar haline getirdiği iftira ve fitneciliğinin bir örneğini daha göstererek tarafımıza çamur atmaya kalkmıştır.”

Prim yok

Açıklamada son olarak, “Seçim salonlarına gelemeyecek kadar korkak olan, kamuoyu açıklamaları ile gerçekleri saptırarak zihinleri bulandırmaya çalışan bu kişiye, biz ve meslektaşlarımız dün olduğu gibi bu gün de prim vermeyeceğiz. Gerçeği saptırma taktikleri her defasında olduğu gibi bu defa da meslektaşlarımızın sağduyusunda eriyip gidecek, bir kez daha attığı çamurda kalacaktır. Afrin’de yiğitlerimizin destan yazdığı bir zamanda sizleri böylesi bir konu ile meşgul etmekten duyduğumuz üzüntüyü tarif edemeyiz. Ancak, iftiralar karşısında sessiz kalamazdık. Bu vesile ile şanlı ordumuza muzafferiyet, aziz milletimize de zafer muştuları diliyor, selam ve saygılar sunuyoruz” denildi.

 

5 Mart 2018 , Pazartesi Bu haber toplam 523 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU