Günün Tarihi:18 Ekim 2021

800 katılımcıyla başladı


Akademik programların yanı sıra ulusal ve uluslararası bir çok etkinliğe de ev sahipliği yapan Serdivan ve Fikir Sanat Akademisi’nde Bahar Dönemi kayıtları sona erdi.

Akademik Kültürel Çalışmalar, Sosyal Kültürel Çalışmalar, Edebi Çalışmalar, Geleneksel Sanatlar ve Müzik Akademisi alanlarında bu dönem 27 farklı programla katılımcılarını misafir edecek olan Anadolu’nun Akademisi’ne 800 başvuru gerçekleşti.

 

Akademik Jüri

Akademi yetkililerinden yapılan açıklamada; internet ortamında başvuruda bulunan katılımcıların akademik jüri tarafından gerçekleştirilen mülakatlar sonucunda seçtikleri programlara yerleştirildiği belirtildi.

 

Açılış programı

Her dönem olduğu gibi bu dönem de duayen isimleri katılımcılarıyla buluşturan Fikir ve Sanat Akademisi, Bahar Dönemi’nin açılış programını, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Çiğdem Dürüşken ile gerçekleştirdi. Prof. Dr. Dürüşken, Akademik Bilginin Tarihi’ni ele aldığı derste, Akademi fikrinin Antik Çağ’dan günümüze kadar uzanan serüvenini öğrencileriyle paylaştı.

 

Günümüz Akademisi

Konuyu Felsefe tarihinin önemli filozofları Platon ve Aristoteles’ten örneklerle katılımcılarına aktaran Çiğdem Dürüşken, “Akademi fikri; beden ve ruh terbiyesini birbirinden ayırmayan, hem ruhen hem de bedenen güzel insan ideali peşinde koşan bir anlayıştır. Bu düşünce doğrultusunda, Platon ve Aristoteles araştırmayı, tartışmayı ve öğrenip öğretmeyi amaçlayan birer okul kurarlar. Bu sistem günümüz akademisinin temelini oluşturur” ifadelerini kullandı.

 

6 Mart 2018 , Salı Bu haber toplam 757 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU