Günün Tarihi:5 Aralık 2021

Kalp hastalığı artıyor


Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Tıp Fakültesi Dekanı ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ramazan Akdemir, menopoz döneminde kadınlarda kalp hastalıklarında hızlı artış görüldüğünü bildirdi.

Şeker kontrolü

Akdemir, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, kadınlarda ölümcül olan ve olmayan kalp hastalıklarının erkeklere göre farklı özellikler taşıdığını belirtti. Özellikle menopoz döneminde kadınlarda erkeklere göre kalp hastalıklarında hızlı artış görüldüğüne dikkati çeken Akdemir, "Özellikle bu dönemde yılda bir kalp, tansiyon ve şeker kontrolü yaptırılması gerekir. Özellikle hipertansiyon, koroner arter hastalığı, kalp yetersizliği sıklığında ciddi bir artış olur” dedi.

Ölümcül damarlar

Akdemir, “Doğurgan çağdaki kadınlarda menopoz öncesi dönemde kullanılan doğum kontrol hapları, doğum yapmak nedeniyle ortaya çıkan varislerin fazlalığı gibi sebeplerle kadınlarda ölümcül damar içi pıhtılaşma olayları erkeklere göre daha sık görülür ve daha ölümcül seyreder" ifadelerini kullandı.

İlk 6 saat

Gece başlayan veya sabahleyin ortaya çıkan göğüs ağrılarının kadınlarda biraz daha fazla ihmal edildiğini gördüklerini belirten Akdemir, "Kalp krizi tedavisinde ilk 6 saatlik zaman dilimi çok önemlidir. Kalp krizi kaynaklı ölümlerin büyük çoğunluğu ilk 6 saatte görülürken, yine kalp krizine neden olan tıkalı kalp damarının balon anjiyoplasti ve stent ile açmanın en faydalı olduğu dönem, ilk 6 saatlik altın saat dilimidir” dedi.

Ağrıdır demeyin

Akdemir, “Kadınların daha geç saatlerde hastaneye başvurmaları nedeniyle kalp krizinden ölümler ve kalp yetersizliği gelişmesi gibi durumlar, erkeklere göre daha fazla görülür. Burada özellikle kadınların şikayetlerini söylemekte geç kalmaları, 'Nasıl olsa geçer, ağrılardan bir ağrıdır.' deyip akşam eve eş veya kocanın ya da çocukların gelmesini beklemek gibi durumlar sayılabilir. Oysaki yeni başlayan her göğüs ağrısı sebebi, netleştirilmesi gereken acil durumdur ve ölümcül olabilir."

Ölüm riski

Kadınlara göğüs ağrılarını önemsemeleri tavsiyesinde bulunan Akdemir, yarım saati geçen bir ağrı olduğunda mutlaka doktora gidilmesi gerektiğini aktardı. Ailede kalp hastalığı ve kalp krizinden ölüm riski olanların mutlaka kendisini Kardiyoloji uzmanına takip ettirmesi gerektiğini de belirten Akdemir, "Doğal ve sağlıklı besinlerle beslenmeleri, düzenli olarak spor yapmaları ve kilo kontrolü yapmaları gerekir." ifadelerini kullandı.

11 Mart 2018 , Pazar Bu haber toplam 905 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU