Günün Tarihi:23 Ocak 2021

SAÜ’de anma programı


İstiklal Marşı’nın kabulünün 97. yılı dolayısıyla Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde bir anma etkinliği düzenlendi.

Gerçekler

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan etkinlikte, Türkçe Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Özdemir tarafından Mehmet Akif’in ailesi ve soy kütüğüne dair bugüne kadar gün yüzüne çıkmamış birçok nokta ele alındı.  Özdemir, etkinlikte Mehmet Akif’in babası Temiz Tahir Kosova’nın İpek ilinin Trofta kasabasının Suşitsa köyünden İstanbul’a gelişi ve bugüne kadar bilinmeyen babasının kardeşleri (Akif’in amcaları) Sadiku, Haliti, Salihu, Bajrami, Delia ve Demiri hakkında bilgiler sundu. 2013 yazında Akif’in amcalarından Haliti’nin torunu Adem Mulaj ve Recep ile yaptıkları görüşmelerden o günlere dair görseller ile birlikte izleyicilerle paylaşan Özdemir, aynı zamanda Akif’in soydaşlarının yaşadığı Kosova’ya dair fotoğraflar üzerinden Balkanlardaki Osmanlı izlerine dikkat çekti.

Faaliyet

Özdemir, Mehmet Akif’in, Osmanlı’nın son dönemlerinde toplumu derinden etkilenen Balkan Savaşları ve Birinci Dünya Savaşı gibi birlik ve beraberliğe ihtiyaç olunan dönemlerde Fatih, Süleymaniye, Beyazıt ve Sultanahmet camilerinin kürsülerinden yaptığı ve Mehmet Akif’in ‘Camideki Şair’ ve ‘İslam Şairi’ olarak anılmasında önemli rolü olan vaazlarına değindi. Özdemir, Mehmet Akif’in, özellikle Almanların esir aldığı Müslümanlar ile görüşme ve onların durumunu görmek için gittiği Berlin ve akabinde gerçekleştirdiği Necid, Medine, Şam ve Beyrut ziyaretlerinde, İngilizlerin Lawrence ile Arapları kışkırtma hareketlerine karşı faaliyetlerinin de önemi üzerinde durdu.

Oturum

Özdemir, “Hasan Basri Bey, ‘O böyle bir haksızlığı asla yapmaz’ diyerek Mehmet Akif’i savundu.  İkinci oturum öncesinde Maarif Nazırı Hamdullah Suphi Bey marşların uyandıracağı heyecanı tespit için ordu karargâhlarına İstiklal Marşı ile birlikte iki şiiri daha gönderdiğini biliyoruz. İkinci oturumda İstiklal Marşı’nın güftesinin Hamdullah Suphi Bey’in kürsüden okunması teklifi geldi. 12 Mart 1921 günü yapılan üçüncü ve son oturumda Besim Atalay, Tunalı Hilmi Bey gibi bazı mebusların itirazları ve oyalama taktiklerine rağmen ‘İstiklal Marşı’ ekseriyet-i azime (büyük çoğunluk) ile kabul edildi.” Programın son bölümünde Türkçe öğretmeni Kamil Tosun ve Türkçe Öğretmenliği son sınıf öğrencisi Burak Yılmaz, 10 kıta ve 41 mısradan oluşan İstiklal Marşı’nı okuması ile program sona erdi.

 

15 Mart 2018 , Perşembe Bu haber toplam 634 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU