Günün Tarihi:23 Ocak 2022

Kalp Damarda Tıp Bayramı


Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi’nde 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla tören düzenlendi. Törende hastanede kalp ameliyatı ve anjiyo olan hastalara yönelik düzenlenen eğitim programında, hastalar hekimlere ve sağlık çalışanlarına övgüler yağdırdı.

Eğitim

14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla SAÜEAH Kalp Damar Cerrahi bölümü hastalarına yönelik ‘Bypass Sonrası Yaşam’ konulu eğitim programı düzenlendi. Hastanede kalp ameliyatı ve anjiyo olmuş birçok hastanın aileleriyle katıldığı programının açılış konuşmasını Başhekim Doç. Dr. Mehmet Akif Çakar yaptı. Çakar, hastanede kalp damar cerrahi bölümünün kuruluş öyküsünü anlattı.

Hastalıklar

Programda Bypasslı hastanın takibi konusunda Yrd. Doç. Dr. İbrahim Kocayiğit bilgiler verdi.  Kocayiğit, başarılı geçen Bypass ameliyatları sonrası hastaların üç aylık bakım dönemlerinin önemli olduğunu belirterek, “Ameliyattan çok asıl ameliyat sonrası hastanın doktorunun sözünü dinlemesi ve kendine iyi bakması önemli” dedi.  Uz. Dr. Bilal Perçin de ‘Bypasslı hastada İNR takibi’ konusunda sunumda bulundu.  İNR’nin kanın pıhtılaşma süresini ifade etmek için kullanılan bir ölçüm birimi olduğunu ifade eden Perçin, düşük ve yüksek INR’nin belirtileri, nedenlerini ve tedavi sürecini anlattı.

Diyet önerildi

Bypasslı hastaların beslenmesi konusunda bilgiler veren Uz. Dr. Jalan Şerbetçigil Ergönenç, ameliyat öncesi ve sonrası fazla kilolardan kurtulmanın önemli olduğunu dile getirdi. Ergönenç, sağlıklı bir yaşam için yüksek posalı Akdeniz Diyetinin beslenme alışkanlığı olarak benimsenebileceğini kaydetti. Bypass sonrası sık sorulan soruları paylaşarak açıklamalarda bulunan Doç. Dr. İbrahim Kara, kalp ameliyatı olduktan sonra bir hastanın sorumlulukları hakkında da bilgi verdi. Kara programın son bölümünde, katılımcıların sorularını yanıtladı. Kalp rahatsızlığı nedeniyle SAÜEAH Kardiyoloji Kliniği’nde ameliyat veya anjiyo olan hastalar yaşadıkları tecrübeleri paylaşarak merak ettikleri sorulara yanıt buldu.

Hastalar memnun

14 Mart Tıp Bayramı’nda gerçekleşen eğitim programında hastaların doktorlar ve sağlık çalışanları için övgüyle dolu sözler sarf etmesi hem hekimleri hem de sağlık çalışanlarını mutlu etti. Bypass ameliyatı geçirerek sağlıklarına kavuşan hastalar, “İlimizde böyle bir hastanenin ve böyle başarılı bir bölümün bulunması bizim için çok önemli. İnsanın en çaresiz olduğu an, öldüğümüzü sandığımız an bizleri hayata bağladınız. Gerek ameliyat öncesi, gerek ameliyat sonrası hem doktorlarımız hem de serviste hizmet veren tün sağlık çalışanları bizlerle çok güzel ilgilendi. Allah hepinizden razı olsun” sözleriyle teşekkürlerini illetti. Zaman zaman hem duygulandıran, hem de gülümseten anların yaşandığı eğitim programı soru cevap bölümünün ardından sona erdi.

16 Mart 2018 , Cuma Bu haber toplam 718 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU