Günün Tarihi:16 Ağustos 2022

‘Et fiyatları aşağı inmez’


Sakarya Kasaplar Odası’nın genel kurulunda konuşan Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Yalçındağ, “Et fiyatlarındaki girdiler azalmadıkça fiyatlar aşağıya inmez. İthalatla bu sorun çözülmez” dedi.

‘Neye göre pahalı?’

Sakarya Kasaplar Odası’nın dün gerçekleştirilen genel kuruluna katılan Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Yalçındağ et fiyatları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yalçındağ, “Bildiğim bir tek şey var, hiç kimse bir şey yapmasa hepsinden iyi olur. Bir yerde bir taşkın varsa sıkıntı varsa da sular yeniden yatağına döner, mecrasında akar ve işler normal yolda gider. Et pahalı, neye göre pahalı yahu? Şu içtiğimiz suya göre mi pahalı? Neye göre pahalı da bunun fetvasını veriyorsunuz? Elbiseye göre mi pahalı? Baklavaya göre mi pahalı, her şeyin bir değeri var. Adam almış 5 bin liraya danayı, yedirmiş 2 bin 500 lira, almış 300 kilo et üzerinden ne olacaktı? Para kazanmayacak mı bu adam?” diye konuştu.

‘Maliyetler var’

Kasapların da maliyetleri olduğunu dile getiren Yalçındağ, “Bunun içinde ne var, işletme maliyeti, kemik çıkıyor içinden, veri var, fire var. Televizyon programlarında ifade ediyoruz KDV 3 lira, 4 lira, 5 lira, bu yüklerden uzaklaşmadıkça, bu girdilerde bir azalma olmadıkça etin fiyatının bulunduğu noktadan aşağıya inmesi gibi bir durum söz konusu değil. Mevcut şartlara göre olayı değerlendirmek lazım. Bir insan yaptığı işten geçinemezse, bir daha o işi yapar mı? Ne olacak, devletin sırtına, işsiz ordusuna yeni bir işsiz ordusu eklenecek. Piyasaları kendi dinamiklerine bırakmak en doğrusudur. Devletin ticaret yapması gibi bir durum söz konusu değil” ifadelerini kullandı.  

‘Elden gelen öğün olmaz’

Özel sektöre de izni verilmesini değerlendiren Yalçındağ, “Güney Amerika’ya verildi bu izin. Hanginiz gemi tutup, oradan hayvan alırsınız?" şeklinde konuştu. Yalçındağ, “Atalarımızın lafı var, 'Elden gelen öğün olmaz, o da vaktinde bulunmaz'. Biz normal hale gelene kadar piyasa ihtiyaçlarının görev verilen kurum ya da yetki verilen kuruluşların görevlerini ve yetkilerini zamanında yapmasına bağlı” dedi.

19 Mart 2018 , Pazartesi Bu haber toplam 795 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU