Günün Tarihi:11 Ağustos 2020

Gençler bir bir kurtuluyor


Diyanet İşleri Başkanlığı’nca uyuşturucuya ve alkole bağımlı olmuş veya bağımlı olma aşamasında olan gençleri kötü alışkanlıklardan korumak için ilimizde de başlatılan ‘Cami Gençlik Merkezleri’ projesi başarıyla yürütülüyor.

Röportaj; Özge SAVAŞKAN

 

Diyanet İşleri Başkanlığı’nca uyuşturucuya ve alkole bağımlı olmuş veya bağımlı olma aşamasında olan gençleri kötü alışkanlıklardan korumak için ilimizde de başlatılan ‘Cami Gençlik Merkezleri’ projesi başarıyla yürütülüyor.

 

Tedaviye ikna

Sakarya İl Müftülüğü tarafından gönüllü olarak il ve ilçelerde belirlenen koordinatörler uyuşturucuyla mücadele kapsamında sokaktaki gençleri bularak AMETEM’de tedaviye ikna etmeye devam ediyor. Proje git gide daha da büyüyor ve destekler artıyor. Özellikle ilçelerde kaymakamlarımız bu projeye destek veriyor. Bu proje sayesine bir çok gencimiz koordinatörler sayesine bulunarak tedavi ettiriliyor ve iş imkanı da sağlanarak hayata kazandırılıyor.

 

16 ilçe iş başında

Resmi kayıtlara göre ilimizde 5 binden fazla gencimiz uyuşturucu bağımlısı bulunuyor. Bunun yanında sigara ve alkol bağımlılığı olan gençlerin sayısında artış yaşanıyor. Özellikle İstanbul’a yakın olmasından dolayı ilimizde uyuşturucu bağımlılığı artış gösteriyor. Bu durum karşısında 16 ilçede ve ilimizde bir bayan, bir erkek koordinatörler belirlenerek ve imamlarında yardımlarıyla çocuklarımız bu bataklıktan bir bir kurtarılıyor. Koordinatörler tarafından AMATEM’de 21 günlük tedavi sonrası iletişimi koparmayıp çoğunu işe ve dine yönlendirerek yeni bir hayat kurmalarına yardımcı oluyorlar.

 

Kurumların işbirliği

Sürdürülen proje hakkında gazetemize açıklamalarda bulunan Sakarya İl Müftülüğü Bağımlılık İl Koordinatörü ve AMATEM Manevi Destek Uzmanı Muhammed Dizay, “Valilik, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Müftülüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Narkotik Şube Müdürlüğü, Kaymakamlık olsun kurumlar arası işbirliği yapıyoruz. İl müftülüğü olarak her ilçede bana bağlı olan koordinatörlerim var. Her koordinatör ilçesinde bulunan bağımlı kardeşlerimizi tespit ediyor. Koordinatörlerimiz oluşturduğumuz ortak whatsapp gurubundan tespit ettikleri hasta kardeşlerimizi bize yönlendiriyorlar. Bizde onları AMATEM’e götürüp ALO 191 hattından randevularını alıp orda tedavilerini ettiriyoruz. Ama tedavi kesinlikle zorla değil. Burada hastanın kendi isteği olması gerekir” dedi.

 

 

Diyanetin bu süreçte ne gibi rol oynuyor?

Dizay, “Uyuşturucuyla mücadelede ilk önce AMATEM’de ilaç tedavisi olmasına önem veriyoruz. Çünkü vücuttaki zehri o şekilde atabilir. İlaç tedavisi bitince ise; uyuşturucu kullandıkları zamanlarda aileleriyle sıkıntı yaşıyorlar. Öncelikle aile içindeki bu sorunu çözmeye çalışıyoruz. Bundan sonra namaza teşvik ediyoruz. Çünkü Allah diyor ki, ‘Muhakkak ki namaz insanı her türlü kötülükten muhafaza eder.’ Çünkü namaz bir kalkandır. Bunu idrak edince bu genç kardeşimiz eski bağımlılığından kurtulabilmesi için öncelikle namaza bağımlı olmasını sağlıyoruz. Tabi asla zorlama yok çünkü bu isteğe bağlı gönülden gelen bir şey.”

 

 

Kur’an okuma eğitimleri veriyor musunuz?

Dizay, “Genç yavaş yavaş namaza başlıyor ve cami ortamına giriyor. Gençlik koordinatörlerimizin bulunduğu her ilçede kurulan gençlik merkezlerinde Kur’an dersleri veriliyor. Böylelikle de gençlerimiz bu merkezlerde Kur’an dersi almaya başlıyor. Bütün gençlerimizi de buraya davet ediyoruz. Böylelikle bağımlı gencimiz hem tedavi oluyor hem o ortamdan kurtulmak için dine yöneliyor. Artık eski bağımlılıklarını bırakıp kendine faydalı işler yapmaya başlıyor” şeklinde konuştu.

 

 

İlimizde uyuşturucu batağına saplanan kaç gencimiz var?

Sakarya’da 5 bin den fazla gencin uyuşturucu kullandığını belirten Dizay, “Bizim bu bağımlılıktan kurtarmak için teşvik ettiğimiz gençlerimizin içinde kurtulan çok var ama kaybettiklerimizde var. Uyuşturucu kullanmak öyle bir şey ki bazen yeri geliyor size yalan bile söylüyor. Bıraktım falan diye. Ama sizin ilginiz karşısında mahcup olduğu için bunu yapıyor. Benim şu kadar gencimiz kurtuldu diyemem o yüzden ama ocak ayı içerisindeki faaliyet raporumda 17 gencimiz uyuşturucuya tekrar dönmeme kararı aldı” ifadelerini kullandı.

 

Aile iletişimi önemli

“Uyuşturucu kullanımında önce aile geliyor” diyen Dizay, “Çünkü anne babalar evde çocuklarını dinlemiyor. Bu iletişim olmayınca da o çocuk sosyal medya sitelerine yöneliyor. Çocukta bu sever diyor Facebook’ta ki abi abla beni dinliyor ama ailem dinlemiyor. Bizzat çocuklarımızla irtibata iletişime geçmezsek çocuğumuzda sokaktaki o tuzak kuranlarla iletişime geçiyor ve bu bağımlılığa bulaşıyor. Birde bana göre işsizliğin olduğu yerde uyuşturucu kullanımı artıyor diye düşünüyorum. Çünkü uğraşı yok ve boş boş dolanıyor. Bana tedavi olmak için gelen gençlerimizin ilk sorduğu şey ‘ben bunu bırakacağım ama bana iş bulacak mısın?’ oluyor” şeklinde konuştu.

 

“Çocuğumuzdan şüphelendiğimizde neler yapmalıyız?”

Dizay, “Öncelikle lise çağında uyuşturucu kullanımı başlıyor. Lise çağındaki çocuklarda normal yaşantıları dışında değişim oluyorsa. (Örneğin; normalde düzgün bir şekilde okula gidip gelen çocuğumuz son zamanlarda üstü başı dağınık eve geliyorsa, önceden parfüm koku giderici şeker sakız vs. gibi şeyeler kullanmayıp son zamanlarda sürekli kullandığını görüyorsanız, kendisini odaya kilitliyorsa, birde fiziksel değişimler göz rengi sararıyor ve kanlanmalar oluyorsa, hırçın davranışlar gösteriyorsa) bunda bir şey vardır diyoruz. En aile şimdi ne yapacak? Burada en büyük görev annesine düşüyor. Çocuk okula gidince odasına göz atmalı ve çok iyi gözlem yapabilmeli.”

 

Gençlerimiz AMATEM’e tedaviye gelmeye korkuyor mu?

Vakalara baktığımızda erkekler kullanım açısında daha fazla görülüyor çünkü AMETEM’e tedaviye falan gidiyor. Ama kızlar biraz daha geride kalıyor. Utanç ve korku yanında birde adli kayıtlardan korkan gençlerimizde var. Ama AMATEM’e yatmakta tedavi olmakta hiçbir utanma olmamalı.

 

En çok uyuşturucu hangi bölgelerimizde yaygın?

En çok bu mücadelede Kocaali Kaymakamımız Alper Balcı çok destek veriyor. Kurduğu ortamla ilçe müftülüğü ve ilçe koordinatörlerimizle iletişim halinde sürekli bu işe gönül vermiş bir kaymakamımız. En çok uyuşturucu ve alkol kullanımı Adapazarı ve Karapürçek ilçemizde daha fazla.

 

Ailelere bir mesajınız var mı?

Ama tüm bu bağımlılıkların altında yatan aile aslında. Çünkü sevgi yok, ilgi yok, iletişim yok, maneviyat yok. Allah sevgisi çok önemli. Bizde bu gibi ruhsal eksiklikleri tamamlamaya çalışıyoruz. Çalışmalarımız seferberlik halinde devam ediyor.

 

20 Mart 2018 , Salı Bu haber toplam 1088 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU