Günün Tarihi:21 Haziran 2021

Sakarya şehitlerine Serdivan vefası


Serdivan Belediyesi tarafından oluşturulan ve Sakarya’dan Çanakkale Savaşı’na katılarak şehit düşen 526 askerin isimlerinin yazılı olduğu ‘Çanakkale anıt sergisi’ düzenlenen törenle açıldı.

Tören yapıldı

Çanakkale Savaşının 103. yıl dönümü vesilesiyle Serdivan Belediyesi tarafından oluşturulan ‘Çanakkale anıt sergisi’ gerçekleştirilen törenle açıldı. Sakarya’dan Çanakkale Savaşı'na giderek şehit düşen 526 askerin künyesinin bulunduğu anıt serginin açılış programına Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar ev sahipliği yaparken Vali İrfan Balkanlıoğlu, Garnizon Komutanı Albay Mustafa Cüneyt Arıkan, Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, Serdivan Kaymakamı Muhsin Çatmadım, İl Sağlık Müdürü Aziz Öğütlü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mutlu Işıksu, davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Büyük destan

Saygı duruşunun bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından başlayan programın açılış konuşmasını Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar gerçekleştirdi. Alemdar, “Çanakkale dönmeyi düşünmeyenlerin, biraz sonra öleceğini bilenlerin, gencecik kuzularını kınalayıp gönderen annelerin, vatan uğruna destan yazarak şehit olan 100’lerce 100 binlerce kahramanın, 'size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum' diyen Mustafa Kemallerin adıdır. Çanakkale Zaferi asla geri dönmeyi düşünmeden cepheye koşmuş Mehmetçiğin yazdığı büyük bir destandır” dedi.

 

‘Çanakkale geçilmez’

Alemdar, “Her yıl düzenli olarak andığımız şehitlerimize bu yıl bir farklısını icra etmek için arkadaşlarımızla yola çıktık. Dedik ki; Anadolu’nun her tarafından çoluk, çocuk denecek yaşta bizlerin huzur içerisinde yaşamamızı sağlayan, düşmana ‘Çanakkale Geçilmez’ dedirten dedelerimizi araştırıp öğrenelim. Ve çıktığımız bu yolda başta Valim olmak üzere, Garnizon Komutanımız ve tüm bürokratlarımıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

‘Unutturmayacağız’

Alemdar, “Sakarya’da 14 yaşından 30 yaşına kadar bu vatan için kendini feda etmiş şehitlerimizi, torunlarıyla buluşturmak istedik. Dedik ki, bu topraklarda bizim için canını feda eden şehitlerimizi analım, onların torunlarıyla beraber olalım. Onların torunlarına, 'sizin dedeleriniz bu toprakları huzur içerisinde yaşatabilmek için canlarını feda etti, biz de size minnettarız' diyelim. Bugün itibari ile aynı heyecan ve aynı ruhla bu ülkenin, bu coğrafyanın, bu toprakların sadece arsa olmadığını, bu toprakların her metrekaresinin şehit kanıyla yoğrulduğunu unutmadık, unutturmayacağız. Bunun için bir araya geldik” dedi.

 

250 bin vatan evladı

Vali İrfan Balkanlıoğlu ise, “Bundan 103 sene önce dünyada eşi, benzeri görülmemiş büyük bir savaştan Allah’a çok şükür onca imkansızlık ve zorluğa rağmen başarı, zaferle çıktık. Ama tam 250 bin vatan evladını şehit verdik. Şimdi aradan zaman geçmekle, eskiden olmuş bir hikaye gibi anlatmakla acılar veya o günkü çekilen sıkıntılar unutulmuyor. Bu çocukları da doğuran bir anne, baba, kardeşler var, kimisi evli çoluk, çocuğu var” dedi.

 

‘Başarılı olamayacaklar’

Balkanlıoğlu, “Eğer bu memlekette ezanlar okunuyorsa, bayrağımız dalgalanıyorsa demek ki burası bizim özgür ve bağımsız yaşadığımız, göğsümüzü gere gere rahat ettiğimiz kendi vatan, memleketimiz. Bunu işte demin bahsi geçen 14-15 yaşındaki, çoluk, çocuğunu, eşini bırakıp hiç arkaya bakmadan ya şehit ya gazi diyen kahramanlarımıza borçluyuz. Birlik ve beraberliğimizi muhafaza ettiğimiz sürece, şehit olmayı da bir angarya gibi değil de, seve seve ulaşılacak büyük bir mertebe, makam olarak gördüğümüz sürece bize dünyanın en büyük ülkeleri saldırsa dahi asla ve asla başarılı olamayacaklardır.Geçmişte olamadıkları gibi bugün de yarın da olamayacaklar. Yeter ki bu inanç değerlerimizi kaybetmeyelim” şeklinde konuştu.

 

Onlara borçluyuz’

Şehitleri anmanın son derece önemli olduğunu ifade eden Vali Balkanlıoğlu, “Bu değerlerimizi unutmamamız, gelecek nesillere aktarmamız lazım. Bu memlekette rahat ve huzur içerisinde yaşıyorsak, bu cennet vatanı özgürce paylaşıyorsak bunda şehitlerimizin payı son derece büyük ve onlara borçluyuz. Dolayısıyla bunları unutmama adına yapılan her töreni, her anıtı kutluyorum. Belediye Başkanımızı kutluyorum. 600’e yakın şehidimiz var burada. Bunlardan bir tanesi tam 14 yaşında ana kuzusu, buradan gitmiş Çanakkale’de şehit olmuş, Sakaryalı bu delikanlımız. Allah başka acılar yaşatmasın diyoruz” diye konuştu.

 

Plaket verildi

Konuşmaların ardından Çanakkale Savaşı'nda şehit olan Sakaryalıların torunlarına plaket takdim edildi. Plaket takdimi sonrasında ise şehit olan 526 askerin künyesinin anıt sergisinin açılışı gerçekleşti. Katımcılar hem anıtı gezdi hem de hatıra olsun diye bol bol fotoğraf çektirdi.

21 Mart 2018 , Çarşamba Bu haber toplam 816 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU