Günün Tarihi:26 Ocak 2021

‘1 milyar insan susuz’


Dünya Su Günü nedeniyle Erenler Ali Dilmen Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen etkinlikler düzenlendi.

Büyük beğeni topladı

Programda Erenler Kaymakamı Salih Karabulut, SASKİ Su ve Kanal İşletme Dairesi Başkanı Seyit Sakallıoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Koray Oktay Özten, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Zeren Çınar, bürokratlar, okul idareci ve öğretmenleri ile öğrenciler yer aldı. Ali Dilmen Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından Dünya Su Günü’ne yönelik olarak hazırlanan sergi, şiir, drama, kısa film ve mini konser gösterileri izleyenlerin büyük beğenisini topladı. Program Kaymakam Karabulut’un Sakallıoğlu’na Dünya Su Günü anısına çiçek ve plaket takdim etmesiyle son buldu.

İsraf etmemeliyiz

Programın açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü Melik Hayri Çetinkaya, “Su, uzun bir süreden beri harcanmış ve yanlış yönetilmiştir. Sonuçlarını gecikmiş olarak yeni yeni kavrıyoruz. İnsanlar olarak Allah’ın bizlere bahşettiği nimetlerin kıymetini kaybetmeden bilmeliyiz. Sudan yaratanın emirleri doğrultusunda yararlanmalı ve asla israf etmemeliyiz. Bilmeliyiz ki israf hem bizi sıkıntıya düşürür hem de hesabı bize sorulur” diye konuştu.

Su yetersizliği

Dünya Su Günü’nde öğrencilerle bir araya gelmekten duydukları memnuniyeti dile getirerek konuşmasına başlayan Daire Başkanı Seyit Sakallıoğlu, “Su, vazgeçilmez, olmazsa olmaz bir yaşam kaynağı. Dünya geneline bakıldığında yaklaşık 1 milyar insan temiz içme suyundan mahrum bulunuyor. Birleşmiş Milletler raporlarına göre su yetersizliği nedeniyle her dakika dünyanın çeşitli yerlerinde bir bebek hayatını kaybediyor. Su stresi yaşayan ülkeler arasında yer alıyoruz. Artan nüfusumuzla birlikte gelecek yıllarda su sıkıntısı yaşayabilecek ülkelerden birisi haline gelebiliriz” ifadelerini kullandı.

Su yönetimi kültürü

Sakallıoğlu, “SASKİ olarak her zaman sudan taraf olduk. Misyonumuzu insan, çevre ve teknoloji odaklı, sürdürülebilir bir su yönetimi kültürü oluşturmak olarak belirledik. Bu kapsamda gece gündüz çalışarak, şehrimizin içmesuyu geleceğini garanti altına almak adına çaba sarf ediyoruz. Şehrimiz su ihtiyacının yüzde 70’ini sağlayan Sapanca Gölü’ne alternatif yeni içme suyu kaynakları oluşturmak ve gölde oluşan su kullanım baskısını azaltmak için Akçay Barajı’nı inşa ediyoruz. Atıksu arıtma tesisleri inşa ediyoruz. Su kullanımıyla ilgili eğitimler sunuyoruz. Eğitimlerimizle suyun daha tasarruflu ve temiz kullanılmasını sağlıyoruz” dedi.

Program tebriği

Erenler Kaymakamı Salih Karabulut, “Değerli daire başkanımıza bize su konusunda verdikleri bilgiler için hem kendi adıma, hem sizler adına kendilerine teşekkür ediyor, minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Dünya Su Günü için bu mütevazı programı tertipleyen lisemiz öğrencilerini tebrik ediyorum” diye konuştu. 

25 Mart 2018 , Pazar Bu haber toplam 667 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU