Günün Tarihi:23 Ocak 2022

ÇELİŞKİLER YUMAĞI


Sakarya Müteahhitler Birliği, gazetemizin iki gündür manşete taşıdığı kat isteği haberine cevap niteliğinde çelişkilerle dolu bir açıklama yaptı.

ÇATI KATI İSTEĞİ

Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayrak yaptığı açıklamada, kendilerinin 4. katı istemediklerini, sadece çatı katı düzenlemesi istediklerini belirtti. Yapılan açıklamada 3 kata çatı katı eklenince binanın yüksekliğinin kaç metreye yükseleceğine ise yer verilmemesi dikkat çekiyor. Bizde diyoruz ki, “Binaya çatı koymakla binanın yüksekliğinin yerinde sayacak hali yok.”

10 METRE GERÇEĞİ

Adapazarı’nın sıvılaşan zeminin en çok 10 metre yüksekliğindeki binayı kaldıracağı, deprem sonrası Sakarya Bilim Kurulu’nun ve Bayındırlık Bakanlığı’nın tespit ettiği bilimsel bir gerçek. Daha önce benzeri bir gerekçe ileri sürülerek önce bodrum katı 40 santim yükseltilerek binalar 3 kata çıkarılmıştı. Sunulan öneri ile çatı katı ile binalar doğal olarak 4 kata çıkmış olacak.

MERDİVEN BOŞLUĞU

Müteahhitler Birliği’nin, belediyelerin imar müdürleri ile yaptıkları ikna toplantısında merdiven boşluklarının taban alana dahil edilmemesi istekleri, son yaptıkları açıklamada ise yer almıyor. 2007 Deprem Yönetmeliği’ni delecek uygulamaları beraberinde getirecek olan bu isteklerinden hiç söz edilmemesi dikkat çekiyor.

YANITI REKTÖR VERMİŞTİ

Birliğin açıklamasında teknolojinin geliştiği belirtilerek, gelişen teknoloji ile Adapazarı’nın sıvılaşan zemininde çok katlı bina yapılabileceği vurgulanmak isteniyor. Daha önce benzeri kat yüksekliği çırpınışları olduğunda, bunlara en güzel yanıtı Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas şu sözleri ile vermişti; “1999 depreminde Sakarya’da 22 bin konut yıkıldı. 25 yıldan bu yana mühendislik biliminde hiçbir değişiklik olmadı.”

 

25 Mart 2018 , Pazar Bu haber toplam 933 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU