Günün Tarihi:17 Ocak 2021

Yetenekte genlerin rolü


Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi tarafından “Atletik Performans ve Genetik” konulu bir seminer düzenlendi.

Seminer

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilen seminere SAÜ Tıp Fakültesinden Arş. Gör. Dr. Gamze Güney Eskiler ve Genetik Trainer Eğitim Direktörü Serkan Doğan konuşmacı olarak katıldı. Öğrencilere atletik performans hakkında bilgi veren Dr. Gamze Güney Eskiler, atletik performansın sporcunun herhangi bir sportif aktivitesinde gösterdiği performansların tamamı olduğunu söyledi. Eskiler, “Atletik performans için önemli olan kuvvet, güç, dayanıklılık, kas boyutları ve kompozisyondur. Bunlarla birlikte esneklik ve sinir kas koordinasyonu gibi bileşenlerin de genetik ile doğrudan ilişkisi vardır” dedi.

Gen dopingi

Spor genetiğinin elit sporcuların genetik düzenlenmelerini ve işleyişlerini inceleyen yeni bir bilim dalı olduğunu ifade eden Eskiler, atletik performansa etki eden aday genlerin veya genetik bölgelerin önceden belirlenerek, kişilerin spor performansları ve yatkın oldukları spor branşlarının önceden belirlenebildiğini kaydetti. Gen dopinginin insan genom projesinin tamamlanmasının ardından gelişen süreçte atletik performansı arttırmak için başlatıldığını belirten Eskiler, “Atletik performansı arttırma kapasitesine sahip hücrelerin, genlerin ve genetik elementlerin yeniden düzenlenmesinin tedavisel olmayan kullanımına, gen dopingi denilmektedir. Gen aktarımının atletik performansı arttırabildiği, farelerde yapılan çalışmalarla saptanmıştır. Gen dopingi testinde en güvenilir yöntem olarak kas biyopsisine ihtiyaç duyulmaktadır” diye konuştu.

İncelemeler

Spor organizasyonlarında uyarıcı madde alımındaki ilk yasağın 1928 yılında Uluslararası Amatör Spor Federasyonu tarafından getirildiğinin altını çizen Eskiler, “Performans arttırmada madde kullanımı yeni bir fenomen değildir. Gerçekleştirilen 3’üncü Olimpiyat Oyunlarında Thomas Hicks’in yarışın ortasında striknin (zehirli bir madde) enjeksiyonu yaparken görülmesinden sonra, zaman içerisinde sporcuların sağlığını korumak ve eşit rekabet ortamı sağlamak için performans arttırıcı maddelerin hepsi yasaklanmıştır”  ifadelerini kullandı. Eğitim Direktörü Serkan Doğan ise konuşmasında, elit sporcular üzerinde yapılan incelemeler sonucunda bu sporcuların dayanıklılık ve güç sporları ile uğraşan sporculara göre farklı genetik özelliklere sahip olduğuna değindi. 

26 Mart 2018 , Pazartesi Bu haber toplam 739 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU