Günün Tarihi:27 Eylül 2020

Amaç ‘Sıfır Atık’


Vali İrfan Balkanlıoğlu başkanlığında gelecek nesillere temiz, gelişmiş bir Türkiye ve yaşanabilir bir dünya bırakmak için ‘Sıfır Atık Projesi’ bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Bilgilendirme toplantısı

Vali İrfan Balkanlıoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan ve sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıkların kontrol altına alınması, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanabilir bir dünya bırakılmasının hedeflendiği ‘Sıfır Atık Projesi’ bilgilendirme toplantısına başkanlık etti. Toplantıda Çevre ve Şehircilik İl Müdür Vekili Uğur Korkmaz tarafından ‘Sıfır Atık Projesi’ ile ilgili sunum yapılırken, Bakanlıkça hazırlanan tanıtım filmi de gösterildi.

Hedef

İlçe kaymakamları ile kamu kurum-kuruluşlarının yetkilileri katıldığı ve Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıda Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca başlatılan Sıfır Atık Projesiyle, 2018 itibariyle aşamalı olarak kamu kurumlarında, terminallerde (Havaalanı, otogarlar, limanlar vb.), eğitim kurumlarında (Üniversiteler, yüksekokullar, enstitüler, okullar vb.) alışveriş merkezilerinde, konut sitelerinde, sağlık kurumlarında (Hastaneler, ASM’ler vb.), eğlence, dinlenme tesislerinde (Otel, eğlence merkezleri, restoranlar, parklar vb.), iş merkezlerinde, büyük işyerleri ve ilimizin her noktasında uygulamaya geçirilerek kaynakların daha verimli kullanılması, oluşan atık miktarlarının azaltılması ve etkin toplama sisteminin kurulması ile israfların önlenmesi hedefleniyor.

Problem büyük

Çevre yönetiminin tüm dünyanın en büyük sorunu haline geldiğini, bu konuda Resmi Daireler Kampüsünde projenin hayata geçmesini sağlayacak çalışmalar yapılacağını ifade eden Vali Balkanlıoğlu, “Bu projeyle resmi dairelerden başlayarak umumi anlamda üretilen bütün atıkların geri dönüşüme kazandırılması amaçlanıyor. Çöp dağlarının bertaraf edilememesi nedeniyle oluşan çevre kirliliği, koku ve görüntü bozukluğu şehirlerin en büyük problemidir. Bir dönem İstanbul Ümraniye’de çöp dağda biriken metan gazı patladı ve çöplerden bir şeyler bulmaya çalışan kişilerle birlikte çöp dağının gecekonduların üzerine yığılması sonucu 39 kişi hayatını kaybetmişti.”

Kağıt

Balkanlıoğlu, “Organik atıklar zaman içerisinde basınç altında kaldıkça ve üstüne yeni materyaller yığıldıkça kızışma yapıyor, bununla birlikte metan gazı çıkıyor, o da patlayıcı haline geliyor. Aslında çöp diye gördüğümüz bu atıklar, Avrupa'da yıllardır bir kazanç kapısı olarak değerlendiriliyor, yani üretilen çöplerin tamamı geri dönüşümle hem ülkelere hem de orada yaşayan insanlara kazanç kapısı oluyor. Bunlardan organik atıklar ve inorganik atıklar diye bahsedilebilir. Türkiye’de de bu şekilde hem çevreyi kirlenmekten kurtaran hem de kendisine gelir sağlayan kişi ve firmalar mevcut. Resmi dairelerde en fazla üretilen ve en kolay geri dönüştürülen materyal kâğıttır” dedi.

Cam

 Kâğıdı geri dönüşümde rahatlıkla kullanıyorlar, hatta mahalle aralarında gezerek çöpleri devirip oralardaki kâğıtları toplayan insanları yıllardır görüyorsunuzdur diyen Balkanlıoğlu, “ Bir de cam meselesi var ki, her ne kadar cam kumdan elde edilse de, hatta kum rezervi çok olsa da, cam haline gelinceye kadar geçirdiği evreler çok meşakkatlidir. Kirlilik olmaksızın tamamen dezenfekte edilerek camları yeniden dönüştürmek daha kolay. Tabi plastik atıklar da, çevreye bayağı zarar veriyor. Hiçbir şeyi israf etmeden her atığı geri dönüşüme kazandırabiliriz. Zaten geri dönüştüremezsek de yenisini almak zorunda kalıyoruz, bunların birçoğu da ithal olduğundan bayağı masraflı diyebiliriz.”

Geri dönüşüm

Vali Balkanlıoğlu, “Ormanlarımızdan ürettiğimiz keresteler yeterli olmadığından tahta türü veya kâğıt, selüloz elde etmek için ağaç ithal ediliyor. Tabi ithal etsek de, sonuçta dünyadan ağaç kesilmiş oluyor. Dünyanın neresinde olursa olsun orman yangınlarını duyunca, bizim de bağrımız yanıyor, çünkü aslında oksijenimiz azalıyor, hava kirliliği artıyor. Bu projeyle sadece resmi dairelerde değil, 2023 yılına kadar ülke genelinde bütün çöplerin geri dönüştürülmesi için çalışmalar yapılacak. Bunun için büyük tesisler ve fabrikalar da kuruluyor. Organik, cam, kâğıt, metal atıklar, hele hele pil ve içinde çeşitli ağır metallerle kimyasallar bulunan elektronik eşyalar ile farklı sanayi ürünleri de artık dönüştürülebiliyor" dedi.

28 Mart 2018 , Çarşamba Bu haber toplam 613 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU