Günün Tarihi:4 Haziran 2020

SAÜ’den çift diploma


Meslek Yüksekokullarında ilk defa uygulanacak olan Çift Anadal (Çift Diploma) ve Yandal programları ile Sakarya Üniversitesi yeni iki uygulamaya imza atacak.

Yandal uygulaması

Türkiye’de ilk defa tüm bölümleriyle bir dönem iş yeri eğitimi uygulamasına(3+1)başlayan Sakarya Üniversitesi, yeni bir uygulamaya daha geçiyor. Sakarya Üniversitesi Meslek Yüksekokulları Koordinatörlüğü (MEYOK) gerçekleştirdiği geniş katılımlı toplantıda MYO’larda “Çift Anadal (Çift Diploma) ve Yandal” Uygulamalarını masaya yatırdı. MEYOK Koordinatörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık ve Koordinatör Yardımcısı Prof. Dr. Sinan Serdar Özkan’ın başkanlıklarında yapılan toplantıya MYO Müdürleri, Bölüm ve Program Başkanları katıldı.

Çift diploma uygulaması

Yapılan toplantı ve alınan kararlar neticesinde Sakarya Üniversitesi Meslek Yüksekokulu öğrencilerine“Çift Diploma Alma ve Yandal Yapma” imkanı getiriliyor. Meslek Yüksekokulu öğrencileri Çift Diploma Uygulaması ile ikinci bir bölümden mezun olabilecekler ya da Yandal Uygulaması ile farklı uzmanlık alanlarında sertifika alabilecekler.

Meslek Yüksekokullarında

Gerçekleştirilecek Çift Anadal (Çift Diploma) ve Yandaluygulamalarının meslek yüksekokullarına yeni bir enerji oluşturacağını belirten Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık: “Yaptığımız araştırmalar ve değerlendirmeler ışığında mesleki eğitim gören öğrencilerimizin başka bir programda da eğitim görerek çift diploma ile mezun olmalarının ya da yandal yaparak farklı bir disiplinde uzmanlaşmalarının önünü açmayı, böylelikle yakaladığımız ilerlemeyi daha da yukarılara taşımayı amaçlıyoruz” dedi.

Bir adım önde

Prof.Dr. Sarıbıyık’ın konuşmasının ardından taslak çalışmayı akademisyenlerle paylaşan Prof.Dr. Sinan Serdar Özkan: “Başarılı öğrencilerin istedikleri taktirde bu uygulamalardan yararlanabileceğini, bu uygulamalar sayesinde öğrencilerin hem kendi alanındaki hem de eğitim gördüğü diğer alanlardaki bilgilere sahip olarak, bir adım önde iş hayatına atılabileceğini, bu durumun öğrencilerin motivasyonlarını önemli oranda arttıracağı gibi MYO’ların da daha cazip hale gelmesine katkı sağlayacağını” söyledi.

Teknik alanda eğitim

Yandal Uygulamasının, teknik bir alanda öğrenim gören bir öğrencinin sosyal bir programa ya da sosyal bir programda öğrenim gören bir öğrencinin teknik bir programa dahil olup uzmanlaşabilmesinin önünü açtığını söyleyen Prof. Dr. Sarıbıyık, bu sayede öğrencilerin iş dünyasının ihtiyaçları doğrultusunda kendilerini daha iyi yetiştirme olanağı yakalayacaklarını vurguladı.

İş Dünyasına takip

Bu uygulama ile makine programında okuyan bir öğrenci iş dünyasındaki güncel ihtiyaçlar doğrultusunda işletme gibi farklı bir programdaki yandal uygulamasına katılarak, ya da pazarlama programında öğrenim gören bir öğrenci elektronik alanında çalışmayı hedefliyorsa ilgili teknik bir programdaki yandal uygulamasına katılarak sertifika alabilecek.

3+1 Eğitim Modeli

Hedefimiz, 3+1, ÇAP ve Yandal Programları ile MYO’ları Daha İleriye Taşımak

Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık meslek yüksekokulları için uygulamaya koymayı düşündükleri ÇAP ve Yandal uygulamalarının sunumunu yaptığı toplantıda, 3+1 Eğitim Modeli sayesinde Sakarya Üniversitesi’nin mesleki eğitimde geldiği noktayı daha da ileriye taşıma hedefinde olduklarını vurguladı.

Memnun edecekler

Sarıbıyık, “Üniversite ile iş dünyasını bir araya getirdiğimiz 3+1 Eğitim Modeli Projesinin, iş dünyasına, akademik hayata ve öğrencilere büyük katkılar getirdiğini memnuniyetle görüyoruz. Sakarya Üniversitesi’nin bir dönem uygulamalı eğitim modeli birçok devlet ve özel üniversite tarafından örnek alınarak uygulanmaya başlanmış olup, Türkiye’deki mesleki eğitim ve iş dünyasındaki beklentilerin karşılanmasında önemli bir etkisi bulunuyor. MYO’larda uygulamaya başlayacağımız ÇAP ve Yandal uygulamaları ile bu etkinin daha da artacağına ve MYO’ların daha da güçleneceğine inanıyoruz” dedi.

31 Mart 2018 , Cumartesi Bu haber toplam 658 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU