Günün Tarihi:28 Şubat 2021

Kırmızı et zamlandı


Kırmızı ette yüksek fiyata dur demek için yapılan uygulamalar yine sonuçsuz kaldı, etin kilosuna 2 lira daha zam geldi. Ramazan ayında etin fiyatının daha da artacağını ifade eden Sakarya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hakan Candemir, yerli üretimin artması sağlanmadıkça fiyatlardaki artışı önüne geçilemeyeceğini söyledi.

Büyük oyun

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın kırmızı etteki fiyat artışını durdurmak amacı ile sürdürdüğü ithal et uygulaması da sonuçsuz kaldı. Fiyat artışının önüne geçmek için yapılan ithalat etin ateşini söndürmeye yetmedi ve Mart ayı itibari ile zamlar üst üste gelmeye başladı. Bu artışta dev firmalar ithal danayı üreticinin elinden ve Et Süt Kurumu'ndan (ESK) peşin parayla alıp piyasaya yüksek kârlarla satmasının da payının büyük olduğu iddia edildi.

 

Aracılar kazanıyor

Karkas etin kilosunun üreticiden fiyatı 28 lira iken marketlerde kıymanın kilo fiyatı 42 liran satılıyor. Son zamla birlikte kıyma fiyatının 44 lirayı bulması bekleniyor. Kırmızı etin üreticiden çıkış fiyatı ile tüketiciye satış fiyatı arasında büyük bir fark olduğunu belirten Başkan Candemir, “ Üretici karkas etin kilosunu 28 liradan satıyor. Aynı et markette 42 liraya satılıyor. Arada büyük bir fark var ve bu normal değil. Aracıların kesinlikle kontrol edilmesi gerekiyor” dedi.

 

Çare yerli üretim

Candemir, “ Köyde yaşayan insanlar para kazanamadıkları için hayvancılığı bırakmak zorunda kalıyorlar. Girdi maliyetli çok yüksek. Yem fiyatları aldı başını gidiyor en önce bunun önünün kesilmesi gerekiyor. Süte 13 kuruş zam geldi arkasından yeme hemen 25 kuruş zam geldi. Bu ortamda üretici nasıl para kazansın. Şu anda içinde bulunduğumuz ortamda ne üretici para kazanabiliyor ne de tüketici ucuz et yiyebiliyor. Fiyat dengesi et ithal ederek değil girdi maliyetlerinin azaltılarak yerli üretimi desteklenmesi ile sağlanabilir” dedi.

 

1 Nisan 2018 , Pazar Bu haber toplam 824 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU