Günün Tarihi:18 Ekim 2021

Uzlaştırmacılar göreve hazır


Son yıllarda Türk yargı sistemine yeni gündeme gelen onarıcı adalet anlayışından birisi olan uzlaştırma yöntemi hayata geçmeye başladı. Sakarya Üniversitesinde derslerini bitiren uzlaştırmacı adayları geçtiğimiz ayın başında Türkiye genelinde yapılan sınavda başarılı olanlar uzlaştırmacı olmaya hak kazandılar.

Tarafsız

Sakarya’da sınavda başarılı olan uzlaştırmacılar tanışmak, görüş alış-verişinde bulunmak, dernekleşmek üzere bir araya geldiler. Dernekleşmek amacıyla yapılan toplantıda örgütlenmenin gereği vurgulandı. Dernek kurmak üzere girişim grubu oluşturuldu. Girişim grubu sözcülerinin ifade ettiğine göre, ceza işlerinde alternatif, onarıcı araçlarından birisi olan uzlaştırmacılığın temel amacı, onarıcı adaleti gerçekleştirmek, mağdurun suçtan doğan zararlarını karşılamak, tarafları ‘tarafsız ve bağımsız’ bir uzlaştırıcı tarafından barıştırmak, sosyal ve bireysel barışa hizmet ederek mahkemeler önünde birikmiş olan davaları azaltmak olarak özetlenebilir.

Davet

Sınavda başarılı olan uzlaştırmacılara Nisan ayı içinde sicil kayıtları başlayacak ve Mayıs başında da dosyalar verilmeye başlanacak. Konu ile ilgili konuşan uzlaştırmacılar, “Ülkemizde yargı alanında yeni bir dönem olarak ifade edilen bu başlangıç için bizler de dernek kurarak katkıda bulunmak istiyoruz. Aynı zamanda ilerleyen dönemde özlük haklarımızın daha da geliştirilmesi, üyelerin eğitimi, uygulamaya yönelik görüş ve öneriler geliştirmek için derneğin gerekli olduğuna karar verdik. Bu amaçla ilimizde uzlaştırma sınavında başarılı olan arkadaşlarımızı daha güçlü bir örgütlenme için dernek çatısı altında buluşmaya davet ediyoruz” dediler.

 

5 Nisan 2018 , Perşembe Bu haber toplam 795 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU