Günün Tarihi:28 Şubat 2021

‘Sırtımdan vurmaya kimsenin hakkı yok’


Büyükşehir Belediye Meclisinde S Plaka ile ilgili konuşan Başkan Toçoğlu, “ Belediye olarak iyi niyetli davrandık, esnafımızın ekmeği bölünmesin diye ihale yapmadık, meclis kararı ile plaka dağıttık. Ancak esnaflar bunun için bile dava açtılar. Beni de sırtımdan vurmaya kimsenin hakkı yok” dedi.

Gündem dışı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin Nisan Ayı Olağan Meclisi dün gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nun başkanlığında yapılan toplantıda 4 ilave maddeyle birlikte 84 madde belediye meclisince görüşüldü. Gündem maddelerinin görüşülmesine başlanmadan önce meclis üyeleri gündem dışı konuşmalar gerçekleştirdiler.

 

‘Biz mi kavga edelim’

Gündem dışı konuşmalarda ilk sözü alan MHP Grup Başkanvekili Erkal Etçioğlu, levhalara Adapazarı isminin yazılmasıyla ilgili Ulaşım Daire Başkanı Fatih Pistil’e teşekkür etti. Adapazarı Treni’nin merkeze girmesi konusunda da konuşan Etçioğlu, “ Bu birinci bölgeyle siz mi kavga edeceksiniz, biz meclis olarak mı kavga edelim. Trenin Adapazarı Garı’na girmesini istiyor musunuz? Karayollarıyla çok iyi çalışma düzeniniz var ama TCDD 1. Bölge ile ne yapılmalı?” dedi.

 

‘Haber bekliyoruz’

Etçioğlu, “ Hakikaten bu sorunu çözümlememiz gerekir. Seçime kadar gar meselesini çözersek çok iyi olur” dedi.  Başkan Toçoğlu ise cevabında, “Biz devlet kurumlarına önerilerimizi sunduk ve ondan haber bekliyoruz. Sadece Sakarya’daki trafik düzenini bozmayacak bir düzen kurulması taraftarıyız” şeklinde konuştu.

 

MHP reddetti

Gündem dışı konuşmaların ardından ise gündem maddelerinin görüşülmesine başlandı. Gündemin ilk 37 maddesinden 10, 11, 13 ve 35. maddeler komisyona geri gönderilirken diğer maddeler kabul edildi. MHP grubu 31. Madde için ret oyu kullanırken madde hakkında söz alan MHP’li Meclis Üyesi İlhan Filiz, Ferizli’de dini tesis alanının konut ve ticaret alanına çevrilmesiyle ilgili eleştirilerde bulundu.

 

‘Kendim incelettirdim’

Filiz, “5821 sayılı parsel 2014 yılında beş binliklere işlenmeden binlikler üzerinden ticaret ve konut alanına çevrilmiştir. Buraya konut yapılmış ve daha sonra bir numaralı maddeyle ruhsat verilmiş. Bu meselede bakanlığa suç duyurusunda bulunuldu. Gelen müfettişler de burada bir usulsüzlük olduğunu tespit etti. Biz MHP grubu olarak bu maddeye ret veriyoruz ve hatta uygun olursa komisyona iade edilmesini istiyoruz” dedi.  Filiz’in açıklamalarına cevap veren Başkan Toçoğlu, “Maddeyi bizzat kendim incelettirdim. Bizim arkadaşlarımızın yaptığı iş doğru bir iş. Her hangi bir sıkıntı yok. Şimdi camiye daha güzel bir yer vermişler. Bizim açımızdan sıkıntı yok” dedi.

 

İş merkezleri

Gündemin 33 ile 66 arasındaki maddeleri imar komisyonuna devredildi. 67. Madde de yer alan Karaman Mahallesi’ndeki 6 adet iş merkezinin hizmet merkezi olarak kullanılmak üzere Sakarya Valiliği İl Göç İdaresi’ne bedelsiz tahsisi oy birliği ile kabul edildi. Söğütlü Fındıklı Mahallesi’ndeki mera parselinin mezarlık alanına dönüştürülmesini içeren 68. Maddesi ile 69. Madde oy birliği ile kabul edildi. 70. Madde ile ulaşım komisyonuna devredildi.

 

Tahditli 200 plaka

Gündemin 71’inci maddesinde yer alan 200 tahditli S plaka satışı ihalesi yapılması için Büyükşehir Belediye Encümenine yetki verilmesine ilişkin yazısı da meclis tarafından oy birliği ile kabul edildi. Maddenin görüşülmesi esnasında toplantıyı izleyen servis şoförleri Başkan Toçoğlu’na tepki gösterdiler. Şoförler, “Başkanım çok teşekkür ederiz. 2015 S plakaları çıkardınız çok teşekkür ederiz. Bizi mağdur ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Sağolun başkanım Allah razı olsun” dediler.

 

‘Plaka yetersiz’

Maddeyle ilgili görüş bildiren MHP’li meclis üyesi Hüdaverdi Bahadır ise, “2014 yerel seçimleri sonrasında meclisimizde alınan kararla 2 bin adet S Plakası satışına karar verildi ama 3 binin üzerinde başvuru olması bu sayı 3 binin üzerine çıktı. Halen S plakayla çalışan çok aracımız yok. S plaka yetersizliğinden dolayı değil. UKOME’dekiler bunu dikkatlice incelerse anlarlar” dedi.

 

‘Rant sağlıyorlar’

Bahadır, “2 binin üzerinde S plakası hizmet veriyor. Diğerleri kenarda duruyor. O kenarda kimlerin aldığını inceleyelim ve işleve sokulmayan plakaları satalım. Bekletip prim yapılacakları satalım. Bu işten ekmek yiyenlere taş koymayalım. Bu konuyla daha detaylı çalışma yapılması. S plakalarını bekleterek rant sağlıyor” şeklinde konuştu.

 

Cevap verdi

Bahadır’ın açıklamalarının ardından S Plaka ile ilgili konuşan Başkan Toçoğlu, “Bu S plakasının hikayesi sadece plaka artışıyla ilgili değil. Biz bu şehirde bütün ilgili kuruluşların görüşlerini alarak iş yapıyoruz. Bu bazen iyi oluyor, bazen de böyle sonuçlar doğuruyor. Biz devletin malını ihalesiz verebilir miyiz, vermeyiz. Biz Büyükşehir idaresi olarak, ‘S plakaları denetim altına alalım ve arkadaşlarımızın plakalarının bir değeri olsun. Her önüne gelen bu işi yapmasın ve ekmek yiyenler bu işi yapsın’ dedik” ifadelerini kullandı.

 

‘Sırada bekliyorlar’

Başkan Toçoğlu, “Esnaf ve sanatkarlar odasıyla, ilgili odasıyla ve ticaret odasındaki ilgili birimle görüştük. Arkadaşlarımız 2 bin civarında ihtiyaç olduğunu tespit emiş. Biz komisyonları meslek odalarından kurdurduk. 3 bin 200 plaka çıktı. Bu işten ekmek yiyenler bu işte dürüst olacaklar. 500’e yakın arkadaşlarımızda yol belgesi almışlar. O arkadaşlarda tahditler koydurdu, işi iyice kilitlediler. 3 bin 200’ün üzerinde 500 kişi de sırada bekliyor S plakası almak için” dedi.

 

‘Esnaf ekmek yesin’

Toçoğlu, “Arkadaşlar bakın insaf etmek lazım. Belediyenin iyi niyetli olduğu bir ortamda, 7 bin 500 lira para aldık biz. Meclis kararıyla verdik ama vermememiz lazımdı. Dışardan kimse gelmesin, buradaki esnaf ekmek yemesi için. Çünkü ben plaka için ihaleye çıktığımda 100 bin kere kazançlı çıkarım bu işten. Ama parada pulda değiliz. Esnafımız ekmek yesin istiyoruz. Biz meclis kararıyla plaka verdik. Olacak şey değil ama verdik. Sonuçta ne oldu 7 bin 500 TL aldık. Plakayı 60-70 bine satıyorsunuz. Size para kazandırdık. Esnafın bir kısmı o verdikleri 7 bin 500 liranın peşine düştüler. İptal ettiriyorlar” dedi.

 

‘Plakalar on paralıktı’

Başkan Toçoğlu, “ Kim plakasını iptal ediyorsa onun plakasını iptal ediyorum. Parasını da ben ödeyeceğim. Ama ben bundan sonra meclis kararıyla veremiyorum. Arkadaşların ne suçu var. İhale yaptığım zaman herkes gelecek buraya. Bu kadar iyi niyetle çalışan büyükşehire bu yapılmaz. 7 bin 500 lira para nedir? 60 bin liradan plakanı satıyorsun. Ben burada karar almazsam senin o plakan on paralıktı. Mahkeme kapılarında koşuyorlar, avukatların peşinde dolaşıyorlar” şeklinde konuştu.

 

‘Kimse bir şey diyemez’

Mecliste yetki aldıklarını ifade eden Toçoğlu, “Bu tür şeyler başımıza geldi. Çıkacağım ihaleye gelecek dışardan birisi 50 bin lira verebilecek misin? Bir iş yaparken bu kadar kendi ayağına kurşun sıkan bir şey olmaz. Benim peşimde dolaşacağınıza gidin mahkeme kapılarında dolaşan adamların peşinde koşun. Ben yapacağımı yapmışım. Kimse bana bu konuda bir şey söyleyemez” şeklinde konuştu.

 

‘Zarar gören esnaf olur’

20 senedir belediye başkanlığı yaptığını belirten Toçoğlu, “Geçen sene Serdivan hattının dışında bir tane ilave hat çıkmadım. Neden çıkmadım bu arkadaşların ekmeği bölünmesin diye çıkmadım. En kolay para kazanılan iş, ben bin tane plakaya çıksam 100 milyon para toplarım. Ben bunları yapmıyorum. Esnaf temsilcileriyle oturup kalkıyorum. Esnafın ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyorum. Beni de sırtımdan kimsenin vurmaya hakkı yok. İhale yapmamız gerekirken gelmişiz meclis kararıyla tahsisini yapmışız. Ben 2 bin demişiz onlar 3 bin 500 yaptılar. Sonra git mahkeme kapılarında belediyeye verdiğin 7 bin 500 lirayı geri almak için dava aç. Bunlar şık şeyler değil. Bu işler yazılı şeylere döküldüğünde zarar görecek olan esnaf olur” dedi.

 

Tahsis ücreti

 Maddenin görüşülmesi sonrasında ise 73,76 ve 77. Maddeler oy birliği ile kabul edilirken ticari araçlara ait yıllık güzergah tahsis ücreti ile servis aracı yıllık çalışma ruhsat ücretlerinin iptalini içeren 74 .madde ile 75. Madde ulaşım ile plan ve bütçe komisyonlarına havale edildi. Gündemin diğer maddelerinde ise encümene ve komisyonlara üye seçimi gerçekleştirildi. bu seçimin ardından da faaliyet raporu görüşüldü.

Meclis Toplantısında yapılan seçimler sonrası oluşan encümen ve yeni komisyon üyeleri ise şu şekilde oluştu; Encümen: Musa Bildik, Özcan Özen, Haluk Uğur Dağıstanlı, Mecit Kök, Mustafa Sarı.

İmar ve Bayındırlık Komisyonu: Hasan Altuntaş, Meryem Sağlam, Ali Kasım Aksoy, Serkan Kayınoğlu, Resul Namaz, Fevzi Gürsoy, Fatih Şentürk.

Plan ve Bütçe Komisyonu: Adem Kümbet, Turan İmamoğlu, Recep Boğaz, Yakup Ayar, Zeki Güneri, Necdet Tömekçe, Murat Öz.

Hukuk Komisyonu: Ali Kasım Aksoy, Serdar Yener, Fevzi Gürsoy, Enver Çelik, Abdullah Özdemir, Raşit Eryılmaz, Ahmet Ziya Akar.

Ulaşım Komisyonu: Abdurrahim Atmaca, Fahri Kolsuz, Mahmut Nedim Alkan, Ferda Özten

İdris Güner, Osman Hira, Hüdaverdi Bahadır.

Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu: Osman Gür, Serkan Çarktan, Recep Yerlikaya, Yusuf Mut, Fahri Kolsuz, Samet Zurnacı, İlhan Filiz.

Tarım Komisyonu: İsmail Durmaz, Ferda Özten, Yavuz Selim Anat, Raşit Eryılmaz, Tacettin Efe, Murat Özdemir, Hacı Rüstem Pirimoğlu.

Çevre – Sağlık Komisyonu: Zeynep Öz, Cevdet Koç, Cemal Angın, Rıdvan Elturan, Ahmet Safitürk, Aydın Sert, Zeynel Asal.

 

10 Nisan 2018 , Salı Bu haber toplam 761 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU