Günün Tarihi:25 Kasım 2020

‘Para kazanmayı düşünmeyin’


Baro Konferans Salonunda düzenlenen törende yemin ederek ruhsatnamesini alan Stajyer Avukatlar Mustafa Kılıçbay, Diyar Demir ve Kadir İşçi Avukatlık mesleğine başladılar.

Adalet varsa

Baro Yönetim Kurulu Üyeleri, avukatlar ve yakınlarının katıldığı ruhsat töreninde mesleğe yeni başlayacak genç avukatlara seslenen Başkan Kazan hukuk, adalet ve demokrasi dedi. Avukatlığın bir meslekten çok daha fazlası olduğuna dikkat çekerek,“Adalet yoksa hukuk yoktur, hukuk yoksa demokrasi yoktur. Adaleti adalet yapan da avukattır.  Çünkü avukatın olmadığı, savunma hakkının kısıtlandığı bir yargılamaya adalet denilmez. İşte biz yargıyı yargı yapan, yargıcın verdiği kararı mahkeme kararı yapan bir mesleğin mensuplarıyız” dedi.

Ayıran cübbedir

Kazan, “Bu yüzden avukatlar yargının kurucu unsurudur. Avukatsız yargılama olmaz. Cübbemiz bütün meslek mensuplarından bizleri ayıran bir cübbedir. Böylesine onurlu bir mesleği icra ederken aynı zamanda adaletin tesisini sağlayarak toplumun barış ve huzur içinde yaşaması için hizmet veriyoruz.”şeklinde konuşan Başkan Kazan birtakım uyarılarda bulundu.

Kişisel menfaat

Avukatlığın kişisel menfaatler doğrultusunda yapılacak bir meslek olmadığına dikkat çeken Başkan Kazan, “Esnaf ya da tüccar değiliz. Avukatlık ticari kaygılar ile yapılacak bir meslek değildir. Muhakkak ki işini en iyi şekilde yapan her meslek mensubu gibi avukatlık da size hayatınızı idame ettirecek bir kazanç sağlayacaktır ama amacınız sadece para kazanmak ise daha başlamadan bırakın. Çünkü adaleti savunacaksınız. Hukuku, adaleti savunurken korkacaksanız, şahsi menfaatlerinizi düşünecek iseniz bu mesleğe adım atmadan bırakın. Avukatlık hukuk ile cesaretin bir arada olduğu savunma mesleğidir” diyerek avukatlık kanununda yer alan reklam yasağı maddesini hatırlattı.

 

12 Nisan 2018 , Perşembe Bu haber toplam 705 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU