Pide fiyatları belirlendi14 Nisan 2018, Cumartesi

Enflasyon altı

Türkiye Fırıncılar Federasyonu’nun, ülke genelinde ramazan pidesine yönelik aldığı karar gereğince ilimizde de pide fiyatları enflasyon rakamlarının altında tutuldu. Ramazan pidesi geçen yıla göre bu yıl yüzde 7 artışla satışa sunulacak.

 

İşte fiyatlar

Sakarya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği fiyat takdir komisyonu toplantısıyla Ramazan pidesi için esnaf odalarından gelen talepleri değerlendirdi. Takdir komisyonu üretici ile tüketici dengesini gözeterek ramazan pidesi fiyatlarını belirledi. 420 gram Ramazan pidesinin fiyatı 3 lira olarak belirlendi. 560 gramı 4 liradan satılacak pidenin 700 gramı ise 5 liraya tezgaha çıkacak. SESOB Hizmet binasında yapılan toplantının ardından Birlik Başkanı Hasan Alişan açıklamalarda bulundu.

 

Kargaşa olmasın

Alişan, “Birliğimize bağlı meslek odalarının talebi doğrultusunda 2018 yılı Ramazan pide fiyatları belirlendi. Kanun esnaf ve sanatkârının ürettiği mal ve hizmetin fiyatının belirlenmesi için birliğimize yetki verdi. Kargaşa oluşmasın, üretici Ramazan ayı öncesinde hazırlığını yapsın diye bu toplantıyı düzenledik. Üretici ve tüketici dengesi gözetilerek fiyat düzenlemesi yapıldı. Birlik yönetimimizde onayladı” dedi

 

En uygun fiyatla

Ramazan pidesinin vatandaşın sofrasına en uygun fiyatla getirdiklerini belirten Başkan Alişan “Un fiyatları, işçilik, kira ve diğer girdilerde yaşanan artışa rağmen esnafımız fedakârlık yaptı. Her yıl olduğu gibi bu yılda en sağlıklı, en hijyenik pideyi vatandaşımızın sofrasına ulaştırmak için esnaf ve sanatkarımız ellerinden geleni yapacak. Pide fiyatında artış yapmak yerine komisyon cüzi bir miktar gramajın düşürülmesini uygun gördü. Maliyetlerde ki artış her dönem olduğu gibi bu yıl Ramazan ayında da vatandaşımıza yansıtılmadı” dedi.

 

Ekmek israfı

Ülkemizde çöpe dökülen ekmek miktarının her yıl azaldığına dikkat çeken Birlik Başkanı Hasan Alişan “Vatandaşımıza yaptığımız çağrılar, tanıtıcı filmler ve broşürlerin etkili olduğunu düşünüyoruz. Mübarek Ramazan ayında vatandaşlarımızın en sağlıklı gıdayı tüketmesi için yerel yöneticilerimiz ile kolluk kuvvetlerimiz ile birlikte hareket edeceğiz. Denetimler artırılarak vatandaşın sağlığını tehdit edecek ürünlerin tezgaha çıkmasının önüne geçeceğiz. Vatandaşımız merdiven altı diye tabir edilen yerlerden değil, vergisini ödeyen, denetlenen esnaf ve sanatkarımızdan alışverişlerini yapmalarını istiyoruz” diye konuştu.

 

Bu haber toplam 721 defa okundu.