Günün Tarihi:27 Ocak 2021

3 ayda 5 bin 222 kişiye iş


Sakarya İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Vali İrfan Balkanlıoğlu başkanlığında toplanarak, istihdamı geliştirici ve işsizliği önleyici tedbirler ile mesleki eğitim uygulamaları görüşüldü.

İstihdamın korunması

Toplantıya, Vali Yardımcısı Bekir Dınkırcı,  İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya, İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş ile çeşitli kurumlar ile işçi ve işveren sendikalarının temsilcileri katıldı. Toplantıda, Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünün 2018 yılı ilk 3 aylık faaliyetleri ile istihdamın korunması, geliştirilmesi ve artırılmasına yönelik faaliyetler değerlendirildi.

 

İlk 3 aylık rakamlar

Buna göre, 2018 yılının ilk 3 aylık dönemde İŞKUR'a işverenlerden 9 bin 340 kişilik işgücü talebinin geldiği, yine bu dönemde İŞKUR aracılığıyla 5 bin 212 kişinin işe yerleştirilmiş olduğu, ayrıca, İŞKUR' un meslek kursları, girişimcilik eğitimleri, işbaşı eğitim programları ve Toplum Yararına Programlarından yılın ilk üç ayında toplam 2 bin 799 kişinin faydalandığı belirtildi.

 

Girişimciliğe ilgi büyüyor

İŞKUR' un Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası ve İlçe Belediye Başkanlıkları ile müştereken düzenlediği Girişimcilik eğitimlerine ilgi büyüyor. Girişimcilik eğitimleri, 32 saat ve 5 gün süreli olarak düzenlenmekte ve programa katılanlara katılımcı belgesi veriliyor.

 

Eğitim guruplarına

Toplantıda konuşan İŞKUR Müdürü Tekin Kaya, girişimcilik eğitim gruplarının azami 25 kişiden oluştuğunu ve her ay 5 veya 6 grup olarak düzenledikleri kurslara yoğun müracaat olduğunu belirtti. Ayrıca, girişimci sayılarının artırılmasının istihdamın, üretimin ve ülke gelirlerinin artması anlamına geldiğini vurgulayan İŞKUR Müdürü Kaya, yoğun müracaat nedeniyle ilçelerde de girişimcilik eğitimi düzenlediklerini ifade etti.

 

Girişimcilikte kadınlar

Toplantıda yapılan sunumda, İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulunun almış olduğu kararlar çerçevesinde, 2018 yılının ilk 3 ayda 498 girişimci adayının eğitimlere katılarak belge aldığı yılsonuna kadar da bu sayının 2 bin kişi olmasının planlandığı bildirildi. Bunun yanında, Sakarya'da girişimcilik eğitimlerine katılanların % 47’sini kadınların oluşturduğu değerlendirmesinde bulunuldu.

 

Teşvik süreleri uzatıldı

Milli İstihdam Seferberliğinde iş arayan ve işverenlere sağlanan teşvik ve destek süreleri 2020 yılına kadar uzatıldığı açıklandı.  İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulunda, kurul üyeleri istihdam teşvikleri hakkında bilgilendirildi. İŞKUR İl Müdürlüğünce yapılan bilgilendirmede, 27.032018 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 7103 sayılı yasadaki istihdam teşvikleri anlatıldı.

 

Primleri SGK karşılayacak

 Yeni düzenlemeye göre, işyerlerinin 2017 yılında çalıştırmış oldukları işçi sayısına ilave olarak aldıkları her işçi için işverenlerin SGK sigorta primleri ile damga ve gelir vergisinin tamamı Devlet tarafından karşılanacaktır. Destek süresinin 2020 yılına kadar devam ettiği istihdam teşviklerinden yararlanma süresinin 12 ila 18 ay süreyle değiştiği açıklandı

 

Seferberlikte ikinci faz

Valisi İrfan Balkanlıoğlu, toplantı sonrası yapmış olduğu açıklamada, 2017 yılında başlatılan milli istihdam seferberliğinin ikinci fazının başlatılmış olduğunu belirterek, yeni uygulamaya konulacak istihdam teşviklerinin Sakarya'nın istihdamım daha da artırmasını beklediklerini belirtti.

 

Vali gezerek anlatacak

Ayrıca, üretimin ve ihracatın istihdamla desteklenmesinin işverenlerimizin söz konusu destek ve teşviklerden haberdar olması ile bağlantılı olduğunu belirten Vali Balkanlıoğlu, önümüzdeki süreçte her fırsatta bu teşvikleri sadece toplantı salonlarında değil, fabrika ve işletmeleri gezerek anlatacaklarım ifade etti. 

14 Nisan 2018 , Cumartesi Bu haber toplam 2148 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU