Günün Tarihi:16 Mayıs 2021

‘Bakanlık şiddete dur demeli’


Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri Pamukova’da üyeleri ile bir araya geldi. Açıkhava toplantısı şeklinde geçen buluşmada eğitim ve gündem üzerine istişareler yapıldı.

Şiddet

Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şube Başkanı Murat Mengen eğitimde şiddet olaylarına değinerek; Adana bir müdür yardımcısı bıçaklı saldırıya uğradı. Hemen ardından Bursa'da bir okul müdürü ve müdür yardımcısı silahlı saldırıya uğradılar. Meslektaşlarımıza eğitimci arkadaşlarımıza karşı şiddet, dur durak bilmiyor şiddetin dozu giderek artıyor. Her iki arkadaşımız da hastanedeler ve şu an yaşam mücadelesi veriyorlar. Eğitimcilere yönelik şiddete karşı yasal düzenleme talebimizi bir kez daha haykırıyoruz. Bakanlık artık adım atmalı, eğitimciye sahip çıkmalı, eğitimciye şiddeti tutuklama sebebi ve nitelikli suç sayan caydırıcı bir yasal düzenleme için meclisi harekete geçirmeli. Bakanlık adli takibatta saldırganlara karşı eğitimcinin yanında olmalı eğitimcinin hukukunu korumalı” dedi

‘Müsaade etmeyeceğiz’

Mengen, eğitimde kurumsal bütünlüğü, mesleki motivasyonu, çalışma barışını ve iş birliğini zedeleyeceği, öğretmenlik mesleğini örseleyeceği açık olan performans değerlendirme taslağının geri çekilmesi gerektiğini belirterek, “Kısa vadeli sonuçlar ve nispeten ölçülebilir veya matematiksel puanlamaya dökülebilen sorular üzerinden öğretmenin performansını ölçmek, bütün bir eğitim sistemini puan hesaplamaya indirgemek ve insan yetiştirmeyi eğitimin gündeminden çıkarmak anlamına gelmektedir. Bu nedenle, öğretmen performans değerlendirme taslağına hayır diyor, mesleğimizin daha fazla yıpratılmasına müsaade etmeyeceğimizi buradan bir defa daha ifade ediyorum” dedi.

Mesai saatleri

Mesai dışı saatlerde planlanan kurs seminer gibi etkinliklere de değinen Mengen, “Öğretmenlerimizin katılımının zorunlu kılındığı kurul, komisyon, ekip, öğrenci kulübü, sınıf rehberlik, toplum hizmeti çalışmaları, tören, toplantı, kurs ve seminerlerin tarih ve saatlerinin, kişilerin çalışma şartları ve dinlenme saatleri göz önüne alınarak, hafta içi mesai saatleri içinde belirlenmesi gerektiği noktasında ısrarımızı her türlü platformda muhataplarımıza ifade ediyoruz ve bunu bakanlık düzeyinde düzeltmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

 

14 Nisan 2018 , Cumartesi Bu haber toplam 584 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU