Günün Tarihi:27 Ekim 2020

Son ders İsen’den


Serdivan Fikir ve Sanat Akademisi’nde Sultanların Şiirleri programının son dersini Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen verdi.

Eğitim

Programın açılış konuşmasını, altı haftalık bahar dönemi eğitimlerini gerçekleştiren Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bayram Ali Kaya yaptı. Programı, Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Yorulmaz, Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Yılmaz Daşçıoğlu, AK Parti Serdivan İlçe Başkanı Burak Erken, AK Parti Serdivan Eski İlçe Başkanı Osman Çelik’in yanı sıra dersin öğrencileri ve vatandaşlar da takip etti.

Osmanlı

Osmanlı İmparatorluğu’nun, tarihin akışını değiştiren birçok sultanının, aynı zamanda divan sahibi birer şair olduklarını vurgulayan İsen, bu ayrıntıyı bilmeden Osmanlı tarihini ve medeniyetini anlamanın mümkün olmadığını vurguladı.  Prof. Dr. Mustafa İsen, sultan şiirlerinin dil zenginliği, kelime kapasitesi açısından büyük önem taşıdığını söyledi. Kanuni, Fatih, II. Beyazid gibi cihan padişahlarının eserlerinin tamamının yayınlanmasının, Osmanlı Medeniyetini hem gelecek nesillere hem de dünyaya tanıtma açısından son derece önemli olduğunu ifade eden İsen, bu eserlerin tamamının arşivlerde titizlikle korunduğunu söyledi.

Süleyman’dan şiir

İsen, dersin sonunda katılımcılara Kanunu Sultan Süleyman’ın bir şiirini okudu. Biz, Sultanları sadece kazandıkları zaferlerle tanıyoruz, oysaki sahip oldukları ince ruhta Türk Milleti’nin izleri de mevcuttur diye konuşan İsen, “Olmaya devlet cihanda, bir nefes sıhhat gibi” dizesi bir padişaha ait olduğu için bu kadar kıymetlidir, herhangi biri değil, bir devletin sahibi tarafından yazıldığı için anlamlıdır” diye konuştu. 

18 Nisan 2018 , Çarşamba Bu haber toplam 620 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU