Örgüt üyeleri 9 yılı aşan ceza aldı26 Nisan 2018, Perşembe

Terör örgütü üyesi

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) şehir yapılanmasına ilişkin, 12'si tutuklu 45 sanıklı davada, 42 sanığa "silahlı terör örgütü üyeliği suçundan" 2 yıl 6 ay ile 9 yıl 4 ay 15 gün arasında değişen hapis cezaları verildi.

Ferizli Spor Salonu

Sakarya 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce özel olarak hazırlanan Ferizli Spor Salonu'ndaki duruşmada, tutuklu ve bazı tutuksuz sanıklar, avukatları ile yakınları hazır bulundu. Tutuklu bir sanık ise duruşmaya cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

Avukata suç duyurusu

Görüşü sorulan cumhuriyet savcısı, mütalaasını tekrar ettiğini dile getirerek, tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına karar verilmesini ve tutuklu sanık Durmuş Ali K. ile avukatı Savaş İ. hakkında savunma sınırlarını aşar vaziyette kamu tanıkları hakkındaki beyanları nedeniyle suç duyurusunda bulunulmasını talep etti.

Son sözleri

Mahkeme başkanı, sanıkların, cumhuriyet savcısının iki celse önce esas hakkında verdiği mütalaaya karşı savunma yaptığını belirterek, sanıklara son sözlerini sordu.  Sanıklar, suçlamaları kabul etmediklerini dile getirerek, beraatlarını istedi.

Anayasayı ihlal

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, tüm sanıkların "anayasayı ihlal" suçundan ve 3 sanığın ise "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan yeterli delil elde edilemediğinden beraatlarına hükmetti.

Mütevelli heyet

Mahkeme heyeti, "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan örgütün Sakarya mütevelli heyetinde yer aldığı iddiasıyla yargılanan tutuklu sanıklar Remzi Ç., Hasan T. ve Yalçın T.’ye 9 yıl 4 ay on beşer gün hapis verdi.

Tanınmış isimler

Yine aynı suçtan tutuklu sanıklar Ali H., Durmuş Ali K., Hüseyin U., Ragıp K. ve Reşit T’nin 8 yıl dokuzar ay, tutuklu sanıklar Erhan Y. ve Muammer E., tutuksuz sanıklar Ali D., Ayhan G., Bekir Ç., Çetin Ç., Halis A., Özcan Fahri A., Selim U. ve Nuri Doğan'ın 8 yıl 1 ay on gün, tutuksuz sanık Serdar T’nin 6 yıl 3 ay hapisle cezalandırılmasına karar verdi.

5 ilçenin heyeti

Karasu, Akyazı, Hendek, Sapanca ve Geyve ilçeleri mütevelli heyetinde yer aldığı iddia edilen tutuklu sanıklar İrfan T. ve Taceddin B., tutuksuz sanıklar Ahmet U., Fatih A. Halil İbrahim O., Hüseyin K., Mehmet S., Metin S., Mehmet O., Osman B., Sait A., Ahmet Şükrü U., Önder K., Ferhat T., Yusuf Ziya M., Mehmet P., Ömer Ö., Yunus E., Cihan C., Osman T., Nedim R., Özdemir U’ya "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası veren mahkeme heyeti, tutuksuz sanık Ziya T’nin aynı suçtan etkin pişmanlık hükümlerini uygulayarak 2 yıl 6 ay hapisle cezalandırdı.

Yurt dışı yasağı

Heyet ayrıca, Erhan Y., İrfan T., Muammer E., Taceddin B. ve Durmuş Ali K.'nin tutuklu bulundukları süreyi göz önüne alarak yurtdışı çıkış yasağı şartıyla tahliyelerine hükmetti. 

44 sanığa ceza

Cumhuriyet savcısı, esas hakkındaki mütalaasında 44 sanığın "anayasayı ihlal" suçundan ağırlaştırılmış müebbet ve "silahlı terör örgütü yöneticiliği" suçundan ise 15 yıldan 22 yıl altışar aya kadar hapisle cezalandırılmasını talep ederek, 1 sanığın şartlar oluşmadığından tüm suçlardan beraatını istemişti.

İddianamede neler vardı?

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 72 sanık hakkında hazırlanan 959 sayfalık iddianamede, örgütün "himmet" yolu ile sağladığı gelirlerin, genel olarak mütevelli heyetleri vasıtasıyla toplandığı belirtildi.

Sohbet grupları

Örgütün, sohbet gruplarında yer alan kişilerden, toplantılara düzenli katılıp verilen görevleri yerine getiren, örgütün talimatlarına sorgulamadan itaat eden ve maddi gücü yerinde olanların seçilerek mütevelli heyeti üyesi yapıldığının belirlendiği aktarılan iddianamede, şu ifadelere yer verildi:

Para toplama

"Her 3 mütevelli heyetinden bir mali heyet teşekkül edecek şekilde isimler seçilmiştir. Mali heyetler, yurtdışında bulunan örgüte ait yurt ve okulların yapımı için ihtiyaç duyulan paranın, hangi mütevelli heyetinden ne kadar toplanacağına karar vermektedir. Mali heyet toplantıları, dünyanın her yerinde salı günleri sabah namazından sonra gerçekleştirilmekte ve bu toplantılara mütevelli heyet sohbet hocalarının da katıldığı anlaşılmıştır."

Sektör imamları

İddianamede, "üst mütevelli ve mütevelli heyeti, il, bölge, özel sektör imamları ve il imam yardımcıları"nın da arasında bulunan 72 sanık hakkında "anayasayı ihlal" suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet, "silahlı terör örgütü üyeliği" suçlamasıyla da 7 yıl altışar aydan on beşer yıla kadar hapis cezası istenmişti.

Örgüt kurmak

Ayrıca, iddianamede örgüt elebaşı Fetullah Gülen hakkında "anayasayı ihlal" suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet, "silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek" suçlamasıyla 15 yıldan 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası talep edilmişti.

Mahkeme heyeti, önceki duruşmalarda aralarında örgütün elebaşı Fetullah Gülen'in de arasında bulunduğu firari 27 sanığın dosyasını ayırmıştı.

 

 

Bu haber toplam 684 defa okundu.