‘Sakarya’da aidiyet sorunu var’26 Nisan 2018, Perşembe

İlk toplantı

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nın yeni dönem ilk meclis toplantısı dün Meclis Başkanı Talip Kuriş başkanlığında meclis üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi. Toplantının açılışını gonk çalarak yapan Meclis Başkanı Talip Kuriş yeni dönemin SATSO ve Sakarya adına hayırlı olmasını diledi.

 

‘Büyük katkı’

Meclis Başkanı Kuriş, “ 1917 yılında kurulmuş köklü bir geçmişi olan odamızın yeni bir dönemini başlatmış bulunuyoruz. SATSO üyelerinden aldığı güçle bu ilin en büyük ekonomik yapısına sahip sivil toplum kuruluşudur. Gerek üye sayısı gerekse üyelerinin oluşturduğu iş gücü ile odamızın ilimizin ekonomik ve sosyal gücüne katkısı büyüktür. Ülkemizin ekonomisi geliştikçe bu katkı daha da büyüyecektir” dedi.

 

‘Katılımcı olalım’

SATSO’nun şehrin bir paydaşı olması gerektiğini dile getiren Kuriş, “SATSO meclisinin şehrimizi ilgilendiren tüm konularda katılımcı olması beklenmelidir. Sakarya’mız son yıllarda sanayileşmesini hızla tamamlamaktadır. Bunu sağlarken de en yaşanılabilir iller arasında kalmaya da devam etmelidir. Bizler Sakaryalılar olarak özel bir ilin iş adamlarıyız. Köklü ve güçlü bir odanın da yöneticileriyiz. Bu sorumlulukla şehrimizin sorunlarına sahip çıkmanızı sizlerden talep ediyorum” şeklinde konuştu.

 

Yeni bir dönem

Meclis Başkanı Talip Kuriş’in konuşmasının ardından Mart ayı Kat'i Mizan ve ekleri ile Bütçe İzleme Raporu okundu ve tasdik edildi. Oylama sonrasında ise SATSO Başkanı Akgün Altuğ yönetim kurulunun faaliyetleri hakkında meclis üyelerini bilgilendirdi. Bir yıllık seçim dönemini fantastik olarak nitelendiren Başkan Altuğ, “Bu süreç içerisinde olumlu veya olumsuz bir takım diyaloglar oldu fakat odamızın adına yakışır bir seçim gerçekleştirdik. Seçim öncesini artık bir tarafa bırakıyoruz ve yeni bir dönem yaşayacağız. Seçim aşamasındaki kırgınlık ve dargınlıkları lütfen unutalım” dedi.

 

Şehrin sorunları

SATSO’nun bir meslek örgütü olmaktan çıkıp çok büyük bir sivil toplum örgütü olmaya doğru gittiğini ifade eden Altuğ, “Meclis üyelerinden ricam bu gücü arkanızda hissetmeniz ve meclis toplantılarında yalnızca mesleki faaliyetlerden konuşmak yerine bu şehirdeki konular hakkında bir şeyler söylemenizdir. Düzelmesini istediğiniz ya da farklılık oluşturacak fikirlerle bu kürsüde olmanızı bekliyoruz. Bu fikirler şehrin gidişatında fayda sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

 

‘Şifremiz 54’

Sakarya’nın göç alarak büyüyen bir şehir olduğunu belirten Altuğ, “Bu şehirde çok büyük bir aidiyet yani Sakaryalı olamama problemi var. Özellikle bu aidiyet duygusunu geliştirmemiz gerekiyor. Bu şekilde daha güçlü olacağımızdan eminim. Biz bir slogan belirledik ve o sloganla devam ediyoruz bu sloganımız ‘Şifremiz 54’. Bu güçle bir lobi faaliyeti içinde de olmamız gerekiyor. Birçok iş Ankara’daki lobi faaliyetleri ile bitiyor. Bizler de bu konuda girişimlerde bulunacağız” dedi.

 

Lobi faaliyetleri

Yerli otomobil konusundaki çalışmalara ara vermeden devam edeceklerini söyleyen Altuğ, “Lobi çalışmaları çok önemli. Önümüzdeki hafta yönetim kurulu, Sakarya Ticaret Borsası, Akyazı Ticaret Borsası ve Akyazı Ticaret Odası ile birlikte Ankara’da ziyaretlerde bulunacağız” dedi. Kanatlı hayvan üretiminde ortaya çıkan gübreden enerji üretimi konusunda bir çalışma içinde olduklarını da belirten Akgün Altuğ, kısa süre içinde hayata geçirmek istediklerini söyledi.

 

Vergi için çalışma

OSB’lerde üretim yapan firmaların vergilerini başka illerde ödemelerinin Sakarya adına ciddi bir problem olduğunu dile getiren Akgün Altuğ, “Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin de bu sebepten ötürü aldıkları paylar azalıyor. Biz de ilimizdeki firmaların vergilerini Sakarya’da ödemeleri için bir takım çalışmalar başlatacağız. Belki biraz da yaptırımlara başvuracağız” şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 655 defa okundu.