Günün Tarihi:16 Temmuz 2020

Çalışmalar esnafı olumsuz etkiledi


Sakarya Kent Şurası Kurucu Başkanı Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu, Büyükşehir Belediyesi’nin Erenler Uluyol Caddesi’nde yürüttüğü çalışmalar nedeniyle bölgede çok sayıda işyerinin kapandığını söyledi. Hacıeyüpoğlu, mağduriyetin giderilmesi için çalışmaların hızlandırılması çağrısında bulundu.

Katılım  

Sakarya Kent Şurası Nisan Ayı Toplantısını Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu başkanlığında gerçekleştirdi. Şehrin sorunlarının ve gündeme ilişkin konuların masaya yatırıldığı toplantıya İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri Öğreti Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yavuz Örnek konuk olarak katıldı. Toplantıda konuşan Kent Şurası Kurucu Başkanı Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu, Büyükşehir Belediyesi’nin projelerinden övgüyle bahsetti. Hacıeyüpoğlu, “Büyükşehir Belediye Başkanımız yaptığı çalışmalar fevkalade güzel. İçme suyumuzla ilgili, çevreyle ilgili güzel yatırımlar yapılıyor. Sakarya Entegre Katı Atık Yönetimi (SEKAY) projesi de iftiharla izlediğim bir proje” dedi.

Plansız üst geçit

Büyükşehir Belediyesi’nin Erenlerde çalışmalarını sürdürdüğü Uluyol Caddesiyle ilgili bir de ricada bulunan Hacıeyüpoğlu, “Bu caddede 4 aydan beri çalışmalar sürüyor. Maalesef o bölgedeki bütün işyerleri kapanmış vaziyette bu çalışmadan dolayı. Bizim Sayın Büyükşehir Başkanımızdan ricamız buradaki çalışmaların hızlandırılması” dedi. Hacıeyüpoğlu, Erenler Et ve Süt Kurumu ile Ada AVM arasında yapılan üst geçidin plansız yapılmasına  da eleştiriler yöneltti. Kurucu Başkan, “Maalesef yaptıkları üst geçitten bir kişi geçmeden o köprüyü iptal etmeye kalkacaklar.  Neden? Çünkü köprünün yüksekliği düşük tutulmuş. Plansız yapılan bu işi üzülerek izliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Körfez

Kent Şurasına konuk olarak katılan İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yavuz Örnek ise İzmit Körfezi’nin temizlenmesi için hazırladığı projeyi şura üyeleriyle paylaştı. Yavuz Örnek, “Yoğun göç ev sanayileşmeden dolayı son 40 yılda İzmit Körfezi’nde büyük bir kirlilik oluşmuştur. Son 10-20 yıl içerisinde devletimiz gerekli tedbirleri almıştır ancak Körfez kirlendiği için alınan tedbirler Körfezi kirletmeyi önlemiştir ama temizlemekten halen acizdir. Bu vesile ile biz bir proje geliştirdik ve bu projede Sakarya Nehri’nin sularını İzmit Körfezi’ne akıtmayı düşündük. Sakarya Nehri’nde bir yılda Karadeniz’e 4 ile 6 milyar metreküp su akıyor. Bu suyun yüzde 75’i olan 3 milyar metreküpü Körfez’e akıttığımız taktirde Körfez’de bir akıntı oluşacak ve Körfez temizlenmeye başlayacaktır. Bu birkaç yıl alacaktır” dedi.

Proje

Sakarya Nehri’ni İzmit Körfezi’ne dökülmesiyle 100 Milyon TL’lik bir elektrik enerjisi oluşacağını belirten Yrd. Doç. Dr. Yavuz Örnek, “Bu elektrik ile biz Karadeniz’den de suları Körfez’e akıta biliriz. Abdulhamit Han da böyle bir proje düşünmüş ama bu kanal değil. Beton boruların içerisinde Karadeniz’in suyu Körfez’e akıtılır. Körfez 1 ile 2 yıl içerisinde çok önemli derecede temizlenir. Bunun dışında herhangi bir alternatif şu anda görünmüyor. Zannediyorum Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Çevre Bakanımız bu projeye ilgi duyarlar. Çok kısa bir sürede faaliyete geçer ve Körfez bir iki yıl çerisinde önemli ölçüde temizlenmiş olur ”dedi.

27 Nisan 2018 , Cuma Bu haber toplam 562 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU