Günün Tarihi:21 Eylül 2021

İki cezaevi hızla yükseliyor


Ferizli’de Adalet Bakanlığı tarafından 450 dönüm arazi üzerine kurulu yaklaşık 5 ay önce başlayan ve 3 bin kişilik kapasiteye sahip cezaevi projesinde inşaat çalışmalarının yüzde 30'u tamamlandı. Hendek’te bulunan ve Marmara Bölgesi'nin en büyük açık kadın cezaevi olacak olan projede ise çalışmalar sürüyor.

Proje

Adalet Bakanlığının geçen yıl programa aldığı 23 cezaevinden biri de Ferizli Damlık Mahallesi'nde 5 ay önce inşa edilmeye başlandı. 450 dönüm alan üzerine inşasına başlanan ve 155 bin metrekare kapalı alana sahip olacak cezaevi projesinde; 2 adet kapalı cezaevi, 1 adet açık cezaevi, müştemilat binaları ve lojmanlardan oluşan toplam 24 bina olacak. Yaklaşık 200 personelin çalıştığı ve 2020 yılında hizmete konulması planlanan cezaevi projesinin yüzde 30'u tamamlandı.

Dev cezaevi

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tüm Türkiye'deki idarecilere seslenerek, “Bölgede atıl durumda olan devlet binalarına işlerlik kazandırır” talimatı sonrasında, Hendek’te atıl durumda bulunan eski yurt binasını Hendek ekonomisine kazandırmak için harekete geçti. Tamamlandığında Marmara Bölgesi'nin bölge kadın cezaevi olma özelliğini taşıyacak olan Hendek Kadın Açık Cezaevi yaklaşık bin 500 kişilik kapasiteye sahip olacak. Sakarya'ya katma değer getirecek cezaevinde en az 200 kişi de istihdam edilecek. Dev cezaevi projeleri tamamlandığında bölge illerden tutuklu ve hükümlüler buraya sevk edilebilecek.

İnşaat

İnşaat çalışmalarına yaklaşık 5 ay önce başladıklarını ve çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini söyleyen projenin İnşaat Mühendisi Umur Doğan, "Şu an cezaevi inşaatımız L1 ve L2 tarafında hızla ilerliyor. Diğer müştemilat binalarımızın çoğu tamamlandı, kaba inşaatlarını bitirdik. Çalışmalarımız gayet hızlı ve verimli şekilde devam ediyor. Lojman binalarımızın çalışması başladı. L2 çalışmalarımız hızlandı, L1'in büyük ölçüde temelini, su basmanlarını bitirdik. Toplamda 24 binanın olacağı projeyi 2020 yılında bitirmeyi hedefliyoruz. Yaklaşık 450 dönüm arası bir alana kuruluyor tesisimiz. 9 lojman binamız, 1 tane çarşı binamız, arada teknik merkez, idari bina, sağlık ocağı, açık cezaevi binalarımız gibi müştemilat binalarımız var” dedi. Yeni cezaevlerinin bitmesiyle tutukluların rahat bir nefes alması bekleniyor. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ üyeleri ile dolan cezaevlerinde yoğunluk bir nebze azalacak.

 

29 Nisan 2018 , Pazar Bu haber toplam 782 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU