Günün Tarihi:10 Ağustos 2020

İşletme ile SATSO işbirliği


Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi ve SATSO işbirliği ile Afrika ve Orta Asya Mobilya Pazarına yönelik seminer düzenledi.

Seminere katılım

SAÜ Personel Lokalinde gerçekleştirilen seminere İşletme Fakültesi Dekanı ve İşletme Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Vecdi Can, SATSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Cem Gün, İşletme Fakültesi dekan yardımcıları, Uluslararası Ticaret Bölümü öğretim üyeleri ve SATSO 26. Meslek Komitesi üyeleri ile Sakarya Mobilya İmalatçıları Küçük Sanayi Yapı Kooperatifi’ne (SAMİKOP) bağlı mobilya imalatçıları katıldı.

 

İş dünyası

Seminerin açılış konuşmasını yapan İşletme Fakültesi Dekanı ve İşletme Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Vecdi Can, fakültelerinin iş dünyası ile tam entegrasyon vizyonu ile çalışmalarına devam ettiğini belirterek, seminere destek veren İşletme Fakültesi Danışma Kurulu üyeleri SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ’a, SATSO Meclis Başkanı Talip Kuriş’e, 26. Meslek Komitesi ve SAMİKOP adına Lütfi Sunman’a teşekkür etti.

 

Yapılmak istenen

Uluslararası Ticaret Bölüm Başkanı Doç.Dr. Hakan Tunahan ise, bölüm olarak gerçekleştirdikleri projeler ve raporları tanıtarak, bölüm olarak Sakarya’da ihracat yapmak isteyen firmalara destek konusunda hazır olduklarını belirtti.

 

Büyük fırsatlar

26. Meslek Komitesi ve SAMİKOP adına seminer çalışmalarını organize eden SAMİKOP Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Sunman ise İşletme Fakültesi yönetimi ile tanıştıktan sonra üniversitenin Sakarya iş dünyasına yönelik büyük fırsatlar sunduğunu gözlemlediğini belirterek, özverili çalışmaları nedeniyle İşletme Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ahmet Vecdi Can ve ekibine, Uluslararası Ticaret Bölümü öğretim üyeleri ve katılım gösteren öğrencilere teşekkür etti.

 

Sektör temsilcileri

Seminer kapsamında Uluslararası Ticaret Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Sinan Esen’in öncülüğünde Afrika ve Orta Asya Mobilya Pazarı ve Ticaret konularında araştırmalar yapan yüksek lisans ve lisans öğrencileri katılımcılara sunumlarını yaparak, sektör temsilcilerinin sorularını yanıtladılar.

 

Teşvikler konusunda

Mobilya pazarı hakkında öğrenciler tarafından gerçekleştirilen sunumlar sonrasında, Uluslararası Ticaret Bölümü Araştırma Görevlisi Ayşegül Karataş, Uluslararası Pazarlama Stratejileri, İkincil Verilerle Dış Pazar Araştırması ve proje kapsamında verilecek eğitimler konularında, Behem Stratejik Yönetim ve Dış Ticaret Danışmanlık şirketinden Yaşar Cesur ise İhracat ve Uluslararası pazarlara açılım konusunda devletin sunduğu teşvikler konusunda katılımcıları bilgilendirdiler.

 

En aktifi ve başarılısı

Seminer sonunda İşletme Fakültesi Dekan Yardımcısı ve İşletme Enstitüsü Müdür Yardımcısı Dr. Adem Akbıyık, proje ile ilgili hedeflerini ve gelecek döneme yönelik planları sektör temsilcileriyle paylaştı. Fakülte bünyesine kazandırdıkları İşletme Enstitüsü ile uluslararası öğrenci alımında iş dünyası ile ortak hareket etmek istediklerini belirten Akbıyık,şunları söyledi: “Sektör ziyaretlerimizde Sakarya’daki firmaların uluslararası pazarlara açılım konusunda destek beklediklerini gözlemleyerek çözüm arayışına girdik. Türkiye’nin alanında en aktif ve başarılı bölümü olan Uluslararası Ticaret Bölümümüzün UPEP Projesi ile üniversitemizde eğitim gören yabancı öğrencilerimize Sakarya’daki firmalarımızda staj imkânı sunarak yabancı dil başta olmak üzere uluslararası ticaret alanında hali hazırda destek vermekteyiz.”

 

Pazar araştırmaları

Akbıyık, “SATSO 26. Komite ve Mobilya İmalatçıları Sektörü ile başlangıcını yaptığımız bu projemiz ile Afrika ve Orta Asya bölgesinden üniversitemize gelen öğrencilerimizi uluslararası ticaret alanında eğiterek, firmalarımız adına pazar araştırmaları ve işbirlikleri yapmak adına çalışmalara teşvik ediyoruz. Sektör temsilcilerinin sunduğu imkânlarla sorumluluğunu aldıkları ülke pazarını araştıran ve yerinde inceleyen öğrencilerimiz, firmalarımızın talep ettikleri pazar bilgilerini rapor olarak sunacak ve uygun görülen işbirlikleri için aracı rolü üstlenecekler. Şuan için mobilya sektörü ile başladığımız çalışmalar, konu ile ilgilenen ve fakültemize başvuruda bulunan diğer sektörlere yönelik olarak da gerçekleştirilecektir” dedi. 

 

Ticaret ve girişimcilik

Akbıyık, “Amacımız, Sakarya’da faaliyet gösteren firmalarımızın talep ettiği ülkelerden nitelikli öğrencileri bünyemize katarak, bölümleri fark etmeksizin onları eğitimleri boyunca ticaret ve girişimcilik alanında da yetiştirerek, firmalarımızın teşvikleriyle birer uluslararası pazar elçisine dönüştürmektir. Bu kapsamda Sakarya’da konuya ilgi duyan firmalarımızı ve sektör temsilcilerimizi İşletme Fakültemize bekliyoruz” dedi.  Toplantı karşılıklı görüş alışverişinin ardından son buldu.

 

3 Mayıs 2018 , Perşembe Bu haber toplam 619 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU