Günün Tarihi:27 Eylül 2020

Erbaş, ‘Önce kendi dininize bakın’


Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Fransa'da Kur'an-ı Kerim'den ‘şiddet ve Yahudi karşıtı fikirleri yaydığı gerekçesiyle bazı ayetlerin çıkarılması" yönünde yayımlanan bildiriye ilişkin, "O 300 kişinin içerisinde Hristiyan var mı bilmiyorum, eğer varsa önce siz kendi kitabınıza bakın bakalım, Yahudiler'e yönelik neler var İncil'de? Önce bir bakın bakalım ona’ dedi.

‘Gençlerle Baş Başa’

Erbaş, Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu'nda düzenlenen "Bilgiden Bilince Gençlerle Baş Başa" konulu konferansa katıldı. Burada konuşan Erbaş, İslam'ın ilk emrinin 'Oku' olduğunu anımsatarak Müslümanlar'ın elinden kitabın ve kalemin düşmemesi gerektiğini vurguladı. Tarihte yaşanan cahiliye dönemlerinin günümüzde de birtakım mihraklar tarafından sürdürülmek istendiğinin altını çizen Erbaş, "Müslümanlar arasında mezhep savaşları çıkarmaya çalışıyorlar. Şu anda özellikle Orta Doğu'da yapılmak istenen budur. Terör örgütleri kurduruyorlar, o terör örgütlerini bir şekilde destekliyorlar, tırlar dolusu silahlar gönderiyorlar ve farklı mezheplerden insanları birbirine öldürtüyorlar. Bu da işte cahiliyenin hala devam ettiği anlamına geliyor, kıyamete kadar da devam edecektir. Çünkü hak batıl savaşı kıyamete kadar devam edecektir” şeklinde konuştu.

Tanıtma

Erbaş, dinin sahih kaynaklardan öğrenilmesi ve öğretilmesi gerektiğine işaret ederek, sahih kaynaklardan öğrenilmediğinde istismara en açık unsurlardan birisi haline geldiğini vurguladı. Şu anda bunun da zirvesinin yaşandığını aktaran Erbaş, “Din istismarını en ileri derecede yaşadığımız dönemlerden birisidir şu an. Bu yüzden biz Diyanet İşleri Başkanlığı olarak teşkilatımızda, merkezimizde, başkan yardımcılarımız, genel müdürlerimiz, daire başkanlarımız, müftülerimiz hep birlikte komisyonlar halinde illerimizde dini istismar eden yapılar ve şahısların bu özelliklerini tanıtmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

‘Anti-İslam’

“İslamofobi" kavramının sınırını aştığını, giderek "anti-İslam" olmaya başladığını söyleyen Erbaş, Fransa'da Kur'an-ı Kerim'den "şiddet ve Yahudi karşıtı fikirleri yaydığı gerekçesiyle bazı ayetlerin çıkarılması" yönünde yayımlanan bildiriye ilişkin şunları kaydetti; “Fransa'da cumhurbaşkanlığı yapmış Sarkozy isimli kişinin de içinde bulunduğu 300 kişinin imza attığı bildiriyi görmüşsünüzdür. Öyle büyük bir cehalet var ki sanki Kur'an-ı Kerim farklı inançlardan insanları öldürmeyi teşvik ediyormuş gibi bir mesaj var o bildirinin içerisinde. Aslında bir yalan ya da bir yanlış daha var. Fransızca metnine baktım. Orada, '2. Vatikan Konsili'nde alınan karar gereği İncil'lerde yapıldığı gibi’ diyor. Bu da doğru değil. 2. Vatikan Konsili'nden sonra İncil'den herhangi bir bölüm, herhangi bir cümle çıkarıldığı ile ilgili bir bilgi yok.”

Tablo

Erbaş, “Yani güya Yahudilere yönelik birtakım hakaretamiz ifadeler İncil'den çıkarılmış. Hristiyanlar bunu nasıl görmedi anlamadım. O 300 kişinin içerisinde Hristiyan var mı bilmiyorum, eğer varsa önce siz kendi kitabınıza bakın bakalım, Yahudilere yönelik neler var İncil'de? Önce bir bakın bakalım ona” dedi. Konuşmanın ardından Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Erbaş'a  tablo hediye etti. Erbaş da Balkanlıoğlu'na bir hediye verdi. Konferansa, Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, SAÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı'nın yanı sıra çok sayıda öğrenci katıldı. 

11 Mayıs 2018 , Cuma Bu haber toplam 834 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU