Günün Tarihi:22 Eylül 2021

Sevde Melike tedavisi için yardımınızı bekliyor


Seyfi Yücel, Sevde Melike Dural'ı yazdı. İşiniz, gücünüz, sağlığınız yerindeyken yaşadığınız bir saniyelik kötü bir olay hayatınızı karartabilir. Şemsiyenin ters dönmesi gibi hayatınız tam tersine döner. Sevde Melike Dural’ın hayatı tam da böyle oldu.

Sevde Melike henüz on sekiz yaşında, hayatının baharında bir genç kızımızdı. Terbiyeli, çalışkan, başarılı; annesine, babasına, öğretmenlerine, arkadaşlarına saygılı pırıl pırıl bir gençti.

On birinci sınıfın sonuna kadar ilimizin başarılı okullarından Sakarya Anadolu Lisesinde, son sınıfı da “üniversiteye daha iyi hazırlanırım” diye Özel Atınküre Temel Lisesine naklini aldırmıştı. Derslerine gece-gündüz demeden çalışıyordu. Amacı iyi bir puan alıp İstanbul Üniversitesi, Hukuk Fakültesini kazanmaktı. Annesi, babası, öğretmenleri de Sevde Melike’nin idealini kazanması için sürekli yanından ayrılmadılar…

Vakit geldi. Yüz binlerce yaşıtı gibi Sevde Melike de sınava girdi. Heyecanla beklenen anın sonunda Sevde Melike istediği fakülteye değil ama başka fakültelere yetecek kadar puan almıştı. Sağlık olsun! Her işte bir hayır vardır! Diyerek kendisi ve ailesi tevekkülle karşıladı…

Geçtiğimiz yılın Temmuz ayı idi; Sevde Melike yaşıtı gençler gibi tercih telaşına düştü. Onlarca listeler hazırladı. Karaladı, sildi, buruşturup attı… Günler süren git-gellerden sonra anne, babasıyla üzerindeki karar kıldıkları tercih listesini hazırladılar. “Son bir kez de öğretmenlerime danışayım” diye Sevde Melike hazırlandı, çantasını, defterini eline aldı evinden çıkmak üzereydi. Karar vermişliğin huzurunu yaşıyordu. İşte o bir saniye Sevde Melike’nin hayatını kararttı… Düştü. Kafasını betona şiddetli bir şekilde çarptı. Çantası, defteri, tercihlerini sıraladığı kağıtları etrafa savruldu. Annesi, babası ne olduğunu anlayamadılar. Sevde Melike yerde yatıyor, başından kanlar süzülüyordu… Oysa bir saniye önce Melike Sevde heyecanlı, umutlu, coşkulu, geleceğine doğru yürüyordu…

Babası yerden kaldırdı. “Kızım! Kızım!” diye çığlıklar attı ama Sevde Melike hareketsiz, gözleri kapalı, yanıt vermiyordu… Kanlar içinde hastaneye kaldırıldı. İlk dakikalarda “Geçer, bir şey olmaz…” deniliyordu ama zaman ilerledikçe Sevde Melike’nin durumunun ağır olduğu anlaşıldı. Şiddetli betona çarpması sebebiyle kafatası, beyninin sağ tarafı ağır hasar görmüştü.

Saatler geçtikçe doktorlar, “Allah’tan umut kesilmez…” diyordu. Durumu ciddi idi… Daha iyi tedavi görür umuduyla ambulans helikopterler İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne nakledildi. Yaklaşık dört ay süre zarfında ona yakın ağır beyin ameliyatı geçirdi. Öğretmen annesi, babası başından bir dakika ayrılmadılar. Umutlarını kesmediler. Sevde Melike hayata tutundu, kalbi düzenli atmaya devam etti.

Dört ay sonunda taburcu edildi. Ailesi daha iyi bakabilmek için Serdivan’da bir sitenin içinde zemin katta, garajdan bozma iki göz evde bakımını yapıyorlar. Boğazında ve karnında iki hortum olduğu halde şırıngayla beslenerek yaşama tutundurmaya çalışılıyor. Sevde Melike kımıldamıyor, gözünü açamıyor. Böylece on aydır hareketsiz yatıyor. Çeşitli ilaç tedavisi yanında fizik tedavisi devam ediyor. Öğretmen meslektaşımız aile maddi, manevi olarak yıkılmış vaziyette Sevde Melike’lerinin tekrar sağlına kavuşması için var güçleriyle çalışıyorlar. Bir dakika olsun başucundan ayrılmıyorlar. “Ateş düştüğü yeri yakar” derler işte tam bu sözün tasvir ettiğiniz yaşıyorlar. Dostları, arkadaşları; Sevde Melike’nin öğretmenleri, sınıf arkadaşları hep yanında, ona nefes olamaya gayret ediyorlar.

Sevde Melike’nin tedavisi için iki şeye ihtiyaç var. Birincisi kök hücre nakli, ikincisi de sinirlerini uyarıp kaslarını yönetecek bir cihaza ihtiyaç var. Bu tedaviler içinde yaklaşık yüz bin lira gibi bütçe gerekiyor. Maddi, manevi ağır darbe yiyen ailenin de bu parayı karşılayacak durumları kalmadı. Kök hücre tedavisi henüz tıp bilimince kabul edilmiş olan bir tedavi yöntemi olmadığı için cihazı ve kök hücre tedavi giderlerini SGK karşılamıyor.

Kök hücre tedavisi süreci zor olan gerekli yasal izinler alındı. Sağlık Bakanlığının 30.04.2018 tarih ve 56733164/203 sayılı onayı ile yapılacak. Kök hücreler İstanbul’da özel bir üniversite hastanesinden alınacak, ilimizde özel bir hastanede Sağlık Bakanlığının görevlendiği bir hoca gözetiminde nakil gerçekleşecek. Dört seans yapılması planlanıyor. Başarılı olursa benzer hastalara da umut ışığı olacak bir tedavi yöntemi.

Öğretmen anne, baba perişan vaziyette… Dünyalar güzeli biricik kızlarının bu durumu onları derinden yaraladı. Maddi ve manevi olarak yıkıma uğrattı. Bizler de boş durmayalım ailenin yarasına merhem olmaya çalışalım, Sevde Melike’mizi tekrar sağlığına kavuşturma üzere yardım kampanyası düzenleyelim dedik. Sayın Valimiz İrfan Balkanlıoğlu’nun himayesi ve onayı ile resmi başvurumuzu yaptık. Sorumlu kurulda öğretmen Seyfi Yücel, öğretmen Levent Şişman, Yenigün Gazetesi Yazı İşleri Müdürü EkremÜrdüç varız.

Rahmet, bereket timsali kutsal Ramazan Ayı’nın başlamasına birkaç gün kaldı. Ramazan Ayı hürmetine siz değerli yardımseverlerden de destek bekliyoruz. Sevde Melike’mize can verecek bir lira da bin lira da aynı değerdedir. Maddi desteği olmayanların hayır duaları bile Sevde Melike’ye can verecek, nefes verecek…

Ben otuz üç senedir bu topraklardayım. Ekmeğimi bu topraklardan kazandım. Sakarya Nehri’nin çocukları, evlatları hep inanılmazı başardığına şahit oldum. O sebeple de bu şehre bağlandım… Sakarya Nehri’nin çocuklarının maddi, manevi desteği, duaları ile Sevde Melike kardeşimize de nefes verecek, can verecek… Ben yürekten inanıyorum…

Sakarya’nın resmi kuruluşları, meslek odaları, sendikaları, sivil toplum örgütleri, esnafı-sanatkarı… Ramazan Ayı’nın hayrıyla, bereketiyle yardım kampanyamıza desteğinizi bekliyoruz. Toplanacak para miktarı fazla olursa ailenin diğer ihtiyaçlarına veya yurt dışında tedavi olmasına harcamayı düşünüyoruz. Ama sizlerin desteği, hayır duası Türk hekimlerinin üstün bilgisi, tecrübesi ile bu işi başaracağımız inancımız tamdır… Sizler de kampanyamıza destek olmak için aşağıda aktarmaya çalıştığım banka hesap numarasına gönlünüzden geçen miktarı havale, eft veya elden yatırarak Sevde Melike’nin tedavisine destek olunuz.

Vereceğiniz maddi, manevi destekle Sevde Melike kızımızı iyileştirelim. Gelecek yıla valizlerini hazırlayarak gideceği üniversiteye hep birlikte dualarımızla yolcu edelim…

Haydi Sakarya! Haydi Sakarya Nehri’nin çocukları… Sevde Melikemize umut verelim, can verelim…

 

Banka Adı          :T.C. Ziraat Bankası

Şube  Kodu         :2094

Şube Adı           :2094-Serdivan/Sakarya

IBAN              :TR260001002094595826495003

Hesap No          :59582649  5003

Müşteri Adı        :Hakan Dural

GSM               :0 505 631 65 70

 

 

15 Mayıs 2018 , Salı Bu haber toplam 1224 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU