Günün Tarihi:20 Ocak 2021

Milliyetçilik anlatıldı


21 Haziran Milliyetçi Fikir Derneği'nin düzenlediği panelde Dr. Ahmet Bican Ercilasun, Prof. Dr. Tuncer Gülensoy ve Prof. Dr. İskender Öksüz 'Türk Kültürü ve Milliyetçilik' ile ilgili ayrıntılı bilgiler verdi.

Dikkat

21 Haziran Milliyetçi Fikir Derneği'nin düzenlediği 'Türk Kültürü ve Milliyetçilik' konulu panel Adapazarı Orhangazi Kültür Merkezinde gerçekleşti. Programa başta Sakarya Üniversitesi'nden olmak üzere ülkemizin çeşitli yerlerinde gelen akademisyenler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. Türkçülük ve Türk Milliyetçiliğinin yaşayan önemli düşünürlerinden Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun, Prof. Dr. Tuncer Gülensoy ve Prof. Dr. İskender Öksüz, salonu dolduran katılımcılara Türk Tarihi, Kültürü ve Milliyetçiliğin geçmişten günümüze sürecini anlattı. Ercilasun, kültürün yaşamasında dilin önemini anlatarak Türkçe ‘ye sahip çıkılması gerektiğini vurguladı. Daha sonra konuşan Prof. Dr. İskender Öksüz ise, Milliyetçilik anlayışının tarihsel süreci hakkında bilgi verdikten sonra; Milliyetçiliğin emperyal güçler tarafından kullanılışı ve Türk Milletinin 'Milliyetçilikten' uzaklaşması için yapılanlara dikkat çekti.

Değerlendirme

Gülensoy Türk Kültürünün oluşmasındaki tarihsel süreci değerlendirdi. Orta Asya'da yaptığı incelemeler ve bilimsel veriler doğrultusunda hazırladığı görsellerle bir sunum gerçekleştiren Gülensoy, milletlerin devamı için tarihinden kopmaması gerektiğini ifade etti.  Dernek Başkanı, SAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlhan Uçar , "Tarihimizin, kültürümüzün, milliyetçiliğimizin ve gelecek tasavvurumuzun ele alındığı panelimize katılan tüm dostlarımıza, öğrencilerimize teşekkür ediyoruz" dedi. Program, panelistlere çiçek ve ağaç üzerine Bozkurt figürü işlenerek hazırlanan hediyelerin verilmesiyle son buldu. 

17 Mayıs 2018 , Perşembe Bu haber toplam 612 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU