‘Gençlerimize güveniyoruz’19 Mayıs 2018, Cumartesi

Destan yazmaya

Vali Balkanlıoğlu, mesajında, 19 Mayıs 1919'un Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'da istiklal ateşini yaktığı, ulus egemenliğine dayanan, tam bağımsız yeni Türk devletinin kurulmasının ilk adımı olduğunu kaydetti.  Türk milletinin varlık-yokluk mücadelesinin başlangıcı olan bu kutlu tarihin aynı zamanda zaferlerle dolu yeni bir destanın da yazılmaya başlandığı gün olduğunu belirten Balkanlıoğlu, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde yakılan bu istiklal meşalesi Amasya, Erzurum ve Sivas'tan geçerek elden ele, dilden dile, gönülden gönüle tüm vatana yayılmıştır. Aziz milletimiz yokluk ve imkansızlıklara rağmen vatanın bütünlüğü ve milletin bağımsızlığı uğrunda ve dönemin çok ağır şartlarına karşılık tarihte eşine az rastlanır bir kurtuluş destanı yazmıştır” dedi.

 

Sizlere güveniyoruz

Vali Balkanloğlu, “Siz değerli gençlerimizin ideallerinin peşinden giden, vatanını seven, ahlaklı ve öz güvenli bireyler olarak yetişmeniz en büyük arzumuzdur. Yüzlerinizdeki ışıkta, gözlerinizdeki parıltıda her geçen gün daha da güçlenen Türkiyemizin aydınlık geleceğini görüyor ve sizlere güveniyoruz. Eminim ki kendinizden sonraki nesille daha gelişmiş, daha müreffeh ve daha güçlü bir Türkiye bırakmak için çalışacaksınız. Milletçe gurur ve mutluluğunu yaşadığımız bu özel günde, vatan ve bayrak uğruna büyük fedakarlıklar göstererek bizlere bağımsız bir ülke bırakan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bütün aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyorum" dedi.

 

Kutlama törenleri

Törenler kapsamında bugün saat 09.00’da Demokrasi Meydanı’nda çelenk bırakılması ile başlayacak törenler saat 10.30’da Atatürk Spor Salonu’ndaki kutlamalar ile devam edecek. Şiirler okunması ve spor gösterilerinin ardından çeşitli spor müsabakalarında dereceye girenlere ödülleri verilecek.

 

Bu haber toplam 476 defa okundu.