Günün Tarihi:24 Kasım 2020

Geleceğe enerji bırak


SEDAŞ’ın (Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin) “Elektriği Öğreniyorum” projesi kapsamında, ilk okul öğrencileri ile bir araya geldi. 5 ve 6’ncı sınıf öğrencilerine elektriğin güvenli kullanımı, elektrik enerjisinin verimli kullanılarak tasarruf edilmesi slaytlarla yapılan sunum ve video filmler ile öğrencilere anlatıldı.

Tüketim

Öğrencilerin elektrik arıza ihbarı yaparken SEDAŞ’ı ve 186 nolu telefon hattını aramaları gerektiği de kendilerine öğretildi.  Elektriğin güvenli kullanımı ve enerji tasarrufu konularında öğrencilerin bilgilenmeleri ve bilinçlenmeleri sağlandı. SEDAŞ Kurumsal İletişim Müdürlüğü, İş Güvenliği Müdürlüğü ve Şebeke Operasyon Müdürlüğü çalışanlarının işbirliği içinde gerçekleştirdiği çalışmada enerji tasarrufu ve iş güvenliği kültürünün küçük yaşta çocuklara aşılanması hedeflendi. Minik tüketicilere, elektrik enerjisini çevremiz, geleceğimiz, hem kendi, hem de ülkemizin bütçesi için verimli kullanmamız gerektiği, kendi kaynaklarımıza dayalı enerji üretiminin önemi  hakkında bilgiler verildi.

Tasarruf

Led ve tasarruflu ampul kullanılması, evlerimize aldığımız elektronik ve elektrikli ev aletlerinde A Sınıfı cihazlar kullanılması, kullanılmayan cihazların prizden fişinin çekilerek ya da anahtarlı prizlerden enerjisiz bırakılması, buzdolabının kapağının uzun süre açık tutulmaması, fırının çalışırken kapağının sık sık açılmaması, ütünün veya tost makinasının erken fişten çekilerek yine kullanılması, elektrik süpürgesi çöp haznesinin sık sık temizlenmesi, kombinin düşük derecede çalıştırılması ve oturduğumuz binaların dış cephesinin yalıtım malzemesi ile giydirilmesi, pencerelerde çift cam kullanılması gibi örnekler verilerek bu şekilde de enerjiden tasarruf sağlanabileceği,  SEDAŞ Kurumsal İletişim Müdürü Ayhan Erkovan tarafından sunum eşliğinde  minik öğrencilere anlatıldı.

Çizgi filmli anlatım

Öğrencilere ayrıca elektriğin güvenli kullanımı hakkında da çarpıcı bilgiler verilirken, gösterimi yapılan çizgi filmle elektrikle yapılan çalışmalar sırasında dikkat edilecek hususlar konusunda bilgilenmeleri sağlandı. SEDAŞ İş Güvenliği Uzmanı Pınar Kaya tarafından bilgilendirilen öğrencilere Şebeke Operasyon Vardiya Amiri Fatih Öztürk, elektriğin güvenli kullanımı için ev ve işyeri tesisatlarında kaçak akım rölesi olması gerektiği, cihazların kullanım kılavuzuna uygun olarak kullanılmaları ve kabloların ayak altına bırakılmaması ile evdeki küçük çocuklar için prizlere güvenlik kapağı takılarak elektriğin kullanılması gibi pratik bilgileri öğrencilerle paylaşıldı. İş güvenliği kültürüne katkı sağlayacak bilgileri dinleyen ve kendilerine yapılan sunumu izleyen  öğrenciler, merak ettikleri konularda sorular sorarak bilgi aldılar.  Minik öğrenciler ve öğretmenler, sunumlar gerçekleştiren SEDAŞ çalışanlarına teşekkür ettiler.

20 Mayıs 2018 , Pazar Bu haber toplam 647 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU