Günün Tarihi:22 Ekim 2021

‘Tarafsızlıklarını kaybettiler’


SATSO’nun dün gerçekleştirilen meclis toplantısında eski başkan Mahmut Kösemusul, yeni yönetimin göreve geldiklerinde 4 kişiyi neden işten çıkardığını sordu

Meclis toplandı

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nın Mayıs ayı meclis toplantısı dün Meclis Başkanı Talip Kuriş başkanlığında meclis üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi. Nisan ayı kati nizam ve eklerinin meclis üyelerince onaylanmasının ardından Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ yönetim çalışmaları hakkında meclis üyelerini bilgilendirdi.

 

‘Talepler alınıyor’

Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi için talep toplamaya başladıklarını belirten Akgün Altuğ, “ Bugüne kadar 20’ye yakın talep geldi. Bize veya Geyve Belediyesine başvuruda bulunabilirsiniz” dedi. Ek hizmet binasının çalışmalarının da devam ettiğini söyleyen Altuğ, “ Sunulan projeyi biraz revize ediyoruz. Bazı gereksiz binalar var. Ayağımızı yorganımıza göre uzatacağız. Bütçemizi aşan bir projeydi. Ama bu bölge bir ticaret merkezi olacak ve bu binaları bankalara ve diğer ticarethanelere kiraya verilerek odamıza artı kazanç elde etmek istiyoruz” dedi.

 

‘Bütçe artmalı’

SATSO bütçesinin 10 milyon lira olduğunu ifade eden Altuğ, “ Bu rakamın yüzde 40’ı personel maaşı olduğu için 6 milyon lira gibi bir para kalıyor. Bu 6 milyon lira ile çok ciddi projeler üretme imkânımız yok. Bizim bütçemizi arttıracak projelere ihtiyacımız var. Örneğin Bursa Sanayi ve Ticaret Odası’nın bütçesi 175 milyon lira. Elektrik üretiyorlar ve çok ciddi anlamda projeler üretiyorlar. Bütçemizle hizmetimiz aynı orantıda olacağı için bütçeyi arttıracak projeler üretmeliyiz” şeklinde konuştu.

 

Proje iptal edildi

Sakarya İstihdam ve Hayat Boyu Öğrenme Merkezi Projesi iptal ettiklerini de söyleyen Akgün Altuğ, “ Bu proje kapsamında 1125 firma ve 15 bin personele belgelendirme yapılması hedeflenmiş ancak istatistiki olarak toplam 9 firma ve 26 personel bu hizmetten yararlanmış. Kalkınma ajansına başvurduk ve kamu yararına uygun olmadığı için iptal ettirdik” ifadelerini kullandı. Taraklı’daki Fenerli Konak’ın onarılacağını belirten Altuğ, “ Bittiğinde boş durmaması için de kadın girişimcilerimizle bir proje ürettik ve Taraklı’nın eserlerini orada sergileyeceğiz. Çalışan bir müze olacak. Boş durunca hiçbir anlamı yok çünkü” dedi.

 

‘Hayırlı olsun’

Başkan Altuğ’un konuşmasının ardından söz alan SATSO eski Başkanı ve meclis üyesi Mahmut Kösemusul, “Yeni dönemin hepimize hayırlı olmasını diliyorum. 2 dönem güzel şekilde hizmet ettik, bu hizmetlerde emeği olan tüm meclis üyesi arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Oy birliği ile alınan kararlar çerçevesinde görevimizi tamamladık. Bundan sonraki süreçte de meclis üyeleri olarak yönetim kurulunun bize sunacağı makul tekliflere olur, diyerek ilimize katkıda bulunacağız” dedi.

 

‘Neden çıkarıldılar?’

Kösemusul, “ Yönetim kurulunun ilk icraatı olan 4 personelimizin görevden alınmaları durumu oldu. 50 meclis üyesinin böyle bir talebi sonrasında yönetim kurulunun böyle bir kararı verdiğini bana söylediler. Böyle bir teklife biz de evet derdik ama meclis üyelerine sormak istiyorum, bu kardeşlerimizin hizmetlerinde nasıl bir eksiklik vardı ki bu talepte bulundunuz? Bu konuda aydınlanmak istiyorum” şeklinde konuştu.

 

Yönetimin tasarrufu

Kösemusul’un ardından kürsüye çıkan Behlül Bayrak, “Mahmut Başkanın sorduğu konu hakkında arkadaşlarımızın hepsiyle görüştüm ve kendi adıma teşekkür ettim. Kendi adıma bu konuda seçim ortamında personel arkadaşların her başkan değişiminde böyle tasarruflara uğrayabiliyorlar. Ben bunun beraber çalışma ile alakalı olduğunu düşünüyorum” dedi.

 

‘Müsebbibi eski yönetimdir’

Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ ise, “TOBB’a göre oda personellerinin göreve alınmalarına, nakillerine ve çıkarılmalarına yönetim kurulu karar verir. Ben ve yönetim kurulum böyle bir karar aldık. Bu arkadaşlarımızın işlerine son verdik. Bunun müsebbibi ben değilim. Bunun müsebbibi geçtiğimiz dönem seçim öncesinde ve seçimlerde yaptığı çalışmalar ile yönetim kurulu ve başkanıdır. Bu arkadaşlarımız tarafsızlıklarını kaybettikleri için böyle bir karar aldık” dedi.

 

Eski logoya dönüldü

Konuşmaların ardından gündem maddelerinin görüşülmesine başlandı. Oda logosunun geçmişte kullanılan logonun güncellenen hali ile birlikte tekrar kullanılması maddesi oy çokluğu ile kabul edildi. Konu ile ilgili konuşan Başkan Akgün Altuğ, “ Bütün oda ve borsaların TOBB’un logosuna geçeceği söylenerek eski yönetim tarafından logo değiştirilmişti. Fakat bütün odaların logolarını inceledim ve bizim haricimizde kimse bu logoya geçmemiş. Yönetim olarak eski logomuza dönme kararı aldık. Türkiye’de bizden başka kimse TOBB logosunu kullanmıyor ve bu TOBB’da çok hoş da karşılanmıyor” dedi.

 

Pide tarifesi

Madde hakkında söz alan Mahmut Kösemusul, “ Bütünlüğü sağlanması için bu kararı almıştık. Meclisin oy birliği ile alınan kararla logoyu değiştirmiştik” dedi. Bu maddenin oy çokluğu ile kabulünün ardından ise ‘Pide azami fiyat tarifesi’ meclis tarafından görüşüldü. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Meclis Üyesi Ergin Balcı, “ Komitemize üyelerimiz tarafından gelen fiyat tarifesi komitemizce görüşüldü. Pide ile ilgili azami fiyat tarifesi 420 gram 3 lira, 520 gram pide 4 lira, 720 gram pide ise 5 lira olarak belirlendi. Yaptığımız incelemelerde un bir sene içerisinde 4 sefer zam gördü, akaryakıta yüzde 25 zam geldi, doğalgaz, işçilik, odun gibi kalemlerdeki artışlar göz önüne alındığında bu fiyat tarifesi komitemizce uygun görüldü” dedi. Madde oy birliği ile kabul edildi. 

31 Mayıs 2018 , Perşembe Bu haber toplam 2173 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU