Günün Tarihi:11 Ağustos 2020

‘SAÜ Tıp büyük bir değerdir’


Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ramazan Akdemir, üniversite tercihi yapacak ailelere seslenerek, “Aileler çocuklarını yanında okutmak istiyorlarsa burayı yazdırsınlar. Çünkü daha sonra buraya gelmek istiyor ama zorlanıyorlar. Fakültemiz Sakaryalıların henüz daha tanımadığı bir büyük değeridir” dedi.

Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği, hastanenin en modernize olmuş, son teknolojik donanımlarla hizmet veren, en önemli bölümlerden biri. SAÜ Tıp Fakültesi Dekanı Ramazan Akdemir’le Tıp Fakültesi, öğrencileri ve SEAH Kardiyoloji Kliniği hakkında konuştuk.

 

Hocalar kendilerini nasıl geliştiriyor?

Dünya’nın her yerine yine eski Rektörümüz Elmas’ın koyduğu çerçevede hocalarımızdan 50 tanesi kadarını 3 aydan fazla olmak sureti ile yurt dışına gönderdik. Amerika, Almanya gibi ülkelere gittiler. Bazıları daha başka yere gitti ve bir hocamız Northeastern Üniversitesi’nde bir yıl kaldı. Biri yine Harvard'dan simülasyon yeterliliğini aldı. Daha sonra organ nakli için 3-4 hocamız yurt dışına gitti. Bizde bu arada kadroda çeşitlilik olsun diye yabancı hocalar aldık. Çünkü yabancı öğrenci bizde yüzde 15 gibi bir rakam. Dünya’nın hemen hemen her yerinden öğrenci var. Mesela Afgan uyruklu, İngiliz uyruklu var, Filistin uyruklu var, Makedon uyruklu var. Bu çeşitliliklerle biz burada kurumsallığımızı ileri doğru taşıdık. Bizde her şey öğrenci için, eğitim öğretim müfredatının oluşumundan üniversitenin yönetimine, burada alınan kararlara kadar her aşamada öğrenciler vardır.

 

Siz öğrencileri bu kadar önemsiyorsunuz peki öğrenciler ne gibi çalışmalar yapıyor?

Burada çok sayıda öğrenci topluluğu kulübü vardır. Bunlar Türk Öğrenci Birliği, Yeryüzü Doktorları, Geleceğin Doktorları, Sakarya Tıp Fakültesi Tıbbi Araştırma Topluluğu, Ar-Geinovasyon, Helal ve Sağlıklı Yaşam topluluğu gibi. Bunlar ihtiyaca binaen kurulmuş topluluklar ve hepsinin kendi etkinlik takvimi var. Yani burası görünmeyen bir üniversite gibidir. Biz müfredatta bir takvimimiz vardır, Mayıs- Haziran’da güncellemeleri alır tamamlarız. Temmuz 15’te öğrenciler bizden müfredatı ister. Çünkü yıl içinde müfredata göre etkinlik takvimi yapıyorlar. Mesela Tıp Fakültesi araştırma topluluğu var. Bu sene 4’üncü kongresini yapacak, 2 yılda bir kongre yapıyoruz. Yani biz 15 Temmuz’da her türlü sadece rektörlüğe değil öğrencilerimize karşı hesap vermek zorundayız. Buradaki topluluklarla ilişkilerimiz öyle ki bunlar eğitimimizin bir parçası, bir nevi ders dışı eğitim.

 

Öğrencileri yurt dışına gönderiyor musunuz?

Öğrencileri erasmus ile yurt dışına gönderiyoruz. Geçen sene 4 tane öğrencimizi Almanya’ ya gönderdik. İngiltere’ye gönderdik, Avusturalya’ya giden oldu. İddialıyız ama bunu da şu rakibim bu rakibim gibi yapmıyoruz. Biz bu işi severek yapıyoruz. Ifkem diye bir kalite kuruluşu var. Onlar ilk geldiklerinde saha ziyaretinde bizi denetlediler.‘Bu bir eğitim işi siz doktorsunuz bunu nasıl yapıyorsunuz? Nasıl olur da bu dediklerinizi yaparsınız?’ dediler. Bizde dedik ki ‘Doktorluk en baştan bir eğitim işidir yani hastaya ilacı nasıl alacağını, nasıl yiyeceğini, nasıl iyileşeceğini işte hem bunların hastalığı ile hem de morali ile bir eğitim işidir bu. O zaman mantıklı bulmuşlardı. Mesela çok sıra dışı yaptığımız şeyler var.

 

Ne gibi mesela?

Bu öğrenci kongresi geleceğin tıbbı teması ile yapıyoruz her sene organizasyon komitesini değiştiriyoruz her sene sıfır liraile yola çıkıyoruz ama ilimizdeki SASKİ’den çıkın belediyeler bankalar gençlik projesi kapsamında bu projemize ciddi bir bütçe desteği veriyorlar ve her sene sıfır açıkla üniversitemize rektörlüğümüze yük olmadan yapıyoruz. Tabi ki rektörümüzde de ciddi bir destek veriyor.

 

Kongrede ne yapıyorsunuz?

Türkiye’deki çok sayıda Tıp Fakültesi öğrencileri de bize katkı veriyor. Örneğin geçen seneki kongrede 40 ayrı Tıp Fakültesi’nde ofis açtı bizimkiler. Temsilciler buldular bunları sosyal ağlarda eklediler ve sürekli afişlerler paylaştılar. Bu kongre 3-4 günlük oluyor önce birinci gün açılış önemli adam konuşması. Örneğin bir öncekinde Gazi Yaşargil’i getirdik, adam 60 yaşında geldi iki saat konuşma yaptı. Çok tarihi inanılmaz anlar. Rektör hoca bile çok etkilendi,‘Bu adam bu yaşta bu kadar konuşuyorsa demek ki bizim çok çalışmamız lazım’ dedi. Rektörlükteki kongre merkezi üstler dahil ful dolu idi, bu bizim için çok önemli. Çünkü biz daha küçük bir tıp fakültesiyiz, ondan önceki sene beyin cerrahları, dahiliye hocalarını getirdik. Fütürizm diye bir dernek var Türkiye’de gelecekteki olay ve beklentileri tahmin ediyor. Senaryoları çiziyor onları çağırdık. Birinci gün açılış konuşmaları, ikinci gün öğrenci konuşmaları falan. Bazılarını öğrenciler bazılarını hocalar sunuyor. Şimdi diyeceksiniz ki,‘Öğrencilerde bu var mı?’ bende öyle diyordum baştan ama Türkiye’de ne cevherler var. Özellikle Gülhane’deki asgari doktorların o disiplinle hocalara taş çıkartacak kadar sunumlar yapıyorlar. Çok etkileyici sonra Türkiye’de mesela bazı cin öğrenciler var kök hücre konusunda çok ileri gitmiş, diğer alanlarda aynı şekilde bu öğrenciler zaten onların sosyal ağlarda bir fan gurupları var. Onların ağları geliyor buraya davet ediyorlar falan. Konuşmalar yanında birde öğrencilerin bizim laboratuarlarımızda yaptıkları araştırmaların posterleri sözlü sunumları var. Yarışmada dereceye girenlere ödül veriyoruz.

 

Renkli bir kongre oluyor anlaşılan.

Türkiye’deki en güzel ve dikkat çekici kongreyi belki de bizim öğrencilerimiz yapıyordur. 3. gün sosyal program oluyor burada da öğrencileri 3’e ayırıyoruz bir gurubu Dokurcun’da yürüyüşe, bir gurubu Düzce Melen’de raftinge götürüyoruz bir gurubu da ATV’lere götürüyoruz. Kongre içinde çok sayıda panayır gibi oluyor mesela anjiyo simülasyon cihazı koyuyoruz öğrenciler kalp anjiyosu yapmayı öğreniyor yada kalp ameliyatı yapmayı öğreniyor. Yine canlı cerrahi koyuyoruz, yani hastaneden mesela canlı ameliyatı yansıtıyoruz. Kongre inanılmaz ancak yaşayanlar bilir.

 

Kongrenin öğrencilere olan faydaları neler?

Bizim çok nitelik ve iyi öğrenciler yetiştirmemize yarıyor. Bu okul içinde okul gibi. Mesela ilk öğrencimiz Zeynep Unus isminde bir kız idi. O zaman bölgedeki rektörleri öğrencileri toplamıştı şimdi her biri benim öz evladım gibi. Öğrencilerle o kadar çok şey paylaşıyorsunuz ki. Onlar kararı direk kendileri alıyor, bizden istedikleri destek var biz o destekleri veriyoruz ona rehberlik ediyorlar, seçenekleri indiriyorlar. Saha içinde kendilerini yetiştirme anlamında çok önemli olduğunu düşünüyorum.

 

Öğrencilerle başka faaliyetleriniz var mı?

UMKE eğitimi Sakarya AFAD Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Sapanca’da bir AFAD tesisleri var orada bir inşaat yapılmış. Mesela göçmüş bina inşaatı orada yaklaşık 5 yıldır bu eğitimi veriyoruz. Öğrencileri gönüllülük esası ile seçiyoruz. Bir gün teorik ders alıyorlar sonra sahaya çadır kuruluyor. Çadırda yatıyorlar iki üç gece nöbete kalkıyorlar. Gece deprem oluyor yangın oluyor, yağmur yağıyor. Bu eğitimi de çok önemiyoruz. Hem orada ki arkadaşlar gönüllülük esası ile yapıyor. Bu bizim öğrencilerimizin değerler eğitimine çok katkı sağlıyor. Bu seneki eğiticilerden ikisi Afrin’de de bulunmuş insanlardı, çocukların moral motivasyonunu ve değer algısını çok değiştiriyor. Son gün bizde gidiyoruz büyük kamp ateşi yakıyoruz közde kahve patates ikram ediyorlar. Bunun Türkiye’de başka yerde olduğunu tahmin etmiyorum, olamazda yani.

 

Başarı oranınız nedir?

Biz Sakarya Tıp olarak tüm tıp fakülteleri arasında 27’inci sıradan öğrenci alıyoruz. LYS’den 2 bin 500 ile 10 bin arasında yelpazemiz. Fakat şuana kadarki TUS sınavında ortalamamız ilk sınavla bir yere yerleşme bakımından 4 yıldır birinciyiz. Yine YÖK kayıtlarında Atlas kayıtlarında Temel Tıp Bilimlerinde tüm tıp bilimleri arasında 3. Sıradayız. Öğrencilerimizin aldığı puanla. Onun dışında diğer mezunlarımızın her biri zaten yazışıyorum sahada diğer meslektaşlarından daha özgüvenli. 20-30 kadarı zaten kendi asistanımız burayı kazandılar.

 

Vatandaşa iletmek istediğiniz var mı?

Önce Sakaryalıların tamamına bu hitabım; çok önemli burada bir tıp fakültesi var ve bu tıp fakültesi onların düşünebileceği en iyi tıp fakültesinden daha iyi. Nereyi düşünüyor oradan daha iyi, imkanları daha iyi hocaları daha iyi eğitim daha kaliteli. Buradaki öğrencileri buraya davet ediyoruz. Aileler çocuklarını yanında okutmak istiyorlarsa burayı yazdırsınlar. Çünkü daha sonra buraya gelmek istiyor ama zorlanıyorlar. Fakültemiz Sakaryalıların henüz daha tanımadığı bir büyük değeridir.

 

Tedavi ile ilgili ne düzeydesiniz?

İkincisi kalp konusunda Sakarya’da hiçbir hastanın kalp nedeni ile il dışına gitmesine gerek yok. Burada şuanda tedavisi yapılamayan kalp rahatsızlığı hemen hemen yok denecek kadar azdır, sadece kalp nakli gibi durumlar. Onun dışında işinin ehil her gece bir asistan iki asistan bazen, fazlası ile yeteri kadar yoğun bakım olanakları ile 24 saat çalışır durumda cihaz ve hemşireleri ile acili ile kardiyoloji olarak biz zaten hemen hemen hiç sorun yaşanmayan polikliniklerden biriyiz. Doktorlarımız çok iyi her biri Hacettepe İstanbul’dan Ankara’dan uzmanlıklarını almış gelmiş doktorlarımız çok iyi tam güvene sahibiz. Üniversitemizdeki çok çok büyük hocalarımızın tedavilerini burada yaptık Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Engin Yıldırım’ın tedavi edici girişimlerini de biz burada yaptık.

20 Haziran 2018 , Çarşamba Bu haber toplam 1313 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU