Günün Tarihi:9 Mayıs 2021

Esnafa yapılandırmayı anlattılar


Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Maliye, İŞKUR, SGK ve Belediye yetkilileri ile esnaf temsilcilerini buluşturdu. Devletin temsilcileri son teşvik ve borç yapılandırması hakkında bilgilendirme yaptı.

Katılım

Esnaf ve sanatkârın beklediği teşvik ve yapılandırmalar ilk ağızdan anlatıldı. Sakarya esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) teşvik ve borç yapılandırmalarını şehirde ki en yetkili isimlerden esnafa anlatmasını sağladı. SESOB Eğitim Salonu’nda gerçekleşen toplantıya Sakarya Vergi Dairesi Başkanı Ahmet Çelik, Gelir İdaresi Grup Müdürü Mustafa Aydın, İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya, SGK Müdürü Erhan Çavuş, Büyükşehir Belediyesi Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Veysel Çıplak, oda başkanları, oda genel sekreterleri ve üyeler katıldı.

Ödemes

Toplantının ev sahibi olarak kürsüye ilk SESOB Başkanı Hasan Alişan çıktı. Alişan esnaf ve sanatkarın yakından takip ettiği teşvikler ve devlete ait borçların yapılandırılmasıyla ilgili yapılan çalışmaların sonuç verdiğini söyledi. SESOB Başkanı Alişan “Esnaf ve sanatkarımızın her türlü talebi, derdi ile ilgiliyiz. Bugün burada devletimizin esnaf ve sanatkara sağladığı borç ödemede ki kolaylıkları, teşvikleri en yetkili ağızlardan dinleyeceğiz. Oda başkanlarım ve genel sekreterleri de üyelerimize en doğru bilgiyi aktaracaktır” dedi.

Bir senden bir benden

İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya devletin esnaf ve sanatkara verdiği teşvikleri ayrıntılarıyla aktardı. Tekin Kaya “Esnaf ve sanatkarımıza devlet 4 ana başlıkta teşvik veriyor. İş başı eğitim programlarıyla, Milli İstihdam Seferberliği ile bir senden bir benden ve kadın çalışanlara yönelik çocuk bakım desteğimiz var. Desteklerimiz istihdamı, üretimi artırmak için çok önemli. İsteyen esnaf ve sanatkarımız İŞKUR’a gelerek detaylı bilgi alabilir. İsteyenler ise telefonla bizim danışman arkadaşlarımızı arayarak kendi işyerlerinde teşvikler hakkında bilgi sahibi olabilirler” dedi.

Faizsiz

Büyükşehir Belediyesi Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Veysel Çıplak, 7143 sayılı kanun ile belediyeye olan borçların yapılandırılması hususunda ciddi avantajlar olduğunu aktararak “Esnaf ve sanatkarımızın bizim kurumumuza yani Büyükşehir Belediyesi’ne tabela, reklam-ilan vergisi borcu olabilir. Birde ulaşımda çalışan arkadaşlarımızın borçları olabilir. Yapılandırma çok ciddi avantajlar sağlıyor. Faizsiz, gecikme cezasız borçlarınızı ödemeniz bu dönemde size büyük avantaj sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

TEFE+TÜFE

SGK İl Müdürü Erhan Çavuş SSK, Bağkur, Genel Sağlık Sigortası ve diğer borçların yapılandırmasıyla alakalı detaylı bilgiler verirken özellikle geçmiş dönemden gelen Bağkur borçlarının ödenmesi durumunda büyük avantajlar olduğunu anlattı. SGK İl Müdürü Çavuş “Bağkur prim borçları geçmiş dönemde hizmet yılı ile birlikte borçları da silindi. Ancak emeklilik döneminde geçmiş hizmetlerden yararlanmak için bugünün rakamları ödeniyordu. Yeni yapılandırma ile bu durum ortadan kalktı. Geçmiş dönem borçlarınız o dönem ki fiyatlara TEFE+TÜFE eklenerek hesaplanıyor ve çok ciddi indirimler ortaya çıkıyor. Özellikle emeklilik düşünüldüğünde bu fırsatın kaçırılmaması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Taksit

Sakarya Vergi Dairesi Başkanı Ahmet Çelik ve Gelir İdaresi grup Müdürü Mustafa Aydın’da esnaf ve sanatkarın devlete olan vergi, trafik cezası, motorlu taşıtlar cezalarını yapılandırmaları durumunda elde edecekleri kazançları aktardılar. Vergi Dairesi Başkanı Ahmet Çelik 7143 sayılı kanun ile devletin alacaklarına uyguladığı ceza ve faizden vazgeçtiğine vurgu yaptı. Yapılandırma ile devlete ait borçların 6 ile 36 aya kadar taksitlendirildiğini aktaran Çelik, esnaf ve sanatkarın böylesine detaylı bir yapılandırmadan faydalanmasını istedi.

 

28 Haziran 2018 , Perşembe Bu haber toplam 656 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU