Günün Tarihi:26 Şubat 2021

Unutmuyoruz


Gizli örgütlenerek başta askeriye, emniyet, adliye, mülkiye, adliye, maliye olmak üzere sinsice devletin tüm kılcal damarlarına sızan Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin üzerinden 2. yıl geçti. Şehrin gazetesi olarak 15 Temmuz’u unutmuyor, unutturmayacağız.

İlk günkü gibi

Devletin emanet ettiği silahları millete doğrultan ve demokratik yönetimi rafa kaldırmayı hedefleyen ihanet şebekesinin Türkiye Cumhuriyeti tarihine kara bir leke olarak sürdüğü 2 yıl önceki darbe girişimi, hafızalarda ilk günkü tazeliğini koruyor.

 

Namlunun önünde

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı üzerine o gece başta Ankara ve İstanbul olmak üzere Türkiye'nin dört bir tarafında demokrasiye sahip çıkarak meydanlara inen vatandaşlar, canlarını hiçe sayarak tankların üzerine çıktı, namlunun önüne durdu ve hain darbe girişimini bertaraf etti.

 

Yurt genelinde

FETÖ'nün Türkiye tarihine karanlık bir gece olarak bıraktığı 15 Temmuz 2016'daki hain darbe girişiminin üzerinden 2 yıl geçti. Başkent, FETÖ mensubu askerlerin 15 Temmuz 2016'da düzenlediği ve yurt genelinde 251 vatandaşın şehit olduğu darbe girişimi sırasında olayların merkez üssü oldu. Vatandaşların, FETÖ'cü askerlere karşı kahramanca direnişine sahne olan başkentteki olaylar, ertesi gün öğle saatlerinde tamamen sona erdi.

 

Hainler valilikte

İlimizde ise vatandaşlar, Sakarya Valiliği içerisindeki darbeci askerleri durdurmak için de valiliğe girmeye çalıştı. Vatandaşlara karşı koyamayan darbeci askerler, silahlarını bırakarak polise teslim oldu.

 

10 kişi yaralandı

Zırhlı Personel Taşıyıcı ve askeri araçlarla valiliği kuşatan askerler ile darbeye direnen vatandaşlar arasında arbede yaşandı. Arbedede bir gazetecinin de aralarında bulunduğu 19 kişi, askerlerin silahından çıkan kurşunlarla yaralandı.

 

En güçlü tepki

Fethullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) mensup Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı bir grup askerin darbe kalkışmasına en güçlü tepkilerden biri Sakarya’da verildi. Başbakan Binali Yıldırım’ın ülkenin darbe kalkışması ile karşı karşıya kaldığını açıklamasının ardından sokaklara dökülen Sakarya halkı, demokrasi ve özgürlüklere sahip çıktı. Gece saatlerinde Kent Meydanı’nda toplanan ve darbe girişimine lanet okuyan vatandaşlar, ardından Valilik’te bir araya geldi.

 

Sabaha kadar

Verdikleri demokrasi dersi ile Valilik’te konuşlanan darbeci askerleri bölgeden uzaklaştıran Sakaryalılar, daha sonra nöbete Kent Meydanı’nda devam etti. Meydan’da sabaha kadar nöbet tutan vatandaşlar bu kez gerçekleştirilen mitingde darbe girişimine büyük tepki gösterdi. Binlerce Sakaryalı darbe girişimine lanet okudu. Sakarya Büyükşehir Belediyesine ait iş makineleri ve araçlar da kışlaların kapısına çekilerek tank ve askeri araçların çıkışını engelledi. Sakaryalı günlerce demokrasi nöbetlerinde hainlere karşı  dik duruşunu gösterdi.

 

Kurşuna dizdiler

TBMM’yi bombalayan, helikopterden halkın üzerine ateş açan, köprü ve yolları kesen bir grup askerin darbe girişimi, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve bakanların kararlılığı ile halkın sokaklara dökülerek verdiği destek ile son buldu. Halkın desteğini alan polis, operasyonlarını sürdürerek yüzlerce rütbeli rütbesiz askeri gözetim altına aldı.

 

Gıyabi namaz kılındı

Darbe girişiminde çıkan olaylarda 161 vatandaşımız hayatını kaybederken, 14’ü Sakarya’da olmak üzere bin 440 vatandaşımız yaralandı. Şehitlerimizin için 16 Temmuz’da Orhan Camii’nde cenaze namazı kılındı. Emniyet yetkilileri sokaklarda üniformalı ve silahlı kişileri gören vatandaşların 155 Polis İmdat hattına ihbarda bulunmasını istedi.

 

Polis kışlaya girdi

Darbe girişiminin ardından terörle mücadele ve çevik kuvvet ekipleri dönemin Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Ercan ile birlikte 1inci Motorize Piyade Komutanlığı’na ait Çark Kışla’ya (Tümen) girdi ve arama yaptı.  Fethullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) mensup Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı bir grup askerin darbe kalkışması sonrasında ilimizde de polis operasyonları yapıldı. Polis ekipleri Jandarma ile birlikte Çark Kışla’ya (Tümen) girerek arama yaptılar. Dönemin Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Ercan’ın da hazır bulunduğu arama çalışmalarında evraklar, bilgisayar dokümanları incelendi.  Arama çalışmaları sırasında Tümen tüm giriş çıkışlara kapatılırken içeri girmek isteyen bazı askerlere de izin verilmedi.

 

Unutturmayacağız

Günlerce süren tepkiler ve operasyonlar sonrasında çok sayıda gözaltı, ihraç ve tutuklamalar yaşandı.  Hain elleri kıran, tank paletlerinin altına yatan, bu topraklar için ölen 15 Temmuz şehitlerimizi tekrar rahmet ile anarken, gazilerimize minnettar olduğumuzu tekrar hatırlatıyoruz.

(Derleme; Ekrem ÜRDÜÇ)

 

14 Temmuz 2018 , Cumartesi Bu haber toplam 772 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU