Günün Tarihi:31 Ekim 2020

Sorunlar ve çözümler


Dezenfeksiyon Antisepsi Sterilizasyon (DAS) Derneği tarafından, Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü, Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi işbirliğiyle Sakarya’da "Marmara DAS Bölge Toplantısı" düzenlendi.

Konular

SAÜEAH Konferans Salonu'nda gerçekleşen toplantıda sterilizasyon ve dezenfeksiyon konusu ele alındı. Sağlık çalışanlarına yönelik dört oturumda gerçekleşen toplantının açılış konuşmasını yapan DAS Derneği Başkanı Prof. Dr. Duygu Perçin, dernek olarak Türkiye'nin birçok yerinde toplantı ve kongreler düzenlediklerini belirterek “DAS eğitimlerine katılan sağlık çalışanlarımıza sterilizasyon konusunda önemli artılar katmaya çalışıyoruz. Sakarya’da da İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Aziz Öğütlü’nün destek ve katkılarıyla bu toplantıyı düzenledik. Hem Sayın Öğütlü’ye hem de salonunu açarak bizleri misafir eden SAÜEAH yönetimine teşekkür ediyoruz " diye konuştu.

Bilgi aktarımı

DAS Derneğinin eğitim toplantılarına daha öncede birçok kez katıldığını dile getiren İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, toplantıya ev sahipliği yapmaktan dolayı memnuniyetini dile getirdi. Prof. Dr. Bülent Güler başkanlığında gerçekleşen birinci oturumunda Prof. Dr. Duygu Perçin “Sterilizasyon uygulamaları ile ilişkili hastane enfeksiyonları” konusunda bilgiler verirken, Prof. Dr. Cüneyt Özakın’da “Dezenfeksiyon uygulamaları ile ilgili sorunlar ve çözüm önerileri” konunda sunumda bulundu. İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü ise “Sterilizasyon – Antiseptiklerin kullanımı” konusunda bilgiler verdi.

4 oturum

Toplantının ikinci oturumu Prof. Dr. Mehmet Ali Özinel başkanlığında gerçekleşti. “Endoskop dekontaminasyonu ile ilgili sorunlar ve çözüm önerileri” hakkında bilgiler paylaşan Bilkent Entegre Sağlık Kampüsü Sterilizasyon ve Dezenfeksiyon Hizmetleri Operasyon Yöneticisi Canan Karadeniz’in ardından “MSÜ kirli alan sürecindeki sorunlar ve çözüm önerileri” konusunda DAS Genel Sekretere Dilek Zenciroğlu tarafından sunum yapıldı. SAÜEAH’dan Prof. Dr. Oğuz Karabay’ın başkanlığında gerçekleşen üçüncü oturumda ise Sağlık Memuru Uğur Akbaş tarafından “Sürdürülebilir sterilizasyon” ile ilgili paylaşımlarda bulunulurken, “Düşük sıcaklıkta sterilizasyon yöntemleri: Neredeyiz, nereye gidiyoruz?” konusunda da Prof. Dr. Duygu Perçin katılımcıları bilgilendirdi.

Katılım belgesi

Toplantının Prof. Dr. Perçin başkanlığında gerçekleşen dördüncü ve son oturumda ise SAÜEAH’dan Doç. Dr. Ertuğrul Güçlü tarafından “Hastane temizlik ve dezenfeksiyonu ile ilgili sorunlar ve çözümler” hakkında bilgiler katılımcılarla paylaşılırken, Doç. Dr. Dilek Aygın tarafından “İnvazif uygulamalarda asepsi ile ilgili sorunlar ve çözümler” konusunda bilgiler verildi. Her oturumda soru ve cevaplarla renklenen Marmara DAS Bölge Toplantısı, katılımcılara “Katılım Belgesi” verilmesiyle son buldu. 

18 Temmuz 2018 , Çarşamba Bu haber toplam 710 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU